Tech  / Felieton

Jeśli chciałeś kupić telewizor 4K, to Sony daje ci dobry powód

Po Samsungu i LG także Sony idzie w treści 4K dostępne w Polsce. Jest to co prawda wyłącznie przedświąteczna promocja, ale tytuły i tak robią wrażenie.

Sony jest pionierem technologii 4K i to w sumie od A do Z, czyli od momentu produkcji filmu (w tym i sprzęt do półprofesjonalnego wideo), po telewizory i wreszcie treści. W zeszłym roku, kiedy to Japończycy zaprezentowali pierwsze osiągalne telewizory 4K w Stanach Zjednoczonych, wprowadzili także dedykowaną usługę VOD z filmami 4K. W Polsce użytkownicy musieli pocieszyć się kilkoma materiałami na Blu-ray zremasterowanymi w 4K, ale wciąż w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli.

Teraz 10 z tych filmów będzie dostępnych w natywnej rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli dla tych, którzy w okresie od 31 października do 27 grudnia 2014 roku zakupią telewizory Sony 4K. Nabywcy po wypełnieniu formularza otrzymają dedykowany dysk twardy, w którym po aktywacji zyskają możliwość wyboru 5 z 10 filmów UHD, które będą mogli oglądać do 30 września 2016 roku.

Obok Strefy VOD UHD w telewizorach Samsunga, to największa dawka treści 4K na naszym rynku. LG w podobny sposób oferuje film Volverine dla nabywców swoich telewizorów. Trochę szkoda, że promocja jest ograniczona czasowo do zaledwie dwóch miesięcy i w dodatku użytkownicy będą musieli wybrać 5 z 10 filmów, zamiast móc obejrzeć wszystkie. Jednak to na obecnym etapie dostępności treści 4K i tak spory sukces.

201410 4K Privilege_GS naklejka 35x50cm

Do 4K podchodzę bardzo optymistycznie, widząc szklankę do połowy pełną. Producenci mimo wszystko starają się zapewniać jakieś treści , trwają też pracę wśród nadawców, a za rok powinniśmy mieć wreszcie nośnik będący następcą Blu-ray i spełniający standardy 4K. Wciąż jesteśmy na początku drogi. Sony X9 poniżej 20 tys. zł debiutował w maju ubiegłego roku, telewizory 4K poniżej 5 tys. zł to dopiero połowa tego roku. A treści będą spływać przez kolejne lata.

Promocja Sony jest też świetnym dowodem na to, że 4K to nie są wyłącznie nowe filmy. Pozycje kultowe po zeskanowaniu z taśmy filmowej w 4K mogą wyglądać rewelacyjnie. W ofercie Sony jest to Patriota oraz Pogromcy Duchów. W przyszłości będą pojawiać się kolejne filmy - nawet nasza rodzima TVP przygotowuje się do emisji wielu klasyków w rozdzielczości 4K. Na to wszystko jednak potrzeba czasu. Trzeba też liczyć na to, że efektywne kodowanie i szybkie łącza internetowe sprawią, że 4K nie ulegnie takiej dewaluacji jak telewizyjne HD.

Do cieszących oczy wzornictwem telewizorów X95, S9 i X9 teraz dołączają filmy w referencyjnej jakości. Jeśli więc po ostatniej recenzji zainteresował was model X9, to teraz macie dodatkowy argument, żeby go zakupić.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst