REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. RTV

Ultra HD zagości w twoim salonie szybciej niż myślisz. Założymy się?

W nadchodzących latach znacznie wzrośnie dynamika sprzedaży telewizorów z panelami wysokiej rozdzielczości. Za 5 lat telewizor Ultra HD będzie miała niemal połowa Amerykanów i ponad 1/3 Europejczyków. To duże zmiany dla konsumentów i całego rynku. Czy tego chcemy, czy nie – Ultra HD nadchodzi wielkimi krokami.

Ultra HD zagości w twoim salonie szybciej niż myślisz. Założymy się?
REKLAMA
133 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Technologia Ultra HD cały czas jest we wczesnej fazie rozwoju, ale w końcu zaczyna nabierać rozpędu. Już dziś telewizory z rozdzielczością UHD są dostępne w każdym sklepie, a ich cena w końcu przestała odstraszać przeciętnego zjadacza chleba. Na razie głównym problemem są treści, a przede wszystkim ich nośniki, jednak ten problem mało interesuje klientów.

Strategy Analytics Ultra HD TVs

Takie wnioski można wyciągnąć z raportu firmy Strategy Analytics, która przewiduje, że w nadchodzących latach czeka nas dramatyczny wzrost sprzedaży telewizorów Ultra HD. W 2020 roku, czyli już za 5 lat, telewizory z ultrawysoką rozdzielczością będą stały w salonach ok. połowy amerykańskich, i ponad 1/3 europejskich rodzin. Dla porównania, jeszcze w ubiegłym roku telewizor UHD miało zaledwie ok. 1% mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Europy.

Już ubiegły rok był przełomowy dla technologii UHD

W 2014 roku sprzedano o 633 proc. (!) więcej telewizorów UHD, niż rok wcześniej. Oznacza to 12,1 mln sprzedanych telewizorów UHD na świecie. 75 proc. z nich trafiło do regionu Azji i Pacyfiku, 12% do Ameryki Północnej i 11% do Europy.

W 2015 roku globalny rynek telewizorów Ultra HD ma urosnąć dwukrotnie, do ok. 27,5 mln sprzedanych sztuk. Z kolei od ok. 2018 roku ma się sprzedawać 100 mln sztuk takich telewizorów rocznie.

sony-uhdtv

60 proc. telewizorów UHD sprzedanych w 2014 roku miało 50 lub więcej cali. Nawet mimo skromnego udziału wysokich rozdzielczości w całym rynku, widać, że UHD przyjmuje się właśnie dla dużych przekątnych. Aż 1/4 telewizorów o przekątnej powyżej 50 cali, które sprzedano w 2014 roku, była panelami UHD.

Za 2-3 lata wymiana telewizora będzie oznaczała przymusowe przejście na Ultra HD

Jak mówi David Watkins, szef Strategy Analytics, Ultra HD stanie się standardową rozdzielczością dla praktycznie wszystkich dużych ekranów już za trzy-cztery lata. Trudno się z tym nie zgodzić. Już dziś zdecydowana większość nowych telewizorów ma rozdzielczość UHD. Dla przykładu, Panasonic w swoim portfolio na 2015 rok ma 13 serii telewizorów, przy czym tylko 3 z nich mają rozdzielczość Full HD. Podobny trend występuje u wszystkich dużych producentów TV.

REKLAMA

Za 2-3 lata prawdopodobnie w ogóle nie będzie można kupić nowych telewizorów FHD, bo nikt ich nie będzie produkował. W takim razie wymiana telewizora będzie równoznaczna z przejściem na rozdzielczość Ultra HD – czy tego chcemy, czy nie.

Raport Strategy Analytics skupia się tylko na rozdzielczości, jednak standard UHD to nie tylko czterokrotnie większa liczba pikseli, ale także szersza paleta barw i nowe technologie, jak np. HDR. Na razie klienci nie przykładają do tego większej wagi, jednak producenci nareszcie zaczynają masowo wdrażać te nowinki (np. w formie ekranów z kwantową kropką). Można się więc spodziewać popularyzacji nie tylko rozdzielczości, ale i całego formatu Ultra HD.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA