REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

AMD zapowiada zupełnie nowe układy i rdzenie. Carrizo nadchodzi wielkimi krokami!

AMD oficjalnie zapowiedziało premierę układów APU nowej generacji. Mają one pojawić się w pierwszej połowie przyszłego roku i zapewnić jeszcze większą wydajność i energooszczędność niż do tej pory.

20.11.2014
11:18
Dzięki przemyślanej strategii firmy akcje AMD wzrosły o 52%.
REKLAMA
REKLAMA

Najwydajniejsze z nowych układów będą należeć do rodziny o nazwie kodowej “Carrizo”. Mają one składać się z zupełnie nowych rdzeni o nazwie kodowej “Excavator” współpracujących ze zintegrowaną kartą graficzną Radeon opartą na architekturze Graphics Core Next.  Na rynku pojawią się również słabsze układy należące do rodziny “Carrizo-L”, które zostaną wyposażone w rdzenie “Puma+” i układ graficzny Radeon, również oparty na architekturze Graphics Core Next. Obie rodziny układów mają wspierać rozwiązania takie jak AMD Mantle, AMD FreeSync, OpenCL oraz DirectX 12.

Więcej informacji na ich temat AMD udzieli na początku przyszłego roku.

REKLAMA

Co prawda nie znam dokładnej specyfikacji nowych układów, ale dzięki bardzo wiarygodnym przeciekom opisanym na łamach Spider’s Web, możemy się spodziewać, jak ona będzie wyglądać. Po zapoznaniu się ze spodziewaną specyfikacją, od razu widać, że nowe układy będą się cechować wyższą wydajnością niż poprzednicy. AMD chwali się też, że udało się obniżyć pobór energii nowych układów, co jest elementem strategii 25-krotnego zwiększenia wydajności energetycznej układów do 2020 roku. Sam z niecierpliwością czekam na te układy i mam nadzieję, że AMD pokaże jeszcze więcej niż mówią przecieki.  Najprawdopodobniej firma chce zwiększyć moc obliczeniową rdzeni procesora, tylko delikatnie podnosząc szybkość wbudowanego układu graficznego.

Oznacza to, że nowe układy AMD będą bardzo szybkie jak na swoją klasę cenową, ale pozostawia też mały niedosyt, gdyż AMD przyzwyczaiło nas do tworzenia coraz lepszych zintegrowanych chipów graficznych, które udowadniały, że do grania nie jest potrzebny komputer z wyższej półki cenowej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA