Tech  / News

Polski crowdfunding wychodzi z twarzą - Secret Service zwróci pieniądze

119 interakcji
dołącz do dyskusji

Na facebookowym profilu serwisu PolakPotrafi.pl oraz magazynu Pixel pojawiły się dobre wiadomości dla wszystkich, którzy wsparli i wierzyli w projekt reaktywacji magazynu Secret Service.

Ex-wydawca Secret Service narobił niemałego smrodu na polskim rynku crowdfundingu. Najpopularniejsza w kraju zbiórka przeprowadzona w serwisie PolakPotrafi.pl niestety nie zakończyła się pełnym sukcesem.

Teraz jednak wiemy, że ekipa stojąca do wczoraj za Secret Service chce wyjść z twarzą i ratuje swój wizerunek.

Przedstawiciele serwisu PolakPotrafi.pl poinformowali na swoim profilu na Facebooku o pozytywnym rozwiązaniu sprawy. Osoby, które finansowały projekt kwotą gwarantującą nagrodę w postaci sześciu numerów magazynu, mogą liczyć na zwrot pieniędzy. Zwrócona kwota będzie proporcjonalna do liczby “zakupionych” a nie wydanych jeszcze numerów Secret Service.

Najczęściej pojawiającym się zarzutem względem wydawcy był fakt zmiany nazwy, co stawiało pod znakiem zapytania realizację nagród zawierających kolejne (do szóstego) wydania Secret Service. Praktycznie każda z Waszych wiadomości wskazywała, że jesteście źli, że zamiast otrzymać magazyn, który wspieraliście, dostaniecie “Pixela”, który przecież nie musi Was interesować. Po konsultacjach z Idea Ahead doszliśmy do porozumienia, gwarantującego każdej osobie, która wybrała i opłaciła taką nagrodę, zwrot środków proporcjonalny do wartości brakujących numerów. Wyliczenia już niedługo przedstawi Wam sam wydawca. Osoby zainteresowane będą mogły wybrać, czy życzą sobie realizację nagrody w postaci nowych numerów Pixela, czy zwrot środków od wydawcy. Dotyczy to nagród: “Chcę wszystko cyfrowo”, “Pakiet uzupełniający” oraz “Chcę wszystko drukiem” - czytamy w komunikacie serwisu PolakPotrafi.pl.

To nie koniec zadośćuczynienia od ex-wydawcy Secret Service.

Dodatkowo, postanowił zaoferować każdemu wspierającemu, który wybrał nagrodę w wersji drukowanej, pierwszego Pixela gratis w druku, a tym, którzy wsparli projekt przynajmniej za 1 zł, przekaże dostęp do wersji cyfrowej - czytamy dalej na facebookowym profilu serwisu PolakPotrafi.pl.

Jednocześnie serwis poinformował, że nie może być mowy o zwrocie wszystkich pieniędzy lub gadżetów związanych z reaktywacją Secret Service.

Rozumiemy, że rozgoryczenie niektórych z Was sięga dalej niż brakujące wydania. Czytaliśmy komentarze kierowane pod adresem wydawcy, że koszulki, czy nawet otrzymane wcześniej numery, wolelibyście oddać i otrzymać z powrotem pieniądze. Jako osoby, które też wspierały powrót Secret Service własnymi pieniędzmi, rozumiemy Wasze rozczarowanie. Uczciwie jednak musimy tutaj zaznaczyć, że w świetle prawa, jak i naszego regulaminu, jeżeli projektodawca dostarczył Wam np. kufel, który wybraliście, to nagroda taka traktowana jest jako zrealizowana. Tym samym, jako platforma crowdfundingowa, nie możemy oczekiwać czy naciskać na projektodawcę, by zwracał za to pieniądze. Tak samo, jak nie możemy żądać w Waszym imieniu zwrotów za film, który okazał się słaby, płytę, która Was nie porwała, czy grę która miała być hitem, a okazała się kitem - czytamy dalej na facebookowym profilu serwisu PolakPotrafi.pl.

Przedstawiciele magazynu Pixel (dawniej Secret Service) skontaktują się mailowo ze wspierającymi projekt osobami w celu ustalenia kwestii zwrotu pieniędzy lub odebrania kolejnych wydań magazynu Pixel w zamian za obiecany Secret Service.

W ciągu kilkunastu najbliższych godzin, wydawca wyśle do wspierających, którzy wybrali wspomniane wcześniej nagrody, ankietę z prośbą o uzupełnienie. Na jej podstawie, w zależności od Waszej decyzji, dostaniecie zwrot środków lub kolejne numery magazynu Pixel. Niektórzy z Was niestety podawali błędne maile podczas rejestracji na PolakPotrafi.pl, więc prosimy, upewnijcie się czy są one poprawne! - czytamy dalej na facebookowym profilu serwisu PolakPotrafi.pl.

Magazyn Pixel na swoim fanpage'u również wyjaśnia sprawę.

Mamy już gotowe rozwiązanie dla Wspierających, którzy w ramach nagrody mają 6 kolejnych wydań czasopisma w druku bądź cyfrowo. Dotyczy to nagród "Chcę wszystko cyfrowo", "Pakiet uzupełniający" oraz "Chcę wszystko drukiem" - czytamy na profilu Pixela.

Przedstawiciele Pixela zaproponowali osobom, które wsparły projekt dwa rozwiązania.

PIERWSZA OPCJA
Dostarczamy Wam kolejne wydania pisma pod nowym tytułem. Dodatkowo w ramach dodatkowego podziękowania za wsparcie i zaufanie otrzymujecie jeden numer dodatkowo – czyli przed Wami 5 zamiast 4 kolejnych wydań. Jeżeli decydujecie się na tę opcję – po prostu ci z Was, którzy zamówili druk – otrzymają 5 kolejnych wydań czasopisma pocztą pod wskazany adres, a ci którzy wybrali wersję cyfrową – również otrzymają dostęp do 5 kolejnych wydań w wersji cyfrowej.

DRUGA OPCJA
Wiemy, że są wśród Was tacy, którzy z różnych względów nie są zainteresowani otrzymywaniem kolejnych wydań pisma pod tytułem innym niż Secret Service. W pełni Was rozumiemy i raz jeszcze przepraszamy, że czujecie się zawiedzeni. Dla Was umożliwiamy w porozumieniu z serwisem PolakPotrafi.pl rezygnację z otrzymywania kolejnych wydań i odpowiedni zwrot przekazanych środków.

O Waszej decyzji będziecie mogli poinformować nas jutro - otrzymacie w tej sprawie stosownego maila

Szczegółowe wyliczenia kwot, które zwróci Pixel, a które są zależne od udzielonego wsparcia znajdziecie tutaj.

Ex-wydawca podejmując decyzję o zwrocie pieniędzy stara się wyjść z twarzą z zaistniałej sytuacji. Zdaję sobie jednak sprawę, że zaproponowane rozwiązanie nie dla wszystkich może być satysfakcjonujące

Niemniej takie są uroki crowdfundingu. Każde społecznościowe finansowanie wiąże się z pewnym ryzykiem.

*Zdjęcie główne: Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst