REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Zamówioną paczkę znajdziesz w... bagażniku swojego auta. Tak, to nowa usługa Amazonu

Jak często zdarzyło się wam minąć z kurierem? Ile razy z niecierpliwością czekaliście na swoją przesyłkę tylko po to, żeby musieć wyjść z domu dokładnie pięć minut przed tym, jak ta zajechała pod wasze drzwi? Najwyraźniej w Amazonie znają to uczucie, bądź pałają głęboką empatią do swoich klientów, którym się to przydarzyło. Gigant e-commerce'u pracuje właśnie nad systemem dostaw, który zmieni bagażnik twojego samochodu w mobilny paczkomat. 

Zamówioną paczkę znajdziesz w… bagażniku swojego auta. Tak, to nowa usługa Amazonu
REKLAMA
REKLAMA

Amazon nawiązał współpracę z Audi oraz firmą kurierską DHL, by na terenie Niemiec (początkowo tylko w jednym mieście) przetestować możliwość dostarczania przesyłek bezpośrednio do wybranych samochodów. Wystarczy podać przybliżoną lokację pojazdu w przewidywanych godzinach dostawy, a kurier sam odnajdzie samochód i zapakuje do jego bagażnika zamówione przez nas produkty.

Nowa możliwość dostawy ma stać się częścią Amazon Prime, oferując jeszcze wyższy standard obsługi klienta. Jest to zaledwie pierwszy krok - domyślnie Amazon chce umożliwić tego typu dostawę posiadaczom abonamentu Prime na całym świecie.

System jest bardzo prosty w swym działaniu - przy wyborze sposobu dostawy po dokonaniu zamówienia określamy lokalizację samochodu, a kurier otrzymuje jednorazowy klucz dostępu do bagażnika samochodu. Po umieszczeniu przesyłek w bagażniku samochód zostanie automatycznie zamknięty.

amazon-prime-to-audi

Firma Jeffa Bezosa nie jest jednak pierwszą, która wpadła na pomysł "mobilnego paczkomatu". Niemalże identyczny system zaprezentowało Volvo podczas ubiegłorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie. "Roam Delivery" sięga nawet o stopień dalej, ponieważ nie ogranicza się do jednego sklepu i dostawcy.

Choć Volvo nie podało jeszcze listy potencjalnych partnerów swojego rewolucyjnego systemu, to przeprowadzone przez firmę badania wskazują, że ma on ogromne szanse na powodzenie, gdyż aż 92% respondentów przyznała, że jest to o wiele bardziej wygodna metoda obioru paczek niż oczekiwanie na kuriera.

volvo-2

Podobnie jak w przypadku rozwiązania Amazonu i tutaj kurier otrzyma tymczasowy dostęp do bagażnika samochodu. Wraz z nim uzyska również koordynaty GPS z bieżącą lokacją pojazdu i cyfrowo generowany klucz dostępu. Po zamknięciu bagażnika, samochód zastanie zabezpieczony, a klucz przestanie działać.

Szykują się nam ciekawe czasy

Oczywiście miną jeszcze długie, długie lata nim opisywane systemy staną się codziennością (chociażby ze względu na konieczność posiadania najnowszych modeli samochodów, by z nich skorzystać), jednakże sama perspektywa jest fascynująca. I do tego... dość niepokojąca na pewnej płaszczyźnie.

REKLAMA

Wszystko robimy dziś przez Internet. Spędzamy przed komputerem zatrważającą liczbę godzin, a tu serwuje się nam rozwiązania takie jak dostawa do bagażniku auta, czy Lodówkomaty do wygodnego zakupu żywności za pośrednictwem Sieci.

Jeszcze kilka takich udogodnień i niedługo z domu wychodzić będziemy tylko po to, żeby zgarnąć zamówione przez Internet produkty. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA