REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Nowe ślady wskazują, że pod powierzchnią Marsa prawdopodobnie jest woda

Woda jest niesamowitą cieczą. Mimo bardzo prostej struktury chemicznej ma nietypowe właściwości. Jest jednym ze związków chemicznych potrzebnych ziemskim organizmom do przeżycia. Nic więc dziwnego, że naukowców od lat interesuje jej występowanie na innych planetach. Jej obecność na innych ciałach niebieskich może w przyszłości ułatwić ich kolonizację.

15.04.2015
12:12
Nowe ślady wskazują, że pod powierzchnią Marsa prawdopodobnie jest woda
REKLAMA
REKLAMA

O istnieniu wody na Marsie badacze wiedzieli od dawna. Była to jednak woda w postaci stałej, czyli lodu. Ostatnie doniesienia opublikowane przez zespół naukowców zajmujących się analizą danych z Marsa pracujących w Instytucie Nielsa Bohra w Danii pokazują, że możemy mieć nadzieję również na wodę w postaci płynnej.

Badania opierają się na danych dostarczonych przez Curiosity - przebywający na Marsie ziemski autonomiczny łazik.

marswater2

Jak to możliwe, że w tak niskiej temperaturze możemy liczyć na odnalezienie płynnej wody? Złożyło się na to kilka czynników. Po pierwsze w marsjańskiej glebie odnaleziono związki chemiczne, które dobrze absorbują wodę. Powoduje to spływanie skondensowanej wody, dodatkowo wymieszanej z solami mineralnymi z gleby, co obniża jej temperaturę zamarzania. Znamy to zjawisko z Ziemi, gdzie mieszamy wodę z solą kuchenną (NaCl) aby zapobiec jej zamarzaniu.

Jak podejrzewają naukowcy z Instytutu Nielsa Bohra, dzięki temu zjawisku pod powierzchnią Marsa mogą znajdować się zbiorniki zmineralizowanej i zasolonej wody.

Krater Gale, miejsce lądowania łazika Curiosity, był prawdopodobnie kiedyś jeziorem. Świadczy o tym wiele zaobserwowanych fragmentów terenu. Zaokrąglone kamienie i rozdrobiony żwir, płaskie dno doliny - to wszystko przypomina ziemskie krajobrazy polodowcowe.

marswater1

Mimo, że w ciągu ostatnich 4,5 miliarda lat Mars stracił większość swojej wody i atmosfery, to pod jego powierzchnią wciąż mogą znajdować się pokłady wody, które po oczyszczeniu z minerałów mogą nadawać się do wykorzystania przez lądujących na powierzchni Marsa ludzi.

REKLAMA

Mimo tych wszystkich cech Mars wciąż pozostaje wyjątkowo niegościnnym globem. Oprócz praktycznego braku atmosfery i wody na swojej powierzchni, nie ma on również pola magnetycznego, które chroniłoby przed wpływem promieniowania, tak jak ma to miejsce na Ziemi. Jego sucha, zimna i narażona na kosmiczne promieniowanie powierzchnia pozostaje dla nas wciąż niedostępna.

Źródło informacji i ilustracji: University Of Copenhagen;

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA