Sprzęt  / Recenzja

Słuchawki równie polskie jak Unitra. SnaB Overtone EP-81M - recenzja Spider's Web

Ostatnimi czasy nie jest łatwo namówić mnie na testy jakiegokolwiek sprzętu. Przed świętami liczba producentów, którzy przypominają sobie o blogach technologicznych rośnie wręcz lawinowo. Dlatego jeśli firma chce przed świętami zobaczyć recenzję swojego produktu, musi on być niesamowicie dobry, tragicznie zły lub intrygujący. Słuchawki SnaB EP81M należą jednocześnie do pierwszej i trzeciej kategorii.

Zaintrygował mnie nie tyle sam sprzęt, co przedstawiciel SnaBa. Nie przesłał on mi nudnych materiałów PR-owych czy zdjęć produktu, a tylko jedno zdanie. Powiedział, że SnaB to firma równie polska jak Unitra. Przyznał, że SnaB, tak jak inne przedsiębiorstwa, produkuje sprzęt na podstawie chińskich wzorców, ale nie ogranicza się do powielania produktów, ale ulepsza je o swoje pomysły.

Na przykład w testowanych przeze mnie słuchawkach SnaB Overtone EP-81M przerobiono wtyk, zamieniono kabel na solidniejszy i zestrojono przetwornik tak, by bas został bardziej uwydatniony. A to tylko najbardziej zauważalne zmiany! Postawiono również na bogate wyposażenie tego sprzętu, do którego należy klips do koszuli, trzy zestawy silikonowych wkładek oraz etui na słuchawek w formie muszli. Jak na produkt kosztujący mniej niż 70 zł jest bardzo dobrze.

Budowa

Obudowy słuchawek są wykonane ze stali oraz aluminium. Po dokładnych oględzinach nie widać tu jakiegokolwiek plastiku lub innych elementów. Obudowa jest bardzo dobrze spasowana i wykonanana. Nie widać tu jakichkolwiek odprysków ani innych elementów powstałych przypadkowo. Widać, że słuchawki może i były produkowane w Chinach, ale przyłożono do nich odpowiednią uwagę i dokładność. Oznaczenia lewej i prawej słuchawki znajdują się w nietypowym miejscu - z dołu przy przewodzie. Z tego powodu można ich nie zauważyć, tak było w moim przypadku.

Pod jedną ze słuchawek znajduje się mikrofon w plastikowej obudowie. Został on wyposażony w przycisk do odbierania, odrzucania i kończenia połączeń. By wykonać wyżej wymienione czynności, należy kolejno nacisnąć przycisk jednokrotnie, przytrzymać go przez trzy sekundy lub nacisnąć przycisk dwukrotnie. Umożliwia on też przełączanie się między rozmowami oraz rozpoczynanie i wstrzymywanie odtwarzania multimediów. Obie czynności wykonuje się jednokrotnie przyciskając przycisk na pilocie. Całość działała bezproblemowo, a jakość dźwięku słuchawek sprawia, że te nadają się do prowadzenia rozmów. Jeśli ktoś nie potrzebuje tej funkcji, może kupić model słuchawek bez mikrofonu. Jego oznaczenie to Overtone EP-81.

Schodząc niżej możemy zobaczyć przewody, które są grube i okrągłe. Z tego powodu słuchawki bardzo łatwo się plączą, co jest oczywistą wadą. Dwa kable słuchawek łączą się w jeden w aluminiowym rozgałęziaczu. Jeżeli uważamy, że słuchawki mają za dużo luzu, możemy wyregulować je za pomocą gumowego ściągacza. Nie należy obawiać się też tego, że ostra końcówka metalowej części spowoduje przetarcie się gumowej osłony i uszkodzenie kabla. Wszystko dlatego, że końcówka rozgałęziacza została pokryta warstwą gumy. Na tym elemencie słuchawek znajduje się eleganckie logo marki.

Ostatni element to pozłacany, kątowy wtyk. Producent nie zdecydował się to na użycie wtyczki prostej argumentując to jej większą wytrzymałością.. Kątowa budowa powoduje, że często słuchawki mogą odpiąć się chociażby podczas wkładania smartfonu lub odtwarzacza muzyki do kieszeni. Nie sposób jednak narzekać na wytrzymałość wtyczki. Końcówka kabla przechodzącego we wtyk została znacznie pogrubiona, dzięki czemu nie powinna ulec zniszczeniu przez cały okres eksploatacji słuchawek. Z kolei użyty wtyk 3,5 mm jest wykonany w standardzie CTIA/AHJ, dzięki czemu jest kompatybilny z  praktycznie wszystkimi nowymi telefonami. Listę niekompatybilnych, starszych urządzeń znajdziecie na stronie producenta sprzętu.

Jakość dźwięku

Słuchawki SnaB Overtone EP81-M pod względem jakości dźwięku wypadają bardzo dobrze. Równowaga między niskimi i wysokimi tonami w większości przypadków jest zachowana, lecz zdarzają się momenty, kiedy bas dominuje nad średnią częścią pasma.. Niskie tony są odpowiednio soczyste, można powiedzieć, że rozpływają się w uszach. Z jednej strony sprawia to, że brzmienie jest mocne, dynamiczne i ciepłe, z drugiej strony powoduje właśnie zanik średniej części pasma.

Podobnie wypadają zresztą wysokie tony, których jest za mało, a gdy są, brzmią bardzo metalicznie. Dźwięk nie jest tu tak szczegółowy, jak mógłby być. Całość przekłada się na to, że podczas słuchania muzyki część instrumentalna (zwłaszcza basowa) jest znacznie bardziej słyszalna niż wokal. Słuchawki te mają swoje wady, jeżeli chodzi o dźwięk, jednak w tej klasie cenowej są niemal bezkonkurencyjne.

Podsumowanie

Słuchawki SnaB Overtone EP-81M to model, który cechuje się bardzo dobrym wykonaniem, wyjątkowo bogatym wyposażeniem, stosunkowo dobrym dźwiękiem oraz niską ceną. Ich koszt w przeciągu ostatnich kilku miesięcy nie zmieniła się i cały czas wynosi 69 zł. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, ponieważ są one jednym z najlepszych modeli w swojej klasie cenowej. Słuchawki te są jednym z niewielu modeli godnych polecenia w cenie niższej niż 100 zł. Jeżeli zamierzacie komuś kupić słuchawki na święta, warto się nad nimi zastanowić. Jeżeli osoba obdarowywana jest miłośnikiem niskich tonów i ciepłego brzmienia, znajdzie tu coś dla siebie.

SnaB Overtone EP-81M to słuchawki, które zostały przeprojektowane i wyprodukowane przez polską firmę. Co prawda bazują na azjatyckim projekcie, ale producent nie kryje tego, przyznaje się i mówi, które elementy słuchawek samodzielnie poprawił. To bardzo uczciwe podejście, które na pewno przełoży się na zaufanie klientów, które w przyszłości zaprocentuje. Jeśli szukacie słuchawek za mniej niż 100 zł, zdecydowanie polecam!

---

Zdjęcia pochodzą od firmy SnaB. Fotografie mojego autorstwa uległy zniszczeniu wskutek awarii karty pamięci. Zaręczam jednak, że odzwierciedlają one rzeczywisty wygląd sprzętu.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst