REKLAMA

MUX 8 dalej leży odłogiem, KRRiT duma jak go podzielić

Wiemy już, że na szczęście MUX 8, czyli w rzeczywistości czwarty ogólnopolski multipleks nie trafi w ręce TVP. Nadal jednak bez odpowiedzi pozostaje pytanie co na nim się znajdzie.

16.10.2014 07.46
MUX 8 dalej leży odłogiem, KRRiT duma jak go podzielić
REKLAMA

Proces cyfryzacji zakończył się sukcesem, ale czas iść dalej. Mamy 24 kanały w eterze z czego dwa są w HD, a wszystko jest tak upakowane, że trudno tu mówić o wysokiej jakości. Jeden multipleks zajmuje telewizja Polska, a dwa pozostałe nadawcy komercyjni (plus TVP ABC).

REKLAMA

W czerwcu KRRiT podjęła decyzję o tym, że MUX 8 będzie przeznaczony na kanały w wysokiej rozdzielczości od TVP. Takie orzeczenie zakwestionował niedawno Urząd Komunikacji Elektronicznej i teraz do 28 października Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji musi się ustosunkować. W tym celu rada zebrała się we wtorek i debatowała, jednak na razie ustaleń brak. Wiadomo jednak, że będą musiały zajść zmiany.

lg-telewizory-ifa-2014-oled-28

Sytuację opisywałem 26 września i wszystko wygląda na to, że sprawa będzie się wlekła jeszcze przez kolejne długie miesiące. Trudno jest spodziewać się, aby nowe stanowisko KRRiT zadowoliło wszystkich. Nowych kanałów nie zobaczymy więc w najbliższych miesiącach. Będzie to raczej bliżej roku 2016.

Dziś trudno jest przewidzieć finalny scenariusz. Krajowa Rada może posunąć się nawet do tak absurdalnych decyzji jak przeznaczenie MUX 8 na sygnał radiowy DAB+ i stworzenie miejsca dla kilkudziesięciu ogólnopolskich stacji radiowych. Najprawdopodobniej jednak zostanie przeprowadzony konkurs na 8 miejsc na multipleksie dla różnych nadawców. Cudem byłoby, gdyby był to konkurs wyłącznie na 4 miejsca w wysokiej rozdzielczości.

telewizja dzieci

Po raz kolejny pokutuje brak przemyślanej od początku do końca strategii. Długo zmagaliśmy się z procesem cyfryzacji telewizji, a gdy ten się zakończył, brakuje kontynuacji. Już dziś powinien być przynajmniej nakreślony schemat dalszych działań, w którym wzięto by pod uwagę wprowadzanie kolejnych multipleksów, a następnie przejście na DVB-T2, czy nadawanie w 4K po roku 2020. Jeśli telewizja naziemna ma odpowiednio funkcjonować, to musi być na to plan.

REKLAMA

Cyfrowa telewizja naziemna zamiast stać się alternatywą dla nie wszędzie dostępnego kabla oraz duopolu na rynku satelitarnym, wygląda obecnie na nieco tylko udoskonaloną ofertą telewizji analogowej. Pozostaje mieć nadzieje, że opieszałość KRRiT w podejmowaniu decyzji zaowocuje rozsądnymi pomysłami na zagospodarowanie MUX 8.

* Zdjęcie pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA