REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Aktualizacja: Nexus 4 dostanie Lollipop! Android 5.0 już oficjalnie. Wiemy kiedy i na jakie urządzenia trafi

Android 5.0, od pewnego czasu dostępny już we wczesnych wersjach deweloperskich, dziś doczekał się oficjalnej premiery. A my dowiedzieliśmy się wszystkiego, czego do tej pory nie wiedzieliśmy na jego temat - pełnej nazwy, daty debiutu na pierwszych urządzeniach oraz tego, na jakich urządzeniach z serii Nexus/GPE zadziała.

15.10.2014
18:07
Aktualizacja: Nexus 4 dostanie Lollipop! Android 5.0 już oficjalnie. Wiemy kiedy i na jakie urządzenia trafi
REKLAMA
REKLAMA

Dla kogo?

W tym miejscu nie ma zbyt wielu zaskoczeń. Android 5.0 trafi na dwa z dotychczasowych tabletów od Google oraz na jeden smartfon. Wybrańcami są Nexus 7 oraz Nexus 10, a także najmniejszy z rodziny - Nexus 5. Oczywiście 5.0 doczekają się także wszystkie kolejne modele z tej serii, w tym zaprezentowane dzisiaj Nexus 6, Nexus 9 oraz Nexus Player.

Nexus-Family

Oprócz tego aktualizację bezpośrednio otrzymają urządzenia w wersji Google Play (Google Play Edition), które niestety nie są dostępne w Polsce.

Z grona aktualizowanych urządzeń został więc oficjalnie wykluczony niezwykle udany i wciąż bardzo popularny Nexus 4. Nie oznacza to jednak, że jego posiadacze nie będą mogli skorzystać z możliwości nowego systemu. Nawet wersję deweloperską udało się przenieść na ten smartfon, w związku z czym można zakładać, że to samo stanie się z wydaniem finalnym. Aktualizacja: Nexus 4 dostanie nowego Androida - więcej informacji na końcu wpisu.

Dostępność nowego Androida w przypadku produktów innych producentów jest na razie nieznana. Jedynie nieliczne firmy zdecydowały się ujawnić, które smartfony i tablety sygnowane ich logo doczekają się takiego odświeżenia. Wśród nich jest m.in. HTC z One M7 oraz One M8, a także Motorola z Moto X, Moto E i Moto G wszystkich generacji, a także niedostępne w Polsce Droid Ultra oraz Maxx.

Jak się będzie nazywał?

Jedna z największych tajemnic Google w przypadku nowego Androida, będąca obiektem niezliczonych plotek, domysłów, żartów i mniej albo bardziej dosłownych podpowiedzi ze strony Google. Jednocześnie jedna z... najmniej wartościowych informacji.

Lollipop Forest

Lollipop - tak właśnie będzie nazywał się nowy Android, choć z całą pewnością sporo osób zdążyło się już przyzwyczaić po prostu do "L-ki".

Kiedy?

Niestety, nawet w przypadku Nexusów, nie dziś. Proces ich aktualizacji urządzeń Google rozpocznie się w ciągu najbliższych tygodni, być może nawet jeszcze w tym miesiącu. W tym samym momencie aktualizacji doczekają się urządzenia GPE.

lol

W kwestii aktualizacji realizowanych przez pozostałych producentów Google trudno jest oczywiście deklarować cokolwiek. Podjęcie odpowiednich kroków zapowiedziało już jednak wcześniej m.in. HTC oraz Motorola, nie podając jednak konkretnych terminów. W przypadku tego pierwszego wiemy jedynie, że nastąpi to w terminie około 90 dni od oficjalnego debiutu nowego systemu. Posiadacze względnie nowych urządzeń tej firmy, a w szczególności M7 oraz M8, mogą więc rozpocząć odliczanie.

Prawdopodobnie co najmniej tyle samo czasu będą musieli odczekać także posiadacze sprzętów innych marek.

Co nowego?

Spora część nowości została już ujawniona podczas pierwszej oficjalnej prezentacji i niektóre z nich można już było przetestować instalując wersję testową Androida L.

Największe nowości, a przynajmniej takie, które zauważy od razu większość użytkowników, dotyczą wyglądu całego systemu. Choć Android już od pewnego czasu dążył do uproszczenia i "spłaszczenia" interfejsu, dopiero jego najnowszej odsłonie udało się dokonać tego zadania. Opis zmian graficznych przygotował już jakiś czas temu Dawid Kosiński w swoim artykule.

To jednak nie koniec - w sumie w Androidzie L odnajdziemy bowiem aż 5000 (!) nowych API i niezliczone ilości zmian, które dotyczą praktycznie wszystkiego - od systemu zarządzania energią (do 90 minut pracy więcej na jednym ładowaniu), przez nową klawiaturę, aż po dodatki w aplikacji aparatu. Pełna lista zmian i nowości znajduje się pod tym adresem.

Teraz możemy już tylko czekać, aż Android 5.0 trafi na pierwsze zgodne urządzenia.

Aktualizacja: Android 5.0 dla Nexusa 4!

REKLAMA

Google poprawiło wpis na swoim blogu i dodało informację o nowym Androidzie dla Nexusa 4.

Android 5.0 Lollipop, which comes on Nexus 6, Nexus 9 and Nexus Player, will also be available on Nexus 4, 5, 7, 10 and Google Play edition devices in the coming weeks. - czytamy teraz na blogu Google.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA