REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jeśli chciałeś kupić telewizor 4K, to Sony daje ci dobry powód

Po Samsungu i LG także Sony idzie w treści 4K dostępne w Polsce. Jest to co prawda wyłącznie przedświąteczna promocja, ale tytuły i tak robią wrażenie.

31.10.2014
12:11
Jeśli chciałeś kupić telewizor 4K, to Sony daje ci dobry powód
REKLAMA

Sony jest pionierem technologii 4K i to w sumie od A do Z, czyli od momentu produkcji filmu (w tym i sprzęt do półprofesjonalnego wideo), po telewizory i wreszcie treści. W zeszłym roku, kiedy to Japończycy zaprezentowali pierwsze osiągalne telewizory 4K w Stanach Zjednoczonych, wprowadzili także dedykowaną usługę VOD z filmami 4K. W Polsce użytkownicy musieli pocieszyć się kilkoma materiałami na Blu-ray zremasterowanymi w 4K, ale wciąż w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli.

REKLAMA

Teraz 10 z tych filmów będzie dostępnych w natywnej rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli dla tych, którzy w okresie od 31 października do 27 grudnia 2014 roku zakupią telewizory Sony 4K. Nabywcy po wypełnieniu formularza otrzymają dedykowany dysk twardy, w którym po aktywacji zyskają możliwość wyboru 5 z 10 filmów UHD, które będą mogli oglądać do 30 września 2016 roku.

Obok Strefy VOD UHD w telewizorach Samsunga, to największa dawka treści 4K na naszym rynku. LG w podobny sposób oferuje film Volverine dla nabywców swoich telewizorów. Trochę szkoda, że promocja jest ograniczona czasowo do zaledwie dwóch miesięcy i w dodatku użytkownicy będą musieli wybrać 5 z 10 filmów, zamiast móc obejrzeć wszystkie. Jednak to na obecnym etapie dostępności treści 4K i tak spory sukces.

201410 4K Privilege_GS naklejka 35x50cm

Do 4K podchodzę bardzo optymistycznie, widząc szklankę do połowy pełną. Producenci mimo wszystko starają się zapewniać jakieś treści , trwają też pracę wśród nadawców, a za rok powinniśmy mieć wreszcie nośnik będący następcą Blu-ray i spełniający standardy 4K. Wciąż jesteśmy na początku drogi. Sony X9 poniżej 20 tys. zł debiutował w maju ubiegłego roku, telewizory 4K poniżej 5 tys. zł to dopiero połowa tego roku. A treści będą spływać przez kolejne lata.

REKLAMA

Promocja Sony jest też świetnym dowodem na to, że 4K to nie są wyłącznie nowe filmy. Pozycje kultowe po zeskanowaniu z taśmy filmowej w 4K mogą wyglądać rewelacyjnie. W ofercie Sony jest to Patriota oraz Pogromcy Duchów. W przyszłości będą pojawiać się kolejne filmy - nawet nasza rodzima TVP przygotowuje się do emisji wielu klasyków w rozdzielczości 4K. Na to wszystko jednak potrzeba czasu. Trzeba też liczyć na to, że efektywne kodowanie i szybkie łącza internetowe sprawią, że 4K nie ulegnie takiej dewaluacji jak telewizyjne HD.

Do cieszących oczy wzornictwem telewizorów X95, S9 i X9 teraz dołączają filmy w referencyjnej jakości. Jeśli więc po ostatniej recenzji zainteresował was model X9, to teraz macie dodatkowy argument, żeby go zakupić.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA