REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Sprzęt
  4. Biznes

Polacy z Husariona chcą, żebyś miał własnego robota. Oto niesamowity projekt RoboCore

Polskie firmy coraz częściej ruszają za granicę po finansowanie. W serwisie Kickstarter, po udanym Sherlyboksie, pojawił się kolejny startup rodem z Krakowa. Husarion chce tam wypromować swój moduł RoboCore, który ma pozwolić użytkownikom domowym budować samodzielnie roboty dowolnego przeznaczenia.

Polacy z Husariona chcą, żebyś miał własnego robota. Oto niesamowity projekt RoboCore
REKLAMA
REKLAMA

Husarion to startup rodem z Polski, który chce wprowadzić przystępne cenowo roboty pod strzechy użytkowników z całego świata. Na Kickstarterze wylądowała dziś kampania w której twórcy chcą wypromować RoboCore. Ten mały i atrakcyjnie wyglądający moduł może stać się sercem dla dowolnego robota, jakiego tylko wymarzy sobie i zaprojektuje użytkownik.

Projekt przywodzi na myśl Lego Mindstorm w bardziej profesjonalnej formie.

Propozycja firmy Husarion wygląda na pierwszy rzut oka na zaawansowaną zabawkę dla dużych chłopców, którzy są już nieco zbyt duzi na Lego Mindstorm, o klockach Lego Technics nie wspominając. RoboCore ma być tanim “sercem dla robota”, który pozwoli zacząć zajmować się robotyką wszystkim chętnym.

RoboCore zadebiutowało dzisiaj rankiem polskiego czasu w międzynarodowym serwisie crowdfundingowym Kickstarter. Twórcy chcą zebrać w przeciągu miesiąca 50 tys. dol., co ma pozwolić na wprowadzenie modułów będących “sercem” platformy do masowej produkcji.

Platforma RoboCore od Husariona może mieć zastosowanie hobbystyczne.

Dzisiaj robotyka kojarzy się z wojskiem i przemysłem ze względu na barierę wejścia i olbrzymie pieniądze, jakie trzeba zainwestować na start. Podobnie w przeszłości wyglądało to z innymi technologiami, które dopiero po latach stały się na tyle tanie, że trafiły do mas.

Dzisiaj bardzo często korzystamy z rozwiązań wojskowych lub przemysłowych w codziennym życiu. Można przywołać takie przykłady jak wykorzystanie satelitów GPS do nawigacji lub domowych drukarek 3D do prywatnego użytku.

Twórcy RoboCore są przekonani, że to samo czeka robotykę.

husarion-robocore-kickstarter-6

To, w jakim obszarze sprawdzi się RoboCore zależy od użytkownika. Husarion przygotował swoją platformę tak, że można zastosować ją w warunkach domowych. Jak przypominają twórcy, rynek robotyki konsumenckiej będzie rosnąć i to szybciej niż robotyka przemysłowa.

W perspektywie najbliższych czterech lat konsumencka robotyka ma być warta 1,5 mld dol. w skali globalnej. Husarion chce być jednym z pionierów tego rynku. Ich platforma, zbudowana dzisiaj, ma w przeciągu kilku lać stać się podstawowym wyborem dla wszystkich pasjonatów.

Husarion przygotował nie tylko jedno małe urządzenie, a całą platformę.

husarion-robocore-kickstarter-3

Założony w 2013 roku polski startup opracował moduł będący sercem przyszłego robota oraz oprogramowanie, które będzie nim zarządzać. W robotach układy elektroniczne łączą się z elementami mechanicznymi. Do serca będzie można podłączyć najróżniejsze peryferia, w tym np. te od Lego Mindstorm.

Twórcy obiecują możliwość programowania RoboCore przez internet oraz np. strumieniowanie materiałów audio i wideo w czasie rzeczywistym i wykorzystanie robota do przeprowadzenie efektownej wideokonferencji. Nie jest to jednak zabawka dla każdego i wymaga podstawowych umiejętności programistycznych.

Zbudowanie prostego robota ma trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

husarion-robocore-kickstarter-5

Serce robota to nie tylko moduł nafaszerowany elektroniką, ale też aplikacja w chmurze do zarządzania wszystkimi robotami użytkownika z jednego miejsca. Obsługiwać platformę można chociażby przez przeglądarką internetową.

Moduł RoboCore przypomina kształtem serce człowieka. Pudełko oferowane będzie w dwóch rozmiarach - 115 na 125 mm lub 82 na 82 mm. Urządzenie ma w środku m.in. minikontroler z rdzeniem Cortex-M4, minikomputer Intel Edison i moduły Wi-Fi, Bluetooth 4.0 itp.

Jak można wesprzeć rozwój RoboCore?

Pełna specyfikacja RoboCore została opublikowana na stronie zbiórki w serwisie KickStarter. Tam też znalazły się wszelkie inne informacje na temat nowej platformy Husariona. Twórcy zachęcają do wpłacania pieniędzy, które mają pomóc w rozwoju projektu i dostarczeniu go do klientów jeszcze w czerwcu tego roku.

Jak zwykle w serwisie można wesprzeć projekt różnymi kwotami. W zależności od wybranej stawki do 35 dol. można dostać od twórców podziękowania, koszulkę lub multitoola. Najtańszy RoboCore-mini w wersji “Early Bird” z kilkoma dodatkami kosztuje 59 dol., a pełna wersja RoboCore-mini można nabyć już za 69 dol.

Pełnowymiarowy Robocore w wariancie Early Bird kosztuje 89 dol., a jego standardowa edycja to 99 dol.

husarion-robocore-kickstarer-20

Zestawy rozszerzone o moduł Intel Edison kosztują odpowiednio 114 dol. (Early Bird) i 129 dol. (zwykła wersja). Oprócz tego jest jeszcze kilka coraz droższych zestawów z różnymi dodatkami, w tym np. minikomputerem Intel Edison. Za 1,5 tys. dol. można dostać pierwszego RoboCore, który zejdzie z linii produkcyjnej z wygrawerowanym numerem #1.

Twórcy oferują też możliwość spotkania z zespołem i wycieczkę po Krakowie za 2,5 tys. dol. oraz nawet zbudowanie jednego robota na specjalne zamówienie za 10 tys. dol. Jeśli zbiórka 50 tys. dol. w ciągu miesiąca zakończy się sukcesem, to pierwsi użytkownicy powinni otrzymać swoje zabawki w lipcu (Early Bird) lub sierpniu (standardowe edycje).

Nie pozostaje mi nic innego, jak kibicować twórcom RoboCore. Mają oni naprawdę ciekawy pomysł na biznes i pozostaje mieć tylko nadzieję, że wizja Husariona o świecie pełnym robotów nie jest na dzisiejsze czasy zbyt futurystyczna.

REKLAMA
husarion-robocore-kickstarter-1
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA