REKLAMA

Rusza kolejny kanał HD i... naprawdę nie ma się czym chwalić

Pod koniec października ruszy Comedy Central HD i nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że to wciąż jest postrzegane jako swego rodzaju luksus. Rok 2014 się kończy, a nadawcy HD traktują jako wartość dodaną, zamiast jako standard.

15.10.2014 15.17
Rusza kolejny kanał HD i… naprawdę nie ma się czym chwalić
REKLAMA

Co oznacza dziś znaczek HD przy logo stacji telewizyjnej? W rzeczywistości praktycznie nic. Słusznie zauważył ostatnio Wiesław Łodzikowski Dyrektor TVP Technologie, że kanały w wysokiej rozdzielczości jakościowo często odbiegają od dobrego SD z płyt DVD, a ktoś kto widział choć raz film na Blu-ray w domowym zaciszu nie będzie chciał na większość z nich nawet spojrzeć.

REKLAMA

Operatorzy upychają treści, a nadawcy nie zawsze serwują HD ponieważ nie pozyskali praw do takowej wersji danej pozycji. W ten sposób kanały HD są nimi najczęściej głównie z nazwy. Słusznie zauważają komentatorzy, że podniecamy się testami 4K, gdy telewizja nawet nie oferuje porządnego HD. Wszystko jednak wskazuje, że w tej materii poprawy już nie będzie i teraz trzeba podjąć walkę, by ultrawysoka rozdzielczość się nie zdewaluowała, tak jak ma to miejsce z HD.

Nie można dopuścić, aby przy kolejnym rozdaniu, jakość znów została zrównana z ziemią.

4k tv

Pierwsze kanały HD w Polsce pojawiły się 12 października 2006 roku wraz ze startem telewizji n. Po 8 latach mamy około setki kanałów ze znaczkiem HD. Wciąż jednak pojawienie się jakiejś stacji w wysokiej rozdzielczości jest okraszone odpowiednio doniosłą notką prasową, a kanały te często pojawiają się dodatkowo obok standardowych wersji i nadawcy od operatorów żądają dodatkowych pieniędzy za ich dostępność.

Przy tej jakości jaką dziś serwuje się na kanałach HD, to powinien być minimalny standard. Start kanału w HD wydaje się być oczywistością. Niestety szara rzeczywistość jest nieco odmienna. I tak w momencie, gdy nawet najtańszy telewizor może zaoferować rozdzielczość 1920 na 1080 przy względnie dobrym obrazie, nadawcy serwują nam "zlepki pikseli".

REKLAMA

Nie ma co się chwalić pojawieniem kolejnego kanału HD. Można się za to wstydzić, że nie zrobiło się tego do tej pory. No i jeszcze, za to że to HD jak zwykle będzie dalekie od referencyjnego obrazu w wysokiej rozdzielczości.

*Zdjęcia pochodzą z Shutterstock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA