Sprzęt  / Felieton

Rzekome ceny stalowego Apple Watch mają zaczynać się od 500 dol., a złota wersja ma kosztować nawet… 4 tysiące. I wcale mnie to nie dziwi

146 interakcji
dołącz do dyskusji

Serwisy specjalizujące się w plotkach na temat Apple donoszą, że ceny stalowego Apple Watch mają zaczynać się od 500 dol., a wyczekiwana przez wszystkich złota wersja ma kosztować nawet… 4-5 tysięcy. Jak na gadżet czy elektronikę ubieralną to pozornie cena z kosmosu. Ale tylko pozornie.

Zapewne znajdzie się spore grono osób, które chwyci się za głowy, a potem za klawiatury i zacznie z pasją hejtować Apple za te ceny. To będzie jednak, moim zdaniem, niesłuszny gniew. Dlaczego? Bo Apple Watch nie można rozpatrywać w kategoriach gadżetów elektroniki użytkowej. Porównania do smartfonów, tabletów czy nawet innych urządzeń ubieralnych nie mają sensu.

Zegarek Apple został pomyślany o zupełnie innej grupie odbiorców.

To nigdy nie będzie urządzenie kupowane w dziesiątkach milionów sztuk. To nigdy nie będzie produkt masowy, w takim sensie jak smartfony. Z założenia to urządzenie należy do świata mody, a nie elektroniki.

A za dobrej klasy zegarek cena na poziomie 1,5 tysiąca złotych nikogo nie dziwi. Z tymi właśnie urządzeniami trzeba porównywać Apple Watch. To nie będzie gadżet dla każdego i gigant z Cupertino dobrze o tym wie. Dlatego może podyktować ceny rodem z Szwajcarii, a nie Korei Południowej.

Z drugiej strony, jak zauważa Mark Gurman, Apple Watch będzie się wyróżniał spośród innych zegarków z wysokiej półki, ponieważ nie będzie zaprojektowany jako urządzenie, które wytrzyma całe dekady. Te ceny są prawdopodobne, ale ilu użytkowników będzie w stanie zapłacić 15 tys. zł za sprzęt, który stanie się przestarzały po 2-3 latach? Sądzę, że niewielu.

Dlatego najtańsze Apple Watche będą moim zdaniem sprzedawały się najlepiej, ale, jak już podkreśliłem, nie w dziesiątkach milionów sztuk.

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst