REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Szukasz mocnych wrażeń? Alchemilla to horror w świecie Silent Hill całkowicie za darmo

Jeżeli również jesteście amatorami interaktywnego horroru, radujcie się - mamy aktualnie złoty okres w branży gier. Świetne Resident Evil HD, nadchodzące Resident Evil Revelations 2, do tego zaskakujące Silent Hills oraz ciekawe Deep Down – jest na co czekać. Dni i tygodnie chce umilić nam darmowa Alchemilla, którą może pobrać każdy miłośnik grozy po kliknięciu w to miejsce.

22.01.2015
14:15
Alchemilla to horror w świecie Silent Hill całkowicie za darmo.
REKLAMA
REKLAMA

Alchemilla to darmowa modyfikacja, która powstała na tym samym silniku co kultowe Half-Life 2. Muszę przyznać, że powrót do podatnego na modyfikacje środowiska Source był dla mnie bardzo przyjemny. Od razu przypomniały mi się czasy grania w kapitalne modyfikacje, z Zombie Master na czele. Potrzebowałem zaledwie chwili aby odnaleźć się w doskonale znanym interfejsie, po czym od razu zanurzyłem się w darmową produkcję.

alchemilla 10

Ta do złudzenia przypomina Silent Hill. Mamy tutaj wszystkie elementy charakterystyczne dla najpopularniejszej serii horrorów.

Nie mogło zabraknąć mgły, która roztacza się nad wszystkimi budynkami rozpościerającymi się przed bohaterem. Punkty kontrolne to charakterystyczne dla Silent Hill: Homecoming pentagramy w okręgach, namalowane czerwoną substancją na ścianach. Jest nawet przenoszenie się między wymiarami – posępną, szarą i pustą rzeczywistością oraz mroczną, krwawą i brudną alternatywą dla prawdziwego świata. Dostaliśmy nawet oryginalne Ciche Wzgórze, które wydawca użyczył amatorskim producentom moda.

alchemilla 5

Na tle serii Silent Hill Alchemillę odróżnia perspektywa pierwszej osoby. Również to jest jednak dyskusyjne – producenci Del Toro oraz Hideo Kojima użyli widoku FPP w przypadku wersji demonstracyjnej nadchodzącego Silent Hills. Efekt? Byłem piekielnie przerażony. P.T., bo tak nazywało się demo, wywarło na mnie olbrzymie wrażenie, chwyciło za serce i wcisnęło mi je prosto do gardła. Jak można było przypuszczać, podobnego efektu w Alchemilli raczej nie uświadczymy.

Nie oznacza to oczywiście, że Alchemilla nie jest tworem ciekawym albo strasznym.

Musimy po prostu brać poprawkę na to, że mówimy o tworzonej przez amatorów modyfikacji na wysłużonym silniku, która nie jest pozbawiona wad. Takich jak na przykład precyzyjność wskaźnika w przypadku korzystania ze znajdujących się w otoczeniu przedmiotów czy wysypywanie się gry podczas wyłączenia graficznej opcji HDR. To jednak delikatne mankamenty, które nie będą w stanie powstrzymać prawdziwego amatora wirtualnego horroru.

alchemilla 4

Największa zaleta bezpłatnej Alchemilii? Zdecydowanie brak systemu walki. Zamiast tego dostajemy eksplorację Cichego Wzgórza, przerażające widoki, klimatyczne, chociaż nieco sterylne środowisko oraz zagadki i łamigłówki do rozwiązania. Całość przykrywa kapitalna warstwa dźwiękowa wykonana na światowym, niezwykle profesjonalnym poziomie. Jeżeli liczyliście na produkcję gore wypełnioną krwią i posoką – nie, to nie tutaj. Alchemilla jest wycieczką po przerażających miejscach, w których gracz musi od czasu do czasu pomyśleć i połączyć fakty.

Chociaż modyfikacji zabrakło dostatecznych szlifów oraz większej interaktywności, Alchemillą powinien zainteresować się każdy miłośnik interaktywnych horrorów.

Nieco monotonna, klimatyczna przechadzka po Cichym Wzgórzu nic nas nie kosztuje, poza pobraniem kilku gigabajtów danych na Steam. Chociaż modyfikacja mogłaby być nieco bardziej dopieszczona, to i tak rewelacyjne, że tego typu perełki dostajemy całkowicie za darmo.

REKLAMA

Plik instalacyjny darmowego horroru Alchemilla dla systemu Windows.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA