Tech  / News

Pierwsza kamera 360 stopni z nagrywaniem Full HD będzie współpracować z Oculus Rift - zapowiada się rewelacyjnie

Wyobraź sobie, że nudne pokazy zdjęć z wakacji możesz zastąpić interaktywnym doświadczeniem, które pozwoli wskoczyć w sam środek zdjęcia lub filmu. Tak właśnie działa projekt 360cam, który szturmem zdobywa wsparcie na Kickstarterze. Choć już sama kamera jest ciekawym urządzeniem, to pełnię możliwości pokaże po podłączeniu jej do okularów Oculus Rift.

360cam to małe, mieszczące się w dłoni urządzenie, które kształtem przypomina trochę gruszkę. Wyposażone jest w trzy zsynchronizowane ze sobą obiektywy typu rybie oko, które razem płynie pokrywają obraz dookoła kamery. W osi poziomej 360cam rejestruje pełen obraz 360 stopni, a w osi pionowej jest to wycinek o kącie 300 stopni.

360 stopni i Full HD

Kamera w ten sposób może nagrywać obraz i wykonywać zdjęcia. Autorzy projektu chwalą się, że jest to pierwsze urządzenie zdolne zarejestrować pełny kąt 360 stopni a jednocześnie nagrywać obraz w Full HD (30 fps). Zdjęcia wykonane przez 360cam mają 8 megapikseli, a szybkość seryjna zdjęć wynosi 3 kl/s. Zdjęcia i filmy zapisywane są na karcie MicroSD. Dane te można przenieść na komputer za pomocą portu USB (który służy także do ładowania), lub można je wysłać poprzez Wi-Fi na ekran smartfona.

360cam 3

Kamera wyposażona jest także w trzy mikrofony, żyroskop do stabilizacji obrazu, łączność Wi-Fi z możliwością strumieniowania wideo, a także w geotagowanie zdjęć dzięki odbiornikowi GPS. Kamera jest wodoodporna do 10 metrów (posiada certyfikat IPX8) i waży 180 gramów. Posiada także ciekawy, diodowy wyświetlcz.

360 cam 4

360cam posiada też standardowe złącze statywowe, jednak twórcy oferują także wymienne podstawki, które można będzie przerobić do własnych potrzeb, np. za pomocą druku 3D (autorzy w zestawie dołączają projekt 3D podstawki). Jako przykład autorzy zaprezentowali podstawkę z wbudowanym… gwintem standardowej żarówki, który umożliwia zamocowanie kamery w żyrandolu pod sufitem.

Współpraca z Oculus Rift sprawia, że oglądanie zdjęć przenosi się na zupełnie nowy poziom

360cam 6

Gwoździem programu jest jednak współpraca z Oculus Rift, z którym 360cam jest w pełni kompatybilna. Wyobraź sobie, że masz przed oczyma filmy i zdjęcia 360 stopni, wewnątrz których możesz się w naturalny sposób obracać. To zupełnie nowy sposób oglądania zdjęć, który zapowiada się szalenie ciekawie.

Często oglądając zdjęcia z wakacji ma się wrażenie, że nie oddają one nawet w połowie tego klimatu i otoczenia. 360cam w połączeniu z Oculus Rift rozwiąże takie problemy raz na zawsze pozwalając „wskoczyć” do zdjęcia, lub filmu.

360cam 5

Autorów 360cam można wesprzeć na Kickstarterze, a do wyboru jest aż 11 wariantów dofinansowania, których rozpiętość cenowa wzrasta z 1 dolara do sumy 4999 dolarów. Począwszy od kwoty 249 dolarów, wszyscy wspierający otrzymają urządzenie. Wyższe kwoty dotyczą pakietów, w skład których wchodzą wodoodporne akcesoria i stopki.

Projekt zapowiada się rewelacyjnie. Na Kickstarterze mieliśmy już kilka kamer, które nagrywały obraz 360 stopni, ale 360cam zapowiada się wyjątkowo ciekawie, głównie ze względu na współpracę z Oculus Rift. Takie rozwiązanie to przyszłość. Jestem pewien, że dni znanych obecnie kamer pokroju GoPro są policzone.

Pełną specyfikację kamery oraz przykładowe zdjęcia i filmy można znaleźć na jej oficjalnej stronie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst