Sprzęt  / News

Znamy prawdopodobne specyfikacje nowych Radeonów. Wygląda na to, że będą potężne

AMD niezbyt uważnie pilnuje danych dotyczących swoich nadchodzących produktów. Po ostatnich przeciekach dotyczących APU z rodziny Carrizo poznaliśmy prawdopodobną specyfikację kart graficznych Radeon 390 oraz 390X, które mają pojawić się dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Na stronie internetowej benchmarku SiSoft Sandra możemy zobaczyć dwa nowe GPU stworzone przez AMD. Mocniejszy z nich, prawdopodobnie Radeon 390X, został wyposażony w układ graficzny wyprodukowany w procesie technologicznym 20 nm. Składa się on z 4096 jednostek cieniujących, a jego częstotliwość pracy będzie wynosić od 800 do 1000 MHz. Oprócz tego karta ma mieć 4 GB pamięci graficznej HBM (High Bandwith Memory) działającej z szybkością 1,25 GHz (5 GT/s).

Radeon Logo

Warto zauważyć, że podstawowe taktowanie pamięci wynosi 1,2 GHz, co oznacza, że AMD zdecydowało się ją podkręcić i tym samym uzyskać przepustowość na poziomie 533 GB/s. Jest to ogromna wartość, gdyż do tej pory żadnej obecnej na rynku karcie graficznej nie udało się przekroczyć poziomu 350 GB/s. Dzięki temu nowy Radeon powinien bardzo dobrze radzić sobie w wysokich częstotliwościach, co jest bardzo ważne w kontekście dalszej popularyzacji standardu 4K.

amd-radeon-r9-290x

Drugim dostępnym modelem jest Radeon R9 390, którego układ graficzny ma mieć 3520 jednostek cieniujących. Nie znamy taktowań rdzenia i pamięci tego modelu, ale można spodziewać się, że będą zbliżone lub nieco niższe niż w przypadku wyższego modelu, co i tak powinno zaowocować bardzo wysoką wydajnością.  Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie te informacje są niepotwierdzone, ale ze względu na umieszczenie ich w rankingu SiSoft Sandra można je traktować jako bardzo wiarygodne.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst