REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt

Oto największy Chromebook na świecie. Od Acera

Jeszcze do niedawna Chromebooki mogły kojarzyć się z przenośnymi komputerami, które mogą pełnić jedynie rolę drugiej maszyny w domu. Teraz zaczyna się to zmieniać za sprawą zapowiedzianego dziś Chromebooka 15 produkcji Acera, który jest największym urządzeniem tego typu na rynku.

Oto największy Chromebook na świecie. Od Acera
REKLAMA
REKLAMA

Widać to nie tylko po jego rozmiarze ekranu, ale również wadze, która wynosi aż 2,2 kg. Jest to znacznie więcej niż w przypadku poprzednich laptopów z Chrome OS. Oznacza to, że Chromebook ten będzie niezbyt przenośny i nie sprawdzi się jako mobilny komputer do codziennego noszenia. Zamiast tego przyda się domowym użytkownikom, którzy są przyzwyczajeni do używania maszyn z dużym ekranem. Większy ekran spowoduje też, że Chromebookiem tym zainteresują się firmy i szkoły, które szukają urządzeń tanich i bardziej przenośnych niż stacjonarne Chromebase’y i Chromeboksy.

Jeśli chodzi o wygląd komputera, nic się nie zmieniło.

Acer Chromebook 15 wygląda jak przerośnięta wersja 11-calowego modelu CB3-111 oraz 13-calowego modelu CB5-311. Jedyną różnicą jest chropowate pokrycie klapy urządzenia oraz wolna przestrzeń dookoła klawiatury, która o dziwo nie została wzbogacona o część numeryczną. Podobna jest też cena, która zaczyna się od zaledwie 250 dol., co w naszym kraju powinno przełożyć się na 1099 lub nawet 999 zł. Ogromne zmiany za to zaszły pod maską komputera. Ma on być wyposażony w procesor Intel Celeron lub Core i3 piątej generacji, oparty na architekturze Broadwell.

Screenshot 2015-01-03 at 20.19.18

Jest to bardzo  dobre posunięcie, ponieważ Acer CB5-311 wyposażony w układ Tegra K1 cechuje się słabymi rdzeniami CPU, przez co potrafi zaciąć się nawet podczas przeglądania stron internetowych. W zamian za to ma on mocną część graficzną, która doskonale spisywałaby się w grach, gdyby te… w ogóle były tworzone z myślą o systemie Chrome OS.

Niestety nie są, przez co komputery wyposażone w te procesory są najzwyczajniej w świecie mniej wydajne niż ich odpowiedniki z układami Intela. Pozostaje tylko cieszyć się, że Acer dostrzegł to, co dawno temu zauważyli testerzy oraz użytkownicy i postanowił zmienić swoje postępowanie.

Pozostałe elementy specyfikacji Chromebooka 15 to 2-4 GB pamięci RAM, 16-32 GB wbudowanej pamięci oraz rozdzielczość ekranu wynosząca od 1366 x 768 do 1920 x 1080 pikseli. Oprócz tego komputer zostanie wyposażony w porty USB 2.0, USB 3.0 i HDMI oraz czytnik kart SD. Z kolei za łączność odpowiadają najnowsze moduły Bluetooth 4.0 oraz WiFi 802.11 ac. Nie sposób też nie zwrócić uwagi na czas pracy urządzenia, który ma wynosić aż 13 godzin.

Screenshot 2015-01-03 at 20.19.53

Czy będzie warto kupić ten komputer?

Zwolennicy Chromebooków z całą pewnością docenią ten sprzęt. Jak jednak mogliście się dowiedzieć z mojej recenzji, do momentu wprowadzania pełnej, oficjalnej obsługi androidowych aplikacji, komputery z Chrome OS będę uważał za coś pomiędzy maszyną do pisania a przyciskiem do papieru. I większy ekran tego absolutnie nie zmieni.

REKLAMA

Jednak jeśli ktoś szuka najprostszego terminala internetowego, którego nie da się zepsuć i potrzebuje dużego ekranu, Acer Chromebook 15 z całą pewnością będzie co najmniej interesującym wyborem i warto będzie rozważyć jego zakup. Mimo że w podobnej cenie będzie można znaleźć równie ciekawe komputery z systemem Windows.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA