REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Oto nowa, oficjalna instrukcja obsługi Facebooka. Wygląda zjawiskowo, prawda?

Facebook opublikował nową podstronę wyjaśniającą to, co się dzieje z danymi użytkownika wysłanymi do serwisu. Wygląda to jak skrócona instrukcja obsługi portalu ubrana w bardzo ładną szatę graficzną.

13.11.2014
18:22
facebook privacy basis
REKLAMA
176 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Podejście Facebooka do tematu prywatności zmienia się w czasie. Jeszcze kilka lat temu Mark Zuckerberg i spółka nie byli zbytnio zainteresowani tym aby użytkownicy byli świadomi tego, co dzieje się z ich danymi umieszczonymi na portalu.

Kilka głośnych skandali później to podejście się zmieniło.

facebook prywatność 1

Jeszcze kilka lat temu użytkownicy najpopularniejszego portalu społecznościowego świata nie mieli zbyt wielu narzędzi umożliwiających zarządzanie swoimi treściami. Dzisiaj możemy wybrać w prosty sposób odbiorców każdego posta, możemy dodać znajomych do grupy “ograniczenie dostępu”, a panel zarządzania opcjami prywatności jest bardzo przejrzysty.

Dla wielu użytkowników to jednak za dużo informacji. Internauci korzystający z Facebooka od lat sukcesywnie uczyli się nowych funkcji, jak tylko zostawały dodane. Ktoś, kto zakłada konto w serwisie Marka Zuckerberga dzisiaj jest bombardowany informacjami i funkcjami. Dla takich osób, aby nie uczyły się działania Facebooka bolesną metodą prób i błędów przygotowano specjalną podstronę.

Strona pozwalająca poznać zasady zarządzania swoimi danymi na portalu wygląda świetnie i jest do tego interaktywna.

facebook privacy basis posty

Po przejściu do witryny o nazwie “privacy basis” wyświetlane jest kilka linków. Podstrona przetłumaczona została na język polski, chociaż administrator nie zadbał o odpowiedni dobór fontu, przez co pogrubione względem reszty tekstu polskie znaki nieco psują efekt.

Na szczęście nie przeszkadza to w zapoznaniu się z zamieszczonymi w witrynie informacjami. Stronę główną można przewinąć i wyświetlić podstawowe informacje z trzech sekcji oznaczonych kolorami niebieskim, żółtym i zielonym z przyciskami “Eksploruj”.

Co inne osoby widzą na Twój temat?

facebook prywatność 2

W tej sekcji Facebook obiecuje użytkownikom “przejąć kontrolę nad widocznością treści publikowanych na Facebooku”. Wśród informacji opisano to, kto widzi publikowane posty, wyjaśniono metodę usuwania wpisów z tablicy oraz opisano jak podejrzeć wygląd profilu użytkownika z perspektywy innej osoby.

Poradnik obejmuje też zarządzanie listą znajomych i jej widoczność oraz korzystanie z wyszukiwarki. Nowicjuszom na portalu Marka Zuckerberga wyjaśniono też jak działa słynny przycisk “Lubię to”, system komentarzy oraz tagowania znajomych. Na koniec pokazano poradnik pomagający usunąć lub zdezaktywować konto.

Jak inni użytkownicy mogą wchodzić w interakcję z Tobą?

facebook prywatność 3

W drugiej sekcji zamieszczono poradnik zarządzania tym, jak mogą reagować na treści użytkownika jego znajomi (i nieznajomi). Facebook informuje tutaj m.in., jak sprawdzić kto może publikować treści na osi czasu użytkownika. Oprócz tego kolejne poradniki opisują kto i kiedy możne skomentować lub polubić udostępnione posty.

Nie zabrakło też opisu procedury usuwania oznaczenia użytkownika na wgranym przez kogoś innego zdjęciu oraz usuwania z grona znajomych osób, które użytkownikowi podpadły. W tym samym artykule wyjaśniono mechanizm blokowania. Na koniec wyszczególniono informacje o tym, co zrobić w przypadku podejrzenia uzyskania dostępu do konta przez nieupoważnioną osobę.

Co widzisz Ty?

facebook prywatność 4

Trzecia część “instrukcji obsługi” Facebooka jest najkrótsza i dotyczy tego, co użytkownik będzie widział na swojej tablicy. Odnosi się to do treści udostępnianych przez znajomych oraz reklamodawców. Na pierwszy ogień poszedł poradnik pozwalający lepiej dopasować wyświetlane reklamy.

W drugiej części zawarty został opis tego, jak podpowiedzieć EdgeRankowi (systemowi, który “automagicznie” wybiera posty, które trafią na tablicę użytkownika), które treści są interesujące, a które nie. Ten rozdział nie linkuje jednak niestety do nowego narzędzia do dopieszczania facebookowych algorytmów.

REKLAMA

Mimo to Facebook Privacy Basis to bardzo dobrze przygotowana podstrona. Powinna być wyświetlana wszystkim nowym członkom społeczności Facebooka i nie zaszkodzi, żeby zapoznali się z nią nawet zaawansowani użytkownicy portalu.

Facebook jest w końcu ogromnym i momentami przytłaczającym serwisem, które stale się zmienia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA