REKLAMA

Ubuntu 14.04 LTS - nowa wersja w sam raz na zakończenie wsparcia dla Windowsa XP

W momencie, gdy kończy się wsparcie dla nieśmiertelnego Windowsa XP, Canonical wypuszcza kolejną wersję Ubuntu. Jakby tego było mało, Microsoft pomaga Linuksowi i wypuszcza ostatnią aktualizację dla XP-ka, która psuje system. Połączenie tych dwóch faktów może sprawić, że użytkownicy, którzy nie śpieszyli się z przesiadką na nową wersję systemu, podziękują Microsoftowi za współpracę, dokładnie tak jak ja wiele miesięcy temu.

18.04.2014 08.20
Ubuntu 14.04 LTS – nowa wersja w sam raz na zakończenie wsparcia dla Windowsa XP
REKLAMA
REKLAMA

Dlaczego Ubuntu?

Używam ubuntu od wielu miesięcy, a w zasadzie już lat. System doskonale sprawdza się zarówno w pracy, jak i cyfrowej rozrywce. Ubuntu mogę polecić osobom, które wykorzystują komputer do pracy biurowej, ale są przy tym świadome, że nie znajdą tutaj wszystkich programów znanych z Windowsa. Dzięki Steamowi i PlayOnLinux, Ubuntu to również doskonała platforma dla graczy.

ubuntu 1

Na korzyść nowej wersji Ubuntu 14.04 LTS znanej również jako Trusty Tahr, przemawia fakt, że mamy do czynienia z oprogramowaniem, które przez pięć lat będzie wspierane przez Canonical.

To stabilny, bezpieczny i długo wspierany przez programistów system, który będzie doskonałym pierwszym Linuksem.

Zmiany w Ubuntu 14.04

Znalazł się tutaj kernel 3.13, wsparcie TRIM i usprawnienia AppArmor. Wprowadzono również kilka zmian w interfejsie. Dodano możliwość podpięcia menu aplikacji i programów do górnej belki ich okna. Do tej pory menu to było dostępne tylko na pasku systemowym.

Nie zabrakło najnowszych wersji preinstalowanych aplikacji, takich jak Firefox, Thunderbird, czy Libre Office.

Jednak najważniejsze zmiany w Trusty Tahr to te pod maską, które mają gwarantować większą wydajność i szybkość pracy. Recenzje osób, które używały Ubuntu 14.04 podczas bety zdają się to potwierdzać. Ciekawą opcją jest możliwość włączenia minimalizowania okien poprzez kliknięcie ich ikony na bocznym launcherze.

Pełna lista zmian jest dostępna tutaj.

Ubuntu 14.04 LTS - dobra aktualizacja w odpowiednim miejscu i o właściwym czasie

Ubuntu 14.04 LTS używam dopiero od wczoraj, gdyż tym razem nie miałem czasu, aby bawić się w testowanie bety systemu. Niemniej jednak śledziłem opinie społeczności użytkowników i jestem przekonany, że mamy do czynienia z kompletnym produktem, który można zainstalować już dziś i używać spokojnie przez kolejnych pięć lat.

ubuntu
REKLAMA

Czy Ubuntu 14.04 LTS podbierze użytkowników Windowsa XP Microsoftowi? Jakąś część na pewno. Liczba osób, które korzystają z Ubuntu powoli, ale stale rośnie, a jest to system, który potrafi zaspokoić potrzeby wielu użytkowników, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać mu szansę teraz, gdy starsze komputery zostały pozbawione wsparcia Microsoftu.

Dla tych naprawdę leciwych maszyn, polecę najnowszą wersję (14.04) Lubuntu lub Xubuntu, gdyż Unity obecne w Ubuntu uchodzi za ociężały interfejs. Najnowsze Ubuntu 14.04 Trusty Tahr znajdziesz tutaj, zaś aktualne wersje Lubuntu, Xubuntu i Kubuntu tutaj.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA