Tech  / News

„Press” ma Grand Pressy, Kominek* ma ranking blogerów. I super

Wprawdzie czas, gdy kolejne media publikowały absurdalne rankingi blogerów i ich zarobków już minęły, to jednak wciąż ‚na zewnątrz’, czyli poza sceną blogową, jest małe zrozumienie prawdziwego układu sił w blogosferze. To dlatego ranking Kominka vel Jasona Hunta jest tak przydatny. Właśnie ukazała się jego najnowsza odsłona z wynikami za rok 2014 r.

Blogosfera ma za sobą dobry rok. Bez większych skandali, bez większych fajerwerków, za to z coraz większymi budżetami i ugruntowaniem pozycji czołówki. Nie sprawdziły się przewidywania tych, którzy wieszczyli rychły koniec zainteresowania blogowaniem i blogerami. Miało za to miejsce to, co przewidywał Kominek - czy to się komuś podoba, czy nie, blogosfera się profesjonalizuje, a jej liderzy są coraz bardziej rozpoznawalni, zarabiają coraz więcej.

I tak sobie myślę, że doroczny ranking Kominka ma szansę stać się tym, czym są Grand Pressy miesięcznika „Press” dla branży prasowej.

Skrytykowałem ostatnio to, jak bardzo hermetyczne są nagrody „Pressa”. Tamto zdanie podtrzymuję, choć doceniam także to, że „Press” pielęgnuje głównie własne środowisko - docenia pracę dziennikarską, odpowiednio dobrych dziennikarzy i ich dziennikarskie dzieła, mimo tego, że zdecydowana większość z nich nie przedostaje się do świadomości przeciętnego odbiorcy mediów.

janson-hunt-kominek-blog

Podobną rolę może odgrywać (a może już odgrywa) ranking najbardziej wpływowych blogerów wg Kominka. Chyba jak nikt inny, Tomczyk zna blogosferę od podszewki, wie co się w niej dzieje, rozumie układ sił i wie o większości projektów, które przez nią przechodzą. Obok Macieja „Mediafuna” Budzicha i Natalii Hatalskiej, jest też od lat głównym recenzentem blogerów i blogosfery.

Pewnie publikacji rankingu blogerów Kominka nie towarzyszy jeszcze taki splendor jak impreza rozdania Grand Pressów, ale jego znaczenie dla branży blogów jest podobne. Dostrzegam to nie tylko po podnieceniu rankingiem wielu blogerów, ale także po tym, jak później w trakcie roku szereg agencji marketingowych i PR-owych opiera na nim swoją wiedzę o blogosferze.

Przede wszystkim jednak Złota, Srebrna i Brązowa Dziesiątka Blogerów rankingu Kominka jest szeroko dyskutowana.

A to dla nagród i wyróżnień najważniejszy dowód na to, że są istotne.

Ranking najbardziej wpływowych blogerów Kominka 2014 r.

* tak, wiem, nie Kominek lecz Jason Hunt. Nie mogę się jednak jakoś przyzwyczaić.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst