Technologie  / Relacja

Nawigacja w budynkach i masa przydatnych informacji, czyli oficjalna aplikacja targów MWC

Uczestnicy MWC 2015 mogli skorzystać jak co roku z aplikacji mobilnej przygotowanej specjalnie dla osób odwiedzających targi. W tym roku postanowiłem wreszcie skorzystać z tego udogodnienia i to był naprawdę dobry pomysł.

Mobile World Congress odbywające się co roku w Barcelonie to największe targi poświęcone mobilnym technologiom. Nie dziwi więc, że uczestnicy mogą skorzystać z aplikacji przygotowanej specjalnie dla nich. Sam skorzystałem z wersji do iPhone’a, która co prawda nie ma dostępu do modułu NFC w telefonie Apple’a, ale korzysta za to z technologii beaconów.

Dzięki wykorzystaniu usług lokalizacji opartych o geofencing telefon sam podpowiada, że warto uruchomić aplikację.

Po zbliżeniu się do terenu targów na ekranie blokady iPhone’a w lewym dolnym rogu pojawia się ikonka oficjalnej aplikacji. Po wyciągnięciu jej do góry - analogicznie jak znajdującej się po drugiej stronie ikonki aparatu - można uruchomić aplikację jednym ruchem bez konieczności szukania jej na pulpicie.

Program dla uczestników targów MWC o nazwie GSMA Official przydaje się już podczas wchodzenia na teren imprezy. Przy kontroli paszportów i dowodów osobistych można nie wyciągać dokumentu z portfela. Wystarczy pokazać obsłudze ekran w aplikacji ze zdjęciem, jeśli tylko wcześniej zostało ono zweryfikowane podczas rejestracji i skorzystać z krótszej kolejki.

Program ma oczywiście znacznie więcej zastosowań.

Aplikacja dla uczestników targów MWC oferuje możliwość dodawania kontaktów do znajomych i uczestniczenia w networkingu. W aplikacji można też wykorzystać moduł płatności za posiłki, co przyspiesza ich zamawianie. Jest dostępny rozbudowany kalendarz, a program daje także dostęp do najważniejszych informacji na temat wydarzeń na targach.

Przechodząc koło niektórych stoisk można dostać powiadomienie w aplikacji sugerujące odwiedzenie strony internetowej, co mi się kilkukrotnie zdarzyło, ale z prozaicznego powodu - braku zasięgu Wi-Fi - nie sprawdzałem co tam było. Wychodząc z targów użytkownik dostaje propozycję przejrzenia sposobów na transport z terenu targów do hotelu.

Najważniejszą częścią aplikacji jest mapa wszystkich hal i sprytna lokalizacja.

Klasyczna nawigacja GPS nie ma racji bytu podczas zwiedzania hal targowych ze względu na brak szansy na ustalenie pozycji. Po uruchomieniu aplikacji można otworzyć mapę - nawet w trybie offline - i przyjrzeć się okolicy.

Aplikacja namierza użytkownika i pokazuje jego przybliżoną pozycję. Jest to - a przynajmniej tak wynika z informacji na ten temat dostępnych w aplikacji - oparte o beacony, czyli rozmieszczone w strategicznych punktach imprezy malutkie urządzenia z modułem Bluetooth.

Teren targów jest ogromny i mapa offline to wybawienie.

Biegając od stoiska do stoiska bardzo łatwo się zgubić, a sieci Wi-Fi są po pierwsze niemożebnie obciążone, po drugie dostępne tylko w kilku wybranych lokalizacjach. Dzięki aplikacji nie trzeba nosić ze sobą mnóstwa papierowych map.

Można też offline wyszukiwać stoiska konkretnych firm i wyznaczyć trasę z aktualnej pozycji do nich. Można też, żeby jeszcze łatwiej nawigować, włączyć pływającą mapę - będzie się obracać razem z użytkownikiem na podstawie wskazań z kompasu.

Oficjalna aplikacja dla uczestników targów MWC 2015 nie jest jednak idealna.

Doceniam przygotowane przez twórców aplikacji narzędzie, ale nie ustrzegli się oni kilku błędów. Zdarzyło się, że aplikacja się zawiesiła przy próbie wyznaczenia trasy, a innym razem lokalizator wskazywał moją pozycję alejkę dalej póki nie wymusiłem zamknięcia aplikacji.

Takie sytuacje pokazują niestety, że technologie mobilne są jednak jeszcze zawodne. Rozwiązania polegające na lokalizowaniu użytkownika w budynkach nawet na największych mobile’owych targach świata nie są jeszcze w pełni przygotowane do wykorzystania ich na szeroką skalę.

Co nie zmienia faktu, że takie rozwiązania technologiczne jeszcze kilka lat temu pozostawały w sferze marzeń, a dzisiaj stały się rzeczywistością.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst