REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Nie samą muzyką człowiek żyje - Apple szykuje duże zmiany także w innych swoich usługach

W Polsce może nie być to tak oczywiste, ale na świecie księgarnia i platforma wydawnicza iBooks działająca na sprzętach Apple jest naprawdę ogromną machiną, która niestety w ostatnich czasach była przez giganta nieco zaniedbywana. Wszystko wskazuje jednak na to, że wraz z premierą najnowszej aktualizacji iOS zarówno czytelnicy, jak i autorzy korzystający z platformy będą mieli powody do zadowolenia.

18.05.2015
14:14
Nie samą muzyką człowiek żyje – Apple szykuje duże zmiany także w innych swoich usługach
REKLAMA
REKLAMA

O szykujących się zmianach w iOS 8.4 słyszymy już od jakiegoś czasu, lecz ostatnie doniesienia osób korzystających z bety systemu są szczególnie ciekawe dla tych, którzy dużo czytają na swoich iPhone'ach i iPadach.

Pierwszą z istotnych zmian, o której wiemy już od miesiąca, jest przesunięcie całego katalogu audiobooków z bibliotek iTunes, do bibliotek iBooks, co wydaje się więcej niż logicznym posunięciem. Co więcej, wraz z tym zabiegiem w samochodowej wersji systemu Apple, CarPlay, pojawiła się dedykowana ikona "Audiobooks", co jest kolejną, bardzo logiczną decyzją, gdyż to właśnie samochód jest jednym z miejsc, gdzie książki w formacie audio sprawdzają się najlepiej.

Nie wiadomo niestety, czy symbioza elektronicznej księgarni z audiobookami zaowocuje funkcjonalnością znaną z tandemu Kindle-Audible, gdzie obydwa formaty mogą zostać zsynchronizowane, żeby móc przełączać się pomiędzy nimi w dowolnym momencie, rozpoczynając lekturę tam, gdzie się ją uprzednio skończyło. Byłby to z pewnością ogromny plus dla platformy.

ibookstrore

Istotna zmiana zaszła także na polu wydawniczej strony iBooks, a w każdym razie tej części, która została stworzona w iBooks Author - narzędziu Apple do tworzenia własnych, interaktywnych ebooków obsługujących multi-touch.

Oprócz standardowych ePub-ów w katalogach Apple możemy znaleźć także pozycje stworzone właśnie z wykorzystaniem iBooks Author. Wyróżnia je fakt, iż można w nich umieścić znacznie więcej, niż tylko słowa - na przykład rozbudowane grafiki, tła, pliki audio czy inne elementy, których nie sposób zawrzeć w standardowym ebooku.

iBooks Author jest narzędziem bardzo chętnie wykorzystywanym przez autorów indie, czyli samopublikujących, gdyż jest niezwykle proste w obsłudze i znacząco usprawnia sam proces publikacji do iBooks. Niestety, dotychczas odczyt książek stworzonych w ten sposób możliwy był tylko iPadach. Nie sposób było przygotowanej w Authorze publikacji otworzyć z poziomu iPhone'a.

Wraz z aktualizacją do iOS 8.4 ma się to zmienić, a czytelnicy zyskają na swoich smartfonach dostęp książek multi-touch.

Co więcej, w weekend Apple po raz pierwszy od rozpoczęcia programu Authors w 2012 roku, udostępniło darmowy Starter Kit, który krok po kroku wyjaśnia w jaki sposób przygotować i opublikować książkę z użyciem tego narzędzia. Starter kit można pobrać z AppStore, lecz póki co jest on dostępny tylko w wybranych krajach. Wykluczona jest nie tylko Polska, ale także m.in. Niemcy i Chorwacja.

REKLAMA

Łącząc te informacje z doniesieniami na temat gruntownej przebudowy usług muzyczny Apple w najnowszej wersji mobilnego systemu operacyjnego, sądzę iż łatwo można wyciągnąć wniosek, że gigant z Cupertino na nowo próbuje odbudować swoją pozycję hegemona pośród dostawców kultury, którym stał się z rozkwitem iTunes.

Biorąc pod uwagę rekordowe wyniki sprzedaży i coraz większe udziały rynkowe i-sprzętów, jestem zdania, że Apple jest na bardzo dobrej drodze.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA