Nauka  / Artykuł

Jeśli nie jesteś jeszcze przygotowany na dzień liczby Pi to zrób to teraz. Razem z nami

Dzień liczby Pi nadchodzi nieodmiennie, powtarzając się każdego roku 14 marca ( według amerykańskiego zapisu 3.14). W poprzednim roku podzieliłem się z wami kilkoma ciekawostkami na jej temat. W tym roku, aby uczcić ten dzień, postanowiłem znaleźć ich jeszcze kilka. Ciekawe, na ile lat ich wystarczy?

Pi By Givenchy

Istnieje linia perfum wyprodukowanych przez znaną firmę Givenchy o nazwie Pi (π). Jak twierdzą twórcy tego zapachu, jej nazwa i symbol mają podkreślać atrakcyjność inteligentnych i kreatywnych mężczyzn.

givenchy

Sposób Spocka

W oryginalnej serii Star Treka, Spockowi udaje się pokonać zbuntowany komputer poprzez polecenie mu obliczenia liczby pi aż do ostatniej cyfry. Całkiem sprytnie, panie Spock! Działo się to w odcinku Wolf In The Fold.

trekwolf3

Obrona OJ Simpsona

W trakcie słynnej rozprawy sądowej, w trakcie której rozstrzygała się wina OJ Simpsona, jego obrońca stosował mnóstwo sztuczek opóźniających proces sądowy, lub podważających autorytet oskarżycieli. Jedną z metod było wypytywanie zeznających przed sądem świadków z FBI o wartość liczby pi.

Liczba bestii

Coś dla miłośników numerologii. Pierwsze 144 cyfr (po przecinku) liczby π sumuje się do 666. Nie myślcie, że powtarzam bezmyślnie zasłyszaną informację. Postanowiłem ją osobiście sprawdzić. Za pomocą Wolfram Alpha uzyskałem pierwsze 144 cyfr po przecinku liczby π. Niestety jednak nie udało mi się zmusić Wolframa do policzenia jej sumy, więc skopiowałem je do Excela. I voila: faktycznie 666.

wolfram

Pomyłka Williama

William Shanks, żyjący w 19. wieku brytyjski matematyk, poświęcił wiele lat swojego życia na obliczanie pi z jak największą dokładnością. Ręczne obliczenia pozwoliły mu znaleźć aż 707 cyfr po przecinku. niestety, poprawne są one jedynie do 527 miejsca. W tym miejscu Shanks zrobił pomyłkę, i wszystkie następne cyfry są już nieprawidłowe...

Prawie równo

Rozkład częstości występowania cyfr w pierwszym milionie miejsc po przecinku liczby pi jest odzwierciedleniem prawie idealnego podziału. Poszczególne cyfry pojawiają się prawie idealnie tyle samo razy.

0 - 99 959
1 - 99 758
2 - 100 026
3 - 100 229
4 - 100 230
5 - 100 359
6 - 99 548
7 - 99 800
8 - 99 985
9 - 100 106

Einstein_1921_by_F_Schmutzer_-_restoration

Urodziny Einsteina

W Dzień Pi, czyli 14 marca wypadają również urodziny wielkiego fizyka Alberta Einsteina. Mimo, że zajmował się on za życia wieloma zagadnieniami, to nie pozostawił, o ile wiem, niczego związanego z liczbą pi. To jednak właśnie jego urodziny były dodatkową motywacją do obchodzenia dnia liczby pi...

* Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst