REKLAMA

Czekałem na to latami! Na GOG.com wymienimy stare kody cd-key na cyfrowe kopie gier

Twórcy platformy cyfrowej dystrybucji Good Old Games nie przestają pozytywnie zaskakiwać. W swojej krucjacie przeciwko zbędnym, męczącym zabezpieczeniom anty-pirackim włodarze GOG.com wprowadzili zupełnie nową, kapitalną usługę.

03.04.2015 18.30
Na GOG.com wymienisz stare kody cd-key na cyfrowe kopie gier!
REKLAMA
REKLAMA

Jeżeli jesteś wielkim fanem jakiejś gry, zapewne zdarzało ci się kupić kilka razy ten sam produktu. Najpierw w dniu premiery, potem ze wszystkimi dodatkami, następnie jakaś reedycja HD na konsole nowej generacji albo sprzęty mobilne. Gdybym był w stanie zliczyć, ile razy kupiłem kultowe Heroes of Might and Magic III, pewnie złapałbym się za głowę.

Robiąc porządki w pudłach ze starymi grami zawsze myślałem, jak cudowne byłoby posiadanie tej kolekcji w formie cyfrowej.

Odpowiedzią na moje potrzeby okazała się platforma Good Old Games. To właśnie na niej kupicie cyfrowe edycje kultowych klasyków. Magicy z GOG.com nie tylko dostosowują wspaniałe gry sprzed lat do nowych systemów operacyjnych, ale często dodają do pakietów stworzone przez fanów tłumaczenia i dodatki. Do tego tapety i poradniki, a wszystko bez jakichkolwiek zabezpieczeń. Bajka. Tyle tylko, że nie do końca na moją kieszeń.

heroes-iii-pc-1

Nie ma się co oszukiwać – oferta Good Old Games w głównej mierze jest skierowana do starszych, zachodnich graczy z nieco zasobniejszymi portfelami od naszych. Oczywiście nie przeszkodziło mi to w zainwestowaniu w wiecznie żywe Heroes of Might and Magic III czy System Shock 2. Prawda jest jednak taka, że gdybym miał ponownie kupić wszystkie tytuły, które nabyłem w wersji fizycznej, po prostu poszedłbym z torbami.

W swojej naiwności liczyłem kiedyś, że posiadacze oryginalnych kodów cd-key będą mogli wpisywać je na witrynach wydawców i dostawać dostęp do zakupionych gier w wersji cyfrowej. Naiwne, prawda? Pierwszy boom na platformy cyfrowych dystrybucji dobitnie pokazał, że nic takiego się nie stanie. EA, Ubisoft, Valve – wszyscy wydawcy i twórcy byliby na tym stratni, patrząc na potencjalne korzyści z podwójnych, a czasem potrójnych zakupów tego samego towaru.

W GOG.com po raz kolejny pokazali, że nie są jak „wszyscy”.

Włodarze Good Old Games oddają w ręce graczy prawdziwie rewolucyjną usługę. Od teraz, o ile posiadasz pudełko z oryginalnym kodem cd-key, możesz wymienić go na cyfrową wersję tytułu dostosowaną do nowych systemów operacyjnych! Coś, co kiedyś było moją fantazją, później dowodem na młodzieńczą naiwność, teraz staje się faktem. W mocno ograniczonym wydaniu, ale jednak faktem.

gog
REKLAMA

Platforma GOG.com dopiero rusza z rewelacyjną możliwości wymiany kodów. Na ten moment liczba tytułów, które można zamienić na cyfrowe kopie jest mocno ograniczona. Schodzić do piwnicy po zakurzone pudełka mogą aktualnie jedynie posiadacze serii S.T.A.L.K.E.R. Więcej tytułów na wymianę dostali Rosjanie. Katalog gier będzie jednak systematycznie powiększany. Warto zatem przypomnieć sobie, czy te klasyki które ogrywaliście na komunijnych komputerach dalej macie gdzieś zachomikowane.

Pracownicy GOG.com ponownie potwierdzają, że cyfrowa dystrybucja może przynieść mnóstwo dobrego i nie zawsze wiąże się z męczącymi zabezpieczeniami, obowiązkowymi programami skanującymi komputery czy zaskakująco wysokimi cenami. Gdyby tylko zarządcy takich platform jak Origin czy Uplay potrafili wyjść z podobnych założeń. Tak czy inaczej – wielkie brawa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA