REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

One World Trade Center już otwarte

Trzynaście lat po pamiętnych zamachach z 2001 roku, nowojorski Lower Manhattan doczekał się odbudowy swojego symbolu w postaci głównej siedziby Światowego Centrum Handlu. Nowe centrum powstałe wokół tzw. strefy zero składa się z kilku budynków, a najwyższy gmach noszący nazwę One World Trade Center właśnie przyjął pierwszych pracowników.

04.11.2014
18:47
One World Trade Center już otwarte
REKLAMA
478 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

One World Trade Center (1 WTC) liczy 104 kondygnacje nadziemne, a wraz z iglicą na szczycie mierzy dokładnie 541 metrów, czyli 1776 stóp. To symboliczna liczba, ponieważ jest to jednocześnie rok podpisania przez Stany Zjednoczone Deklaracji Niepodległości. Budynek jest wyższy od oryginalnych Twin Towers, które mierzyły po 1727 stopy, licząc z iglicą.

world trade center 1

O 1 WTC jest głośno od dłuższego czasu. Budynek według pierwszych planów miał zostać otwarty już w 2006 roku, ale realizacja pochłonęła znacznie więcej czasu i niemal dwa razy więcej funduszy, niż zakładano. Budynek powstał kosztem 3,9 mld dol. Konstrukcja pobiła jednocześnie dwa rekordy – jest bowiem jednocześnie najdroższym i najwyższym budynkiem na półkuli zachodniej. Patrząc na ambitny plac budowy jaki urządzili sobie szejkowie w Arabii Saudyjskiej, wschodnia półkula jeszcze długo będzie „naj” jeśli chodzi o nowoczesne budownictwo.

lobby_pan

Oficjalne otwarcie 1 WTC nastąpiło w poniedziałek, kiedy do budynku wprowadził się amerykański gigant wydawniczy Conde Nast. Portfolio wydawnictwa obejmuje takie tytuły jak Vogue, Glamour, Vanity Fair, The New Yorker, ale także technologiczne Wired i Ars Technica. Firma zajęła najbardziej prestiżową część budynku, czyli cztery najwyższe piętra. Obecnie swoje biura będzie tam miało 170 pracowników, ale od przyszłego roku Nowy Jork z najwyższego budynku będzie oglądało aż 3000 pracowników Conde Nast.

world-trade-center

One World Trade Center to niejedyny budynek powstały w miejscu zniszczonego w wyniku zamachu kompleksu

Nowe Centrum Handlu obejmie 6 wysokich budynków. Obecnie, poza 1 WTC, zostały otwarte dwa inne budynki kompleksu: 4 WTC o wysokości 298 m i 7 WTC wysoki na 226 m. Budynek 2 WTC będzie mierzył 411 metrów i zostanie skończony w 2020 roku, 3 WTC o wysokości 378 m powstanie do 2017, a 5 WTC o wysokości 226 m nie ma wyznaczonej daty otwarcia. Poza budynkami na terenie kompleksu znajdzie się hub przesiadkowy łączący 11 linii metra, park, muzeum ofiar zamachu z 11 września i Pomnik Pamięci w formie dwóch kwadratowych wodospadów w miejscu zniszczonych budynków dwóch bliźniaczych wież WTC. Szacuje się, że koszt wybudowania całego kompleksu przekroczy 20 mld dol.

world trade center
REKLAMA

60 proc. powierzchni z 240 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej One World Trade Center jest już wynajęte. Jeśli myślisz o przeniesieniu swojej firmy do tej prestiżowej lokalizacji, teraz jest ku temu dobra okazja, bo opłata za wynajem jednej stopy kwadratowej zmalała z 75 do 69 dol., ale promocja dotyczy tylko pięter poniżej 64 kondygnacji. Przeliczając promocyjną cenę na metry kwadratowe, otrzymamy 742 dol. za mkw.

Warto zaznaczyć, że architektem, który zaprojektował budynek 1 WTC jest Daniel Libeskind, Polak urodzony w Łodzi.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA