Tech  / Artykuł

Uważaj na nowy typ oszustwa! Teraz wystarczy jeden klik, aby zapisać się do drogiej prenumeraty SMS

166 interakcji
dołącz do dyskusji

O płatnych prenumeratach SMS-owych nie raz było głośno, więc sporo osób zdaje sobie sprawę z czyhającego zagrożenia. Co więcej każdy świadomy abonent powinien mieć aktywną blokadę usług premium na swoim numerze. Rzadko kto jednak blokuje tego typu usługi na numerach internetowych, a w przypadku tych usług ryzyko przypadkowej aktywacji prenumeraty jest teraz jeszcze większe.

W standardowy sposób włączenie płatnej prenumeraty następuje według schematu: Klient wysyła SMS aktywacyjny o treści np. “START MUZYKA”, otrzymuje potwierdzenie aktywacji prenumeraty i od tej pory przez określony w regulaminie czas i z odpowiednią częstotliwością odbiera płatne wiadomości. Dezaktywacja następuje po wysłaniu SMS przykładowo o treści “STOP MUZYKA” lub gdy zabraknie środków na koncie prepaid. W przypadku aktywacji usługi za pośrednictwem strony internetowej klienci podają swój numer telefonu, na który otrzymują kod PIN, który następnie należy wpisać w odpowiednim miejscu na stronie.

Nowy sposób, na który uwagę zwrócił użytkownik serwisu Wykop.pl GolfNiePotrafi, całkowicie eliminuje z procesu konieczność wpisywania swojego numeru telefonu oraz przepisywania kodu PIN.

Za sprawą zastosowania metody WAP billing wystarczy kliknąć w odpowiedni link aktywacyjny, a zapis do prenumeraty odbędzie się już automatycznie.

Wyjaśnienie działania tej metody znajdujemy na stronie jednej z firm świadczącej usługi premium:

“WAP Opt-in (tzw. WAP billing) – użytkownik korzystający z internetu mobilnego, rejestruje się do subskrypcji przez kliknięcie w odpowiedni link (nie jest wymagane wysłanie SMS-a ani wprowadzanie PIN-u), metoda dostępna w sieciach: Orange, Play, Plus i T-Mobile.”

Oznacza to również, że każda osoba mająca dostęp do naszego Internetu może przypadkowo aktywować płatną prenumeratę. Wraz z większą popularnością nielimitowanych transferów w ofertach operatorów komórkowych coraz więcej osób instaluje kartę SIM w routerze i udostępnia Internet dla wielu urządzeń. W takiej sytuacji nie trudno o nieświadomą aktywację usług premium.

Prenumerata-SMS

Teraz jeszcze bardziej trzeba uważać na to, gdzie klikamy w Internecie. Zwłaszcza, gdy korzystamy z Internetu mobilnego, ale także poprzez standardowy pakiet danych w telefonie. Warto więc aktywować blokadę usług premium także na numerach przypisanych do Internetu mobilnego. W tym celu wystarczy skontaktować się z obsługą klienta swojego operatora, odwiedzić konto użytkownika na stronie internetowej sieci lub wysłać SMS-a aktywującego blokadę.

Wśród regulatorów rynku telekomunikacyjnego nie powinno być przyzwolenia na tego typu aktywację usług premium.

*Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst