REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Polski Internet nie widział czegoś podobnego - 6 mln zł w zaledwie 6 dni! Rekordowa zbiórka dla chorego Kajtka

Internauci potrafią zadziwić, zwłaszcza przy akcjach crowdfundingowych. W zalewie zbiórek na odgrzewane kotlety i śmieciowe produkty organizowane są też zbiórki charytatywne. Serce rośnie, gdy widzi się niesamowity sukces takiej akcji. 6 mln zł zebranych w 6 dni przy akcji z Polski na pomoc dla młodego Katjka robi niesamowite wrażenie.

Rekordowa zbiórka dla chorego Kajtka - 6 mln zł w zaledwie 6 dni!
REKLAMA
686 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Crowdfunding to stosunkowo nowy fenomen w internecie. Rozwój globalnej wioski pozwala organizować zbiórki pieniędzy na niespotykaną wcześniej skalę. Wykorzystują to wszelkiej maści startupy, które chcą zebrać środki finansowe na realizację swoich pomysłów - ale nie tylko.

Crowdfunding w Polsce i na świecie.

Ze zbiórek społecznościowych korzystają też firmy, którym udało się wybić, jak chociażby Pebble. Trochę wypacza to charakter serwisów takich jak Kickstarter i Indiegogo, ale nie można odmówić jednego - ludzie chcą i finansują w ten sposób najróżniejsze projekty.

Inicjatywy podobne do zachodnich serwisów powstały też w Polsce. Osoby i firmy szukające środków na realizację swoich celów mogą umieścić swój apel na takich stronach jak Wspieram To i PolakPotrafi. Zasady są zbliżone do tego co znamy z zagranicy.

Sukcesy crowdfundingu w Polsce.

W tym ostatnim serwisie zebrano pieniądze na reaktywację Secret Service. Na Wspieram To zebrano ponad 600 tys. złotych na kampanię społeczną walki z hejtem. Oba te sukcesy bledną jednak w obliczu ostatniej akcji zorganizowanej w serwisie SiePomaga.

kajtek-siepomaga-rekord

W ramach SiePomaga nie zbiera się pieniędzy na realizację marzeń lub rozkręcenie biznesu. Tutaj organizowane są zbiórki charytatywne, a wszyscy polscy internauci mogą pomóc potrzebującym - głównie dotkniętym chorobami dzieciakom.

Wzruszająca historia małego Kajtka poruszyła internautów, którzy ruszyli tłumnie wpłacać pieniądze na pomoc dla dziecka.

Kajtek jest chory na EB - (Epidermolysis Bullosa), czyli pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Najcięższa, nieuleczalna postać, z którą polscy lekarze nie potrafią sobie poradzić. Uszkodzony gen kolagen typu VII, który jest odpowiedzialny za produkcję kolagenu w skórze, powoduje, że jest ona delikatna, jak skrzydła motyla.

Młody Kajtek urodził się z poważną chorobą skóry nazywanej pęcherzowym oddzielaniem się naskórka. Aby pomóc dziecku zorganizowano akcję crowdfundingową, której celem jest zebranie 6 mln zł na przeszczep szpiku i komórek macierzystych w USA.

Internet odpowiedział na apel - nie w ciągu roku, a w ciągu kilku dni!

Kajtek wie, że ból go ogranicza. To on pokazuje chłopcu, co wolno, a czego nie. A raczej, że nie wolno nic. Kajtek chciałby zjechać ze zjeżdżalni, jak inne dzieci, ale wie, że jego pupa będzie boleć, ponieważ skóra zedrze się płatami. To już było i Kajtek zapamiętał ten ból.

Zbiórka miała potrwać rok (!), ale do progu 6 mln zł zbliżono się już po sześciu dniach od startu. Sukces tej akcji jest przeogromny i chociaż za granicą na Kickstarterze nasi rodacy zbierali więcej pieniędzy, to jak na polskie warunki mamy niezaprzeczalny rekord.

Na pomoc dla Kajtka zebrano już prawie 6 mln zł.

Zbiórka jeszcze trwa, ale już teraz widać jej skalę. Do tej pory SiePomaga może pochwalić się zebraniem na wszystkie 2081 zorganizowanych akcji charytatywnych 37 105 613 zł od 351 217 “pomagaczy”, jak zarejestrowanych użytkowników nazywa serwis.

kajtek-siepomaga-rekord-2

Ze wzruszającą historią Kajtka i apelem o pomoc można zapoznać się w serwisie SiePomaga. Tam też można wesprzeć akcję, która biorąc pod uwagę tempo powinna zakończyć się jeszcze dziś - a także przyjrzeć się innym zbiórkom, których jest, niestety, bardzo dużo.

Chwali się też to, że dokonanie wpłaty w SiePomaga jest naprawdę bardzo proste. Założenie konta i dokonanie płatności np. przez PayPal lub przelew online zajmuje mniej niż minutę. Można też wysłać SMS-a lub zrobić klasyczny przelew wpisując odpowiedni numer konta.

To bardzo budujące, że Polacy mimo własnych problemów potrafią się na chwilę zatrzymać i pomóc bliźniemu w wymierny sposób.

REKLAMA

PS Do zebrania równych 6 mln zł jeszcze odrobinę brakuje. Jednak przy zachowaniu obecnego tempa wpłat (blisko 100 tys. zł na kwadrans!) akcja najprawdopodobniej zostanie zakończona pełnym sukcesem jeszcze dzisiaj. Pomóż Kajtkowi!

Aktualizacja: Zbiórka zakończyła się sukcesem! Akcję wsparło finansowo ponad 81 tys. osób, przesyłając łącznie ponad 6 mln złotych. Trudno przy tym mówić o faktycznym końcu zbiórki - ten został ustalony na 10 lipca przyszłego roku. Jak jednak widać, wystarczyło zaledwie 6 dni. 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA