REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Premiera Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, czyli gdzie ta burza?

Ubuntu obecne jest na rynku już od 10 lat, a dzisiaj Canonical wydał kolejną wersję swojego systemu na komputery PC - oto Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn.

23.10.2014
21:33
Premiera Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, czyli gdzie ta burza?
REKLAMA
REKLAMA

Przy okazji premiery nowej wersji Ubuntu Canonical poinformował, że w ciągu dwóch ostatnich lat wpuszczono na rynek ponad 30 milionów komputerów z preinstalowanym systemem Ubuntu. Sprzedaż maszyn z Ubuntu na pokładzie rośnie Południowo-Wschodniej Azji oraz w obszarze EMEA, czyli w krajach leżących w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce. Zaś w Chinach cały czas wzrasta zainteresowanie Ubuntu Kylin - wydanie Ubuntu dedykowane właśnie dla rynku chińskiego.

- Ciągły rozwój Ubuntu dla komputerów PC przekłada się na większe zainteresowanie instytucji rządowych, placówek edukacyjnych, biznesu, programistów jak i konsumentów. Pobrania Ubuntu są niezmiennie częste i jesteśmy świadkami szybkiego wzrostu naszego OEM-owego biznesu - powiedział Jane Silber, CEO Canonical

Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn to ukłon w stronę programistów i rozwój w kierunku ogólnej poprawy jakości i podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Wraz z nową wersją systemu debiutuje Ubuntu Developer Tools Centre, które powinno zostać wykorzystane przez programistów szukających rozwiązań chmurowych. Developer Tools Centre docenią też twórcy oprogramowania dla Androida, gdyż pobiera ono wszystkie zestawy niezbędnych narzędzi. Zaś Canonical obiecuje, że po Androidzie zaimplementuje również rozwiązania dla innych plarform, jak Go i Dart

ubuntu 14 10 Utopic Unicorn 2

Nowe Ubuntu, to również najnowsze wersje popularnych aplikacji. Utopic Unicorn zawiera świeży pakiet biurowy LibreOffice, aktualnego Firefoksa, Chromium oraz Rhythmbox. Do pakietu instalacyjnego dodano również nowe wydania Thunderbird, Nautilus, Evince i Unity 7.3.1. Pojawiła się też możliwość oglądania Netfliksa w Chrome.

Po aktualizacji Ubuntu rozwiąże się też część problemów z drukarkami. Dzięki wsparciu IPP Everywhere, system będzie potrafił rozpoznać i podłączyć nowe drukarki, bez dodatkowej konfiguracji i instalacji dodatkowego oprogramowania.

Jedną z najważniejszych zmian w Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn jest nowy kernel 3.16.

To dzięki niemu nowy system zapewnia lepsze wsparcie dla hardware'u. I to zarówno dla architektury ARM 64, Power8 jak i kart graficznych AMD, NVidia oraz układów Intel Haswell, Broadwell, Merrifield i nadchodzących Cherryview.

Po instalacji Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn nie zauważyłem zmian. Poza tapetami i drobnymi poprawkami nie odświeżono zbyt wiele. Interfejs to nadal stare dobre Unity lub... stare znienawidzone Unity - jak kto woli.

ubuntu 14 10 Utopic Unicorn 3

Jeszcze do niedawna mówiło się, że wraz z Utopic Unicorn zadebiutuje Unity 8. I mimo, że środowisko Unity 8 i Mir zostały dodane do repozytoriów Ubuntu 14.04 LTS, to nic z tego nie wyszło. Oczywiście istnieje możliwość zainstalowania pakietów unity8-desktop-session-mir oraz unity8-desktop-session-x11 zarówno w Ubuntu 14.04 jak i 14.10, jednak należy pamiętać, że nie mamy do czynienia ze finalnymi wydaniami.

Podczas premiery 14.04 LTS (LTS oznacza wersję o wydłużonym wsparciu technicznym) mówiło się o ciszy przed burzą. Ta miała nadejść wraz z 14.10 Utopic Unicorn. Teraz już wiemy, że na tę upragnioną burzę jeszcze trochę poczekamy.

REKLAMA

Mimo wszystko Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn to bardzo ważna i potrzebna aktualizacja. Sporo zmian wykonano pod maską, a ich efekty będą odczuwalne na co dzień.

Jednak na te widoczne zmiany w Ubuntu jeszcze trochę poczekamy. Najkrócej do kwietnia 2015 roku - wtedy zadebiutuje Ubuntu 15.04 Vivid Vervet.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA