REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jak wielkie jest Apple? Nawet nie zdajesz sobie sprawy…

Raportując wyniki swojego 4 kwartału rozliczeniowego (koresponduje z 3 kwartałem kalendarzowym), Apple zamknął 2014 r. fiskalny. Warto spojrzeć na wyniki całego roku, bo dopiero one dają faktyczny obraz tego, jak gigantycznym biznesem jest dziś Apple.

21.10.2014
18:05
Jak wielkie jest Apple? Nawet nie zdajesz sobie sprawy…
REKLAMA
REKLAMA

W 2014 r. przychody Apple’a wyniosły 182,8 mld dol., czyli w przeliczeniu na polskie złotówki: 603 mld zł. To więcej niż GPD wielu państw, w tym większości naszych południowo-wschodnich sąsiadów!

Tak tak - Apple ma wyższe przychody niż Słowacja, Węgry, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia czy Rumunia.

W 2014 r. Apple wygenerowało 59,7 mld dol. w gotówce. To najwięcej ze wszystkich firm amerykańskich z jakiejkolwiek branży. Żaden koncern paliwowy, żaden producent żywności, żadna sieć hipermarketów nie miała więcej gotówki w obrocie niż Apple.

W 2014 r. Apple zarobił na czysto 39,5 mld dol., co w przeliczeniu na polską walutę wynosi 130,35 mld zł. To czyni firmę Tima Cooka jedną z najbardziej rentownym firm publicznych (notowanych na giełdzie) na świecie bez względu na branżę.

Na koniec rozliczeniowego 2014 r. Apple ma ponad 165 mld dol. w gotówce i krótkoterminowych należnościach. To nie tylko najwięcej na rynku tech, lecz przy okazji więcej niż… amerykański rząd!

Dodajmy do tego sprzedaż produktów w kluczowych liniach biznesowych:

- 169,2 mln iPhone’ów,
- 68 mln iPadów,
- 18,9 mln Maków

I mamy obraz czegoś bezprecedensowego w historii biznesu technologicznego.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w 1997 r. Apple stał na skraju bankructwa, że dekadę później, w 2007 r. Apple był firmą niewielką, z rocznymi przychodami na poziomie 19,32 mld dol. W ciągu 7 kolejnych lat Apple prawie 10-krotnie zwiększył przychody stając się najbardziej rentowną spółką technologiczną w historii.

*Zdjęcie pochodzi z Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA