Operatorzy  / News

Mamy nowego lidera? 70% populacji Polski w zasięgu LTE sieci Play

172 interakcji
dołącz do dyskusji

W zasięgu LTE sieci Play znajduje się obecnie 70% populacji naszego kraju. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie fioletowa sieć oferuje obecnie LTE dla największej liczby osób w Polsce.

Według danych przedstawionych przez Marcina Gruszkę, obecnie w zasięgu LTE znajduje się 1193 miejscowości. Zdecydowana większość podanych miejscowości (w sumie 859) to miejscowości o zaludnieniu poniżej 10 tys. mieszkańców. Świadczy to o tym, że Play nie skupia się jedynie na największych ośrodkach miejskich, które gwarantują szybszy wzrost pokrycia populacji, ale również nie zapomina o mniejszych miejscowościach.

Pozostali operatorzy również nie próżnują i stale powiększają zasięg technologii LTE. Zgodnie z informacjami przekazanymi w raporcie kwartalnym przez Polkomtel, zasięg LTE sieci Plus dociera do blisko 67% populacji. Dane te prezentowano 30 września, więc do dnia dzisiejszego mogło się w tej kwestii jeszcze trochę zmienić.

Na początku października Wojciech Jabczyński informował o pokryciu prawie 60% populacji zasięgiem LTE sieci Orange. Dużą rolę w dalszym rozwoju sieci LTE odegra aukcja pasma 800 MHz, która wzbudza obecnie spore emocje.

rozbudowa sieci LTE

T-Mobile może pochwalić się umożliwieniem dostępu do LTE dla 58% populacji Polski. W trzecim kwartale zakończyła się modernizacja sieci, co owocowało także wzrostem pokrycia zasięgiem UMTS. Dane prezentowano podobnie jak w sieci Plus, na dzień 30 września.

Obecnie jestem w trakcie testowania LTE wszystkich wymienionych wyżej operatorów. Zamierzam sprawdzić, który z nich zaoferuje mi najlepsze warunki pod względem prędkości, zasięgu i atrakcyjności oferty. Podsumowanie będzie można przeczytać na Spider’s Web już wkrótce.

Wyścig na pokrycie jak największej liczby ludności zasięgiem LTE wkracza w decydującą fazę. Już w przyszłym roku powinniśmy spodziewać się przekroczenia 90% populacji przez co najmniej jednego gracza. W dużej mierze wynik ten będzie zależał od przebiegu aukcji na pasmo 800 MHz.

*Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst