Sprzęt  / Artykuł

W tym roku te procesory znajdą się w większości komputerów. Intel oficjalnie prezentuje układy Broadwell

Kolejny rok, kolejna linia procesorów. Intel starał się zrobić wszystko, by jego nowe układy oparte o architekturę Broadwell pojawiły się na rynku w 2014 roku i… udało się to jedynie częściowo. Co prawda pod koniec zeszłego roku pojawiły się pierwsze komputery z energooszczędnymi procesorami Intel Core M, ale zabrakło urządzeń zawierających wydajniejsze podzespoły. Sytuacja ta zmienia się teraz, bo na rynek właśnie trafiają pozostałe mobilne procesory Intel Core 5. generacji.

Mimo to złośliwi powiedzą, że plan Intela i tak się nie powiódł i... będą mieć w dużej mierze rację. Intel nie zaprezentował bowiem układów Broadwell w wersji stacjonarnej. Prawdopodobnie oznacza to, że firma ma nadal problemy z produkcją swoich układów lub... uważa komputery stacjonarne za tak mało istotny segment rynku, że nie zamierza go rozwijać. Trudno przewidzieć, która ewentualność jest prawdziwa, zwłaszcza że przedstawiciel Intela pytany o datę premiery stacjonarnych układów Broadwell powiedział, że ta nie jest znana. Cieszmy się jednak tym, co mamy i sprawdźmy, czy warto zainteresować się nowymi mobilnymi układami Intela.

Screenshot 2015-01-04 at 16.03.45


O tym, co mają zaoferować nowe układy, wie każdy, kto śledził premiery Intela w poprzednich latach. Cele firmy pozostają niezmienne i przewidują tworzenie wydajniejszych i bardziej energooszczędnych procesorów, dzięki którym nasze komputery będą cechować się większą mocą i dłuższym czasem działania bez ładowania. Oprócz tego, jak zwykle, Intel wprowadza kilka nowych technologii, które mają sprawić, że obsługa komputera będzie nie tylko łatwiejsza, ale również bardziej naturalna.

Układy te będą dostępne w całej gamie produktów. Zeszłoroczne procesory Core M znajdą się w tabletach, komputerach konwertowalnych oraz cienkich laptopach, zaś do droższych i mocniejszych maszyn, takich jak większe sprzęty konwerowalne, tradycyjne laptopy, notebooki dla entuzjastów, stacje robocze, miniaturowe komputery stacjonarne oraz komputery All-in-One trafią mocniejsze procesory Intel Core i3, Core i5 oraz Core i7. Niżej prezentujemy spis wszystkich modeli, które zobaczymy w sklepach.

Screenshot 2015-01-04 at 16.08.26
Screenshot 2015-01-04 at 16.08.44
Screenshot 2015-01-04 at 16.08.57

Jak dobrze wiecie, Intel prezentuje swoje procesory zgodnie z harmonogramem Tick-Tock.

Oznacza on, że firma ta na zmianę zmniejsza proces technologiczny i wprowadza nową architekturę. Jako że poprzednia generacja procesorów była wyposażona w nową architekturę Haswell, tym razem największa nowość to przejście z procesu technologicznego 22 nm na 14 nm. Oznacza to znaczne zmniejszenie pojedynczego tranzystora, co umożliwia tworzenie, zależnie od potrzeb, mniejszych, bardziej energooszczędnych i równie wydajnych układów co do tej pory lub mocniejszych chipów w dotychczasowych wymiarach.

Screenshot 2015-01-04 at 16.03.31

Ze względu na rosnącą popularność sprzętu mobilnego Intel zwraca uwagę przede wszystkim na energooszczędność, choć nie zapomina też o zwiększeniu wydajności swoich układów. I tak okazuje się, że procesor Intel Core i7-5600U będzie mieć aż 1,3 miliarda tranzystorów, a jego powierzchnia wyniesie zaledwie 82 mm kwadratowe.

Screenshot 2015-01-04 at 16.04.17

To o 35% więcej tranzystorów i o 37% powierzchni mniej niż w należącym do poprzedniej generacji procesorze Intel Core i7-4600U. W praktyce parametry te mają się przekładać o maksymalnie 22% lepszą wydajność w grach 3D, 50% szybsze konwertowanie materiału wideo, o 4% lepszą wydajność w zadaniach biurowych i 1,5 godziny dłuższy czas pracy bez ładowania.

Jednym z oczek w głowie Intela jest zwiększanie wydajności kart graficznych zintegrowanych z procesorem.

Screenshot 2015-01-04 at 16.04.30

O ile firma ta może pochwalić się bardzo mocnymi rdzeniami procesorów, to pod względem wydajności graficznej ustępowała konkurencji w postaci AMD, przynajmniej w porównywalnych przedziałach cenowych. Teraz może się to zmienić. O postępie dokonanym przez Intela doskonale świadczy chociażby fakt, że od roku 2006 wydajność układów zwiększyła się niemal 100-krotnie, a od 2009 roku niemal 10-krotnie.

Screenshot 2015-01-04 at 16.04.47

Swoją drogą trzeba przyznać, że AMD od dawna miało dobrego nosa i słusznie przeczuwało, że zintegrowana karta graficzne będzie stawać się ważniejszym elementem procesora od samych rdzeni. By się o tym przekonać, wystarczy zobaczyć jak dużą powierzchnię całego chipu zajmuje układ graficzny z rodziny Intel HD Graphiics 6000 lub Intel Iris Graphics 6100. W przypadku dwurdzeniowego procesora stanowi jakieś 70% całości!

Screenshot 2015-01-04 at 16.09.32
Screenshot 2015-01-04 at 16.09.20

Nieco mniej istotne nowości to dodanie nowych funkcji PCH, który będzie cechował się ciekawymi rozwiązaniami z zakresu zwiększenia wydajności energetycznej, zmniejszenia poboru energii oraz ułatwienia włączania komputera przez dodanie możliwości uruchamiania go za pomocą głosu. Intel zdecydował się też wprowadzić nową generację modułów WiFi 802.11 ac.

Te, w porównaniu do poprzedników, cechują się lepszym zasięgiem, o 15% większą maksymalną przepustowością oraz mniejszym zużyciem energii. Ostatnia nowość czysto sprzętowa to wprowadzenie do układu procesora sygnałowego, dzięki któremu CPU będzie wspierał znacznie więcej standardów dekodowania i przetwarzania dźwięku oraz wspominaną już przez nas technologię Intel Smart Sound.

Oprócz tego Intel postanowił uprościć interakcję z komputerami.

Największe informatyczne dinozaury pamiętają, że początkowo by porozumieć się z komputerem musieliśmy używać kart perforowanych, następnie komend, by w końcu przejść do interfejsu graficznego. W ostatnich latach też dokonuje się mała rewolucja w świecie interakcji z komputerami. W 2012 roku pojawił się Windows 8, który pokazał, że dotykowe sterowanie komputerem może być wygodne.

Screenshot 2015-01-04 at 16.05.19

Rok później na salony zaczęły wchodzić komendy głosowe oraz sterownie ruchem. Intel teraz chce te rozwiązania spopularyzować. Zamierza to zrobić za pomocą technologii Intel RealSense, która umożliwia urządzeniom widzieć różnego rodzaju obiekty w trójwymiarze. Technologia ta wykrywa głębokość i kształt obiektów oraz może odróżnić je od otoczenia. Jest to technologia funkcjonująca podobnie do Kinecta, która umożliwi wygodne sterowanie komputerem za pomocą gestów.

Screenshot 2015-01-04 at 16.05.35

Kolejna nowość to asystent głosowy, za pomocą którego można zapisywać dyktowany tekst, wyszukiwać sieć, kontrolować podstawowe funkcje komputera, odtwarzać filmy i muzykę oraz obsługiwać popularne programy, takie jak iTunes, Spotify, Facebook i wiele innych. Co ważne, działa on zarówno w trybie online, jak też offline.

Screenshot 2015-01-04 at 16.05.49

Kolejna ciekawa funkcja jest nam znana. To nowa generacja Wireless Display, która poprawia funkcje bezpieczeństwa, zarządzania, prywatności oraz kontroli prezenterskiej. Dodatkowo obecnie wspiera ona uruchamianie gier DirectX 9 oraz DirectX 11 w trybie pełnoekranowym oraz odtwarzanie wideo w jakości Ultra HD. Jeżeli wasz telewizor nie będzie wspierał technologii WiDi v5.1, będziecie mogli rozszerzyć jego możliwości za pomocą adaptera Actiontec Mini2, podłączanego do telewizoru za pomocą portu HDMI. Jego cena będzie wynosić jednak 39,99$, co należy uznać za całkiem spory koszt.

To wszystkie najważniejsze nowości zaprezentowane przez Intela.

Jednak czy ich wprowadzanie ma sens? W końcu według powszechnie panującej opinii rynek PC od kilku lat znajduje się w zapaści. Nic bardziej mylnego! Słaba sprzedaż komputerów była powodowana tym, że ich wydajność była… zbyt wysoka i wystarczała większości użytkowników. Z tego powodu większość z nich uważała wymianę peceta za niepotrzebny wydatek i zamiast tego wolała kupić nowy smartfon lub tablet, którego jeszcze nie miała.

Screenshot 2015-01-04 at 16.06.27

Jednak nic nie jest wieczne, a zwłaszcza komputery. Te się starzeją i zużywają, przez co coraz większa liczba użytkowników chce je wymieniać. Świadczy o tym chociażby wynik sprzedaży pecetów. W trzecim kwartale poprzedniego roku zanotował on wzrost nawet o 15% w stosunku do roku poprzedniego. To bardzo dobry wynik, który powinien się poprawiać. Wiemy to, bo duża część maszyn dostępnych na rynku ma więcej niż 3-4 lata i nadaje się głównie do wymiany. Smutne, ale prawdziwe.

Czego może spodziewać się posiadacz 4-letniego komputera po wymianie go na nowszy model?

2,5-krotnego wzrostu wydajności w codziennej pracy, 2 razy dłuższego czasu pracy na akumulatorze, 9 razy szybszego uruchamiania, 12 razy lepszej wydajności w grach oraz 8 razy szybszej konwersji wideo. Należy pamiętać, że cyfry te mogą być nieco podkoloryzowane przez Intela, ale mimo to doskonale pokazują postęp, jaki dokonał się przez ostatnie lata.

Screenshot 2015-01-04 at 16.07.12

Oprócz tego nowszy komputer będzie miał większy ekran o wyższej rozdzielczości na tej samej powierzchni, będzie niemal 2 razy cieńszy i będzie niemal 3 razy dłużej pracował na akumulatorze. Przy tym wszystkim będzie miał nowsze standardy łączności przez USB i WiFi, dysk SSD zamiast talerzowego oraz będzie obsługiwał technologię Wireless Display. Trzeba przyznać, że zmiany w specyfikacji są naprawdę duże i odczują je nie tylko eksperci i entuzjaści, ale też zwykli użytkownicy i laicy.

Screenshot 2015-01-04 at 16.07.34

Jakby tego było mało, rynek przekonał się do komputerów konwertowalnych, których sprzedaż i udziały w rynku bardzo dynamicznie rosną. Co więcej, odsetek ten będzie cały czas rosnąć, ponieważ badania mówią, że osoby zamierzające kupić komputer konwertowalny robią to średnio o rok wcześniej niż osoby zamierzające wymienić komputer na klasyczną maszynę. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. W końcu kupując konwertowalny komputer otrzymujemy nie tylko lepszego peceta, ale też tablet. Sprzedaż pecetów podbić może też bardzo szybko rozwijający się segment Chromebooków.

Screenshot 2015-01-04 at 16.06.44

Intel zapowiedział już, że pierwsze zapowiedzi Chromebookow z procesorami Broadwell poznamy w okolicach 15 stycznia, a pierwsze maszyny tego typu pojawią sie w sklepach już w lutym. Okazało się jednak, że producenci sprzętu wyprzedzili zapowiedzi amerykańskiego giganta. Przykładem takiej firmy jest Acer, który już kilka dni temu zapowiedział powstanie największego, 15-calowego Chromebooka na rynku. Sprzęt ten jest wyposażony właśnie w procesor Intel Core i3 5. generacji.

Choć Intel wprowadził swoje nowe procesory z małym poślizgiem, wydają się one udanym produktem.

Nie przyniosły one żadnej rewolucji i są po prostu kolejnym krokiem na ścieżce konsekwentnego rozwoju Intela. Cechują się znacznie mniejszym zużyciem energii i nieco wyższą wydajnością  niż poprzednicy, do tego wprowadzają kilka nowych funkcji. Wiele osób może powiedzieć, że to za mało i… będą mieć trochę racji. Jednak patrząc na rynek licznym rynkiem trzeba przyznać, że w zajmowanych przez siebie segmentach Intel ma konkurencję jedynie w znacznie mniejszym od niego AMD i ze względu na swoją pozycję może dyktować warunki gry. I robi to w sposób inteligentny.

Screenshot 2015-01-04 at 16.08.00

Konsekwentnie, rok do roku, poprawia wydajność swoich procesorów tak, by wszystko wyglądało jak należy. Wydaje mi się jednak, że gdyby na rynku procesorów istniała prawdziwa konkurencja, rozwój przebiegałby nieco szybciej. Są to jednak wyłącznie moje domysły. Faktem za to jest, że jeśli będziecie kupować w tym roku laptopa, warto będzie poważnie rozważyć dowolny model z procesorem Intel Broadwell. Tak to wygląda, taki mamy klimat.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst