REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Moja ulubiona aplikacja mobilna trafiła do Sklepu Windows Phone. Flipboard - pierwsze wrażenia Spider’s Web

Długa była droga aplikacji Flipboard na smartfony z Windows Phone. Wiele miesięcy temu twórcy programu ogłosili, że pracują nad programem dlaurządzeń mobilnych z systemem Microsoftu. Dzisiaj dojechali do mety.

02.10.2014
19:46
Moja ulubiona aplikacja mobilna trafiła do Sklepu Windows Phone. Flipboard – pierwsze wrażenia Spider’s Web
REKLAMA
REKLAMA

Długa i kręta droga

Flipboard znany jest z systemów iOS oraz Android, a stosunkowo niedawno obecny jest również na Windows 8. To bardzo przyzwoita aplikacja, którą instaluję na każdym tablecie, który przewija się przez moje ręce.

Jednak długo musiałem czekać na Flipboard dla smartfonów z Windows Phone. A to na smartfonach konsumuję najwięcej treści. To na nich robię prasówkę i czytam dla zabicia czasu. I przyznaję, że cholernie mi tego Flipboarda brakowało.

Niedawno pojawiło się światełko w tunelu. Gdy skontaktowałem się z twórcami aplikacji i zapytałem o wersję dla Windows Phone, dostałem zapewnienie, że takowa powinna się pojawić niebawem.

Po miesiącu aplikacja pojawiła się w Sklepie Windows Phone. Jednak był z nią jeden problem. Nie działała.

Na szczęście po kilku dniach Flipboard wrócił na Windows Phone i wszystko wskazuje na to, że działa już w jak najlepszym porządku.

Flipboard na Windows Phone

Aplikacja oferuje podobne funkcje jak na innych platformach. Możemy bez problemu powiązać ją z sieciami społecznościowymi, tak żeby program mógł tworzyć na bazie obecnych tam treści codzienną gazetę.

Dodatkowo wybieramy kategorie tematyczne, które chcemy śledzić. Osobiście obserwuję sporo kanałów, a najważniejsze to: Newsy, Trending, Business, Technology, Science, Mobile, Space, Big Ideas,Startups oraz Gaming i Design.

Poza tymi głównymi dla mnie źródłami wiadomości mniej regularnie śledzę to co pojawia się w kategoriach Auto, Travel i Health. Oprócz tego dodałem sporo magazynów tematycznych. Sporo z nich związanych jest z drukiem 3D oraz tematyką DIY (Zrób To Sam).

Dodatkowo powiązałem Flipboard z Google+, Facebookiem i Twitterem. Taka konfiguracja sprawia, że w Flipboard zawsze czeka na mnie masa ciekawych treści. I tak jak do pracy używam feedly i za pomocą RSS-ów śledzę bieżące wydarzenia, tak też w każdej wolnej chwili przeglądam Flipboarda. To doskonała rozrywka i zabijacz czasu.

Konsumowanie treści w formie, w jakiej podaje je Flipboard, to prawdziwa przyjemność. Wszystko działa sprawnie i najważniejsze funkcje zawsze pod ręką. Przyjemnie się czyta, zapisuje na później, dzieli treściami itp. itd.

Flip bez flip

Angielskie słówko “flip” w słowie “flipboard” sugeruje, że coś tu powinno się obracać, działać na zasadzie klapki lub zawiasu.

Tak też jest w aplikacji Flipboard na iOS, Androida, a nawet w systemie Windows 8. Niestety w Windows Phone twórcy zrezygnowali z tego rozwiązania. Tutaj nie ma flipowania. Jest scrollowanie, czyli normalne przewijanie ekranu.

Po kilku chwilach spędzonych z Flipboardem na Nokii Lumii 930 wiem już, że to rozwiązanie nie jest tak dobre jak flipwanie. I nie chodzi tu tylko o kwestię przyzwyczajenia, a o funkcjonalność takiego rozwiązania. Przeglądając Flipboard w biegu, wykonuję gest przeciągnięcia palcem po ekranie i zawsze przerzucam jedną stronę. Nie półtorej strony. Nie dwie. Zawsze jedną.

W przypadku scrollowania, czyli przewijania, nie mam gwarancji, że gest wykonany na ekranie przerzuci mnie bezpośrednio do kolejnego wpisu. Zdarza się tak, że wyświetla się tylko połowa następnego tekstu. Przy bardziej zamaszystym geście można przewinąć o kilka ekranów.

Na szczęście po wejściu do konkretnego artykułu gest przewijania powoduje przeskoczenie do kolejnej strony. W tym miejscu podział na kolejne fragmenty został zachowany i mimo, że nie ma flipowania, to działa to całkiem sprawnie.

Szkoda, że przewijanie i przeglądanie listy z zajawkami artykułów lub kategoriami wpisów nie jest równie wygodne.

Flipboard zostaje

Mimo tego, że Flipboard na Windows Phone działa nieco inaczej niż zdążyłem się do tego przyzwyczaić, nie mam najmniejszych wątpliwości, że aplikacja zostanie na dłużej na moim telefonie.

REKLAMA

Interfejs aplikacji jest genialny. Twórcy po rezygnacji z możliwości flipowania przeprojektowali wygląd tak, aby sprzyjał przewijaniu ekranu. Cover Stories, czyli swoista strona główna Flipboarda wygląda fenomenalnie i aż chce się na nią zaglądać. Flipboard na WP ma również animowany kafelek.

Flipboard pobierzecie za darmo ze sklepu Windows Phone. Aplikacja wymaga systemu Windows Phone 8.1 i urządzenia z 1 GB pamięci RAM.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA