REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

A więc tak wygląda flaga planety Ziemia

Ten symbol będzie reprezentował ludzką rasę podczas jej podboju kosmosu. Ta flaga zostanie wbita w powierzchnię planety Mars przez pierwszego odkrywcę. Dojście do porozumienia w sprawie jej formy zajęło raptem niecałe pół stulecia.

19.05.2015
17:14
flaga planety ziemia
REKLAMA
171 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Jeden sztandar, by wszystkimi rządzić, jeden, by wszystkie odnaleźć, jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać… eee, to chyba nie ta opowieść. Historia opracowywania ziemskiej flagi najprawdopodobniej właśnie się zakończyła, choć jej początek datowany jest na rok 1969. Wtedy bowiem po raz pierwszy pojawiła się propozycja jednego symbolu reprezentującego całą ludzkość.

flaga ziemi

Pierwszy projekt został stworzony z myślą o pierwszym Dniu Ziemi. Jego autorem jest aktywista na rzecz pokoju, John McConell. Pomysł na wzór był dość prosty i oczywisty: wykorzystano zdjęcie The Blue Marble wykonane 7 grudnia 1972 przez załogę Apollo 17 z odległości około 29 000 km i umieszczono je na granatowym tle. Zdjęcie z praktycznych względów musiało być przerobione do sitodruku, a zatem zmieniono kolor oceanów i kontynentów na biały, a chmury pokolorowano na niebiesko.

Projekt został przedstawiony Organizacji Narodów Zjednoczonych i stał się symbolem zarówno globalnej społeczności, jak i działań na rzecz ochrony środowiska. Mimo całkowitego zrzeczenia się przez NASA praw autorskich do wykorzystanego zdjęcia, zamieszanie związane z jego licencjonowaniem i uprzednim wykorzystaniem flagi McConnella do promocji Dnia Ziemi nie mogła ona ostatecznie stać się symbolem całej naszej planety.

flaga ziemi

Drugim interesującym podejściem okazała się flaga zaprojektowana przez Jamesa W. Cadle’a, farmera z Illinois. Jego wersja składa się z niebieskiego okręgu na środku flagi symbolizującego Ziemię, fragmentu dużego żółtego okręgu symbolizującego Słońce oraz niewielkiego białego okręgu symbolizującego Księżyc. Flaga jednak nie zdobyła międzynarodowego uznania, choć nie można powiedzieć, by odeszła w zapomnienie. Wykorzystuje ją SETI a także… YouTube (gdy serwis nie może ustalić geolokalizacji danego elementu, wykorzystuje ikonę z flagi Cadle’a).

World_Peace_Flag_1913

Kolejne flagi również nie zdołały osiągnąć statusu reprezentowania całej planety, choć kilka z nich znalazło zastosowanie do innych celów. Flaga Jamesa Williama van Kirka jest wykorzystywana przez Kongres Pokoju, flaga ONZ ostatecznie została odrzucona z uwagi na fakt, że nie wszystkie narody są członkiem tej organizacji, zaś Flaga Świata autorstwa Paula Carolla została odrzucona z uwagi na „możliwość szybkiej utraty aktualności”.

Mamy nowy projekt!

To miała być zwykła rozrywka intelektualna Oskara Pernefeldta ze szkoły wyższej wzornictwa im. Beckmana w Sztokholmie, która zarazem miała być pracą zaliczająca przedmiot. Jego projekt wzbudził jednak wielkie uznanie na całym świecie.

flaga ziemi

Flaga składa się z siedmiu pierścieni połączonych razem w formie kwiatu, a więc symbolu życia na Ziemi. Wszystkie okręgi są ze sobą połączone, co ma symbolizować ścisłe i wzajemne połączenie wszystkich elementów ziemskiego ekosystemu. Niebieski kolor tła symbolizuje wodę, a więc kluczowy związek dla rozwoju ziemskiego życia. Co ciekawe, przy projektowaniu ostatecznej formy flagi uczestniczyły LG, BSmart i NASA.

Pozostaje jednak jeden problem: jej formę muszą zaakceptować wszystkie narody na naszej planecie. Obawiamy się, że nie jest to możliwe w przypadku tego, czy jakiegokolwiek innego wzoru…

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA