REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Bezpieczna poczta e-mail z funkcją szyfrowania załączników teraz na wyciągnięcie ręki

Z poczty ProtonMail korzystam aktywnie od kilku miesięcy. Nie będę czarował, że jest to najlepsza skrzynka pocztowa jakiej używałem i powiem wprost, że e-mail w ProtonMail pełni obecnie rolę mojej drugiej usługi pocztowej. Pierwszą jest nadal Gmail. Mimo tego zachęcam do spróbowania czegoś nowego i dania ProtonMailowi szansy.

06.05.2015
20:02
Bezpieczna poczta e-mail z funkcją szyfrowania załączników teraz na wyciągnięcie ręki
REKLAMA
REKLAMA

Pozostaję przy poczcie Google ze względu na rozpowszechniony w wielu miejscach adres mailowy, wygodną usługę webową oraz świetne aplikacje mobilne. Jednak równolegle do Gmaila korzystam z ProtonMaila, który mimo tego, że jest jeszcze w wersji beta, działa bardzo stabilnie, a wszelkie przerwy techniczne, na które napotkałem były zapowiedziane wcześniej.

Czym jest ProtonMail?

ProtonMail to bezpieczna poczta e-mail, której serwery są usytuowane w Szwajcarii. Logowanie do usługi wymaga od użytkownika wpisania dwóch haseł: jednego do konta, drugiego do odszyfrowania zawartości skrzynki mailowej. Usługa mogła zaistnieć dzięki zbiórce pieniędzy w Internecie, podczas której na konto twórców wpłacono ponad 0,5 mln dol., mimo, że do realizacji projektu potrzebowali tylko 100 tys. dol.

ProtonMail pozwala na wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości do innych użytkowników - taka korespondencja jest automatycznie szyfrowana. Istnieje również możliwość wysłania zaszyfrowanej wiadomości do odbiorcy, który nie posiada konta w ProtonMail. Wtedy taka osoba dostanie maila z linkiem, który prowadzi do zaszyfrowanej wiadomości. Aby ją odczytać konieczne jest wprowadzenie hasła, które nadawca powinien przekazać odbiorcy innym kanałem komunikacji, np. przez telefon.

protonmail

Usługa ProtonMail prężnie się rozwija, poszczególne funkcje stale są usprawniane i z niecierpliwością wyczekuję pojawienia się aplikacji mobilnych, które jeszcze w tym roku trafią na urządzenia z iOS-em i Androidem.

ProtonMail stale się rozwija

Ostatnia aktualizacja przyniosła szereg zmian i kolejnych usprawnień. Najważniejszą w moim odczuciu informacją jest, fakt wdrożenia funkcji pozwalającej na automatyczne szyfrowanie wszystkich załączników przesyłanych między kontami w ProtonMail. Twórcy zapowiedzieli rónież, że pracują nad funckją szyfrowanego przesyłania załączników na inne konta pocztowe.

Wczorajsza aktualizacja wprowadziła też etykiety, które pozwolą bardziej wymagającym użytkownikom na uporządkowanie skrzynki odbiorczej. Przy okazji tych zmian wprowadzono pewne odświeżenie strony głównej skrzynki pocztowej oraz dodano możliwość samodzielnej zmiany styli CSS motywu graficznego, co pozwoli na dostosowanie wyglądu ProtonMaila według własnych upodobań.

O poczcie ProtonMail pisaliśmy już wcześniej na łamach Spider’s Web, jednak teraz szczególnie warto zainteresować się tą usługą. Nie tylko ze względu za świetne nowe funkcje, ale również z uwagi na fakt, że w ostatnim czasie okres oczekiwania na zaproszenie do ProtonMaila uległ znacznemu skróceniu.

REKLAMA

Poznaj lepiej pocztę ProtonMail:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA