Tech  / News

Odkryj zupełnie nowy wymiar YouTube'a - oto wideo 360 stopni!

YouTube wychodzi naprzeciw nowym trendom technologicznym i oczekiwaniom twórców. Już dzisiaj rusza zupełnie nowa funkcja - wideo 360 stopni, czyli zupełnie nowy wymiar treści.

Dotychczas odbiorca nie miał przed sobą żadnego wyboru - filmy miały konstrukcję zupełnie liniową, więc obejrzeć można było tylko to, co twórca materiału ujął w kadrach. Nie było możliwości wirtualnego rozejrzenia się po oglądanym otoczeniu. Jeden kadr, jeden punkt widzenia.

YouTube chce zmienić sposób, w jaki przeżywamy oglądanie wideo

Wyobrażaliście sobie kiedyś transmisję sportową, podczas której to wy wybieracie, którą stronę boiska obejrzeć, a kiedy rzucić okiem na trybuny? Dzięki funkcji wideo 360 stopni takie rzeczy staną się możliwe. Oglądając relację z koncertu nie będziemy już tylko biernymi widzami - będziemy mogli zanurzyć się w jego atmosferze, swobodnie rozglądając się po hali koncertowej.

Wideo 360 to także doskonała informacja dla twórców cyfrowego contentu, którzy od teraz będą mogli uwolnić kolejne pokłady drzemiącej w nich kreatywności. Do tej pory filmiki nagrane wszelkimi action cam, pomimo swojej dynamiki skazane były na monotonną perspektywę. W momencie gdy nagranie powstanie w technologii 360 stopni, to widz wybierze w którą stronę patrzeć, a twórca będzie miał dodatkowe pole by pokazać jeszcze więcej treści.

Aby nagrać takie wideo, potrzebny będzie oczywiście odpowiedni sprzęt. Jak informują twórcy rozwiązania, na rynku już za chwilę zagoszczą kamery od takich firm jak Kodak czy Ricoh, które umożliwią tworzenie nowego formatu wideo. Kompatybilny z nim będzie także opisywany przez nas produkt z Kickstartera - 360cam, jednakże już dziś YouTube zapowiada, że portfolio dedykowanych urządzeń będzie sukcesywnie wzrastać.

360cam 1

Obejrzenie filmu 360 będzie bajecznie proste, szczególnie jeżeli korzystamy z aplikacji YouTube na telefony i tablety z Androidem. Wystarczy wówczas poruszać naszym urządzeniem, aby zmienić perspektywę z jakiej pokazywany jest obraz. Funkcjonalność ta ma zostać w najbliższym czasie udostępniona również urządzeniom z iOS.

Wewnątrz przeglądarki na komputerze obsługa perspektywy odbywać się będzie z pomocą myszki i kursora.

htc-vive

Wideo 360 to ogromne możliwości

Oficjalna informacja prasowa na razie milczy na ten temat, jednak technologia wideo 360 stopni z pewnością ożyje najbardziej, wykorzystana na okularach VR. Wtedy dopiero będziemy mogli mówić o prawdziwej immersji w oglądane treści.

Tak czy inaczej, nawet teraz, kiedy YouTube dopiero wprowadza nowy format, nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć w jaki sposób wykorzystają go twórcy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst