REKLAMA

Uważaj na nowy typ oszustwa! Teraz wystarczy jeden klik, aby zapisać się do drogiej prenumeraty SMS

O płatnych prenumeratach SMS-owych nie raz było głośno, więc sporo osób zdaje sobie sprawę z czyhającego zagrożenia. Co więcej każdy świadomy abonent powinien mieć aktywną blokadę usług premium na swoim numerze. Rzadko kto jednak blokuje tego typu usługi na numerach internetowych, a w przypadku tych usług ryzyko przypadkowej aktywacji prenumeraty jest teraz jeszcze większe.

18.12.2014 12.25
Uważaj na nowy typ oszustwa! Teraz wystarczy jeden klik, aby zapisać się do drogiej prenumeraty SMS
REKLAMA
REKLAMA

W standardowy sposób włączenie płatnej prenumeraty następuje według schematu: Klient wysyła SMS aktywacyjny o treści np. “START MUZYKA”, otrzymuje potwierdzenie aktywacji prenumeraty i od tej pory przez określony w regulaminie czas i z odpowiednią częstotliwością odbiera płatne wiadomości. Dezaktywacja następuje po wysłaniu SMS przykładowo o treści “STOP MUZYKA” lub gdy zabraknie środków na koncie prepaid. W przypadku aktywacji usługi za pośrednictwem strony internetowej klienci podają swój numer telefonu, na który otrzymują kod PIN, który następnie należy wpisać w odpowiednim miejscu na stronie.

Nowy sposób, na który uwagę zwrócił użytkownik serwisu Wykop.pl GolfNiePotrafi, całkowicie eliminuje z procesu konieczność wpisywania swojego numeru telefonu oraz przepisywania kodu PIN.

Za sprawą zastosowania metody WAP billing wystarczy kliknąć w odpowiedni link aktywacyjny, a zapis do prenumeraty odbędzie się już automatycznie.

Wyjaśnienie działania tej metody znajdujemy na stronie jednej z firm świadczącej usługi premium:

Oznacza to również, że każda osoba mająca dostęp do naszego Internetu może przypadkowo aktywować płatną prenumeratę. Wraz z większą popularnością nielimitowanych transferów w ofertach operatorów komórkowych coraz więcej osób instaluje kartę SIM w routerze i udostępnia Internet dla wielu urządzeń. W takiej sytuacji nie trudno o nieświadomą aktywację usług premium.

Prenumerata-SMS

Teraz jeszcze bardziej trzeba uważać na to, gdzie klikamy w Internecie. Zwłaszcza, gdy korzystamy z Internetu mobilnego, ale także poprzez standardowy pakiet danych w telefonie. Warto więc aktywować blokadę usług premium także na numerach przypisanych do Internetu mobilnego. W tym celu wystarczy skontaktować się z obsługą klienta swojego operatora, odwiedzić konto użytkownika na stronie internetowej sieci lub wysłać SMS-a aktywującego blokadę.

REKLAMA

Wśród regulatorów rynku telekomunikacyjnego nie powinno być przyzwolenia na tego typu aktywację usług premium.

*Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA