Sprzęt  / Recenzja

Właśnie takiej aplikacji potrzebowało dziennikarstwo obywatelskie w Polsce

Polska to wyjątkowy rynek jeżeli chodzi o mobile. Nie tylko Android wyraźnie króluje nad Wisłą nad iOS, ale bardzo silną pozycję ma Windows Phone. I można to mądrze wykorzystać.

Tak zrobił TVN24 udostępniając aplikację Kontakt 24 w sklepie z aplikacjami na smartfony operujące pod systemem Microsoftu. Do tej pory dziennikarze obywatelscy i osoby po prostu chcące podzielić się ze światem ważną informacją a przy tym korzystające z telefonów z Windowsem nie mogli w tak łatwy sposób dzielić się zdjęciami, filmami i historiami na platformie największej informacyjnej stacji telewizyjnej.

Stare media często jeszcze tkwią w swoich archaicznych bunkrach i dopiero zaczynają wyściubiać poza nie nos. Chociaż zazwyczaj wypełzając na internetowe przedpole mają złe, aniżeli dobre zamiary. Starają się przekopiować stare zasady na grunt nowych mediów. Na szczęście, nie wszystkie.

TVN 24 coraz częściej i coraz lepiej czerpie z internetowego potencjału. I widać to przeklikowując się przez aplikację Kontaktu 24 na Windows Phone.

Takie narzędzie, jeżeli ma być skuteczne i ma zachęcić jak najwięcej osób do dzielenia się swoimi zdjęciami, wideo i spostrzeżeniami musi być proste w użyciu. Zapewne dlatego też już pierwszy ekran po uruchomieniu aplikacji pozwala szybko wybrać z biblioteki lub nagrać zdjęcie lub film, które staną się podstawą reporterskiego materiału.

kontakt24-1

Następny krok to opis materiału, który dziennikarz obywatelski chce przesłać na platformę Kontakt 24. Użytkownik musi nadać tytuł swojemu mini-reportażowi oraz dodać opis, pamiętając o tak ważnych informacjach jak określenie okoliczności i miejsca zdarzenia uwiecznionego aparatem Lumii czy innego smartofna z Windows Phone 8.1.

kontakt24-8

Później trzeba podać informacje o sobie. To ważne ze względu na możliwość zweryfikowania informacji podanej przez użytkownika aplikacji. Dziennikarzom obywatelskim często zarzuca się braki w warsztacie medialnym, ale to samo często słyszy się o rzekomo profesjonalnych dziennikarzach. Jeśli chcesz się podzielić jakimś newsem musisz jednak zadbać o swoją wiarygodność.

kontakt24-5

Ostatni etap do dodanie materiału do repozytorium Kontaktu 24. Co ważne, materiał można dodać bez logowania się do platformy. To duże ułatwienie dla tych, którzy chcą spontanicznie podzielić się ważnym newsem. I niestety, aplikacja Kontaktu 24 na Windows Phone ma tę wadę, że nie pozwala zarejestrować się na platformie, a jedynie do niej zalogować. To trzeba poprawić.

kontakt24-7

Materiały dodane przez dziennikarzy obywatelskich są później opracowywane przez redaktorów Kontaktu 24 i w oparciu o nie powstają informacje, które można przeczytać w aplikacji, ale także zobaczyć na antenie TVN 24 czy portalu TVN24.pl.

kontakt24-3

Bo trzeba zaznaczyć, że aplikacja Kontakt 24 nie służy jedynie do dodawania newsów czy zdjęć lub wideo. To także narzędzie do przeglądania bieżących informacji. Można przeglądać po prostu strumień informacji lub zobaczyć co jest w tej chwili gorącym tematem.

kontakt24-11

Gorące tematy to strumień informacji specjalnie przygotowany przez redaktorów Kontaktu 24. Można w nim znaleźć informacje o temacie, który budzi w danym dniu najwięcej emocji i jest najczęściej komentowany.

kontakt24-9

I to by było na tyle, jeżeli chodzi o najważniejsze funkcje tej aplikacji. Działa ona płynnie, jest przejrzysta a sposób prezentowania w niej informacji nie odbiega negatywnie od rynkowych standardów.

To z pewności będzie ważne narzędzie dla dziennikarzy obywatelskich korzystających z Windows Phone.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst