REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Znamy szczegóły zwolnień grupowych w Allegro (i innych kilka ciekawostek)

Spider’s Web dotarł do bardzo ciekawych informacji dotyczących szczegółów zwolnień grupowych w Allegro, o których informowaliśmy na początku października. Dokument przyjęty przez zarząd Grupy Allegro kilka dni temu przedstawia szczegółowy regulamin zwolnień grupowych.

24.10.2014
21:10
Znamy szczegóły zwolnień grupowych w Allegro (i innych kilka ciekawostek)
REKLAMA
REKLAMA

Dokument ten jest wynikiem porozumienia, jakie władze Allegro osiągnęły ze zwalnianymi pracownikami. 8 października, czyli dokładnie w dniu, w którym informowaliśmy o sprawie, Allegro poinformował Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Następnie pomiędzy 8 a 20 października trwały negocjacje z reprezentacją pracowników Allegro dotyczące sposobu zwolnień, odpraw i innych kwestii. W wyniku tych dokumentacji powstał Regulamin Zwolnień Grupowych, do którego zapisów dotarł Spider’s Web.

Dowiadujemy się z niego m.in. tego, że na dzień 20 października 2014 r. w spółce było zatrudnionych 1426 pracowników. Z tego Allegro zamierza objąć procesem zwolnień grupowych 100 pracowników, przy czym 85 z nich zostanie zwolnionych, a 15 zostaną zaproponowane zmiany w warunkach pracy i płacy, co w przypadku braku ich akceptacji może się przełożyć na wypowiedzenia.

Z dokumentu wynika, że Allegro zamierza zwolnić 45 pracowników serwisu transakcyjnego, 25 serwisu ogłoszeniowego oraz 19 z części korporacyjnej spółki.

Po tych zwolnieniach struktura zatrudnienia w spółkach Allegro będzie następująca:

- przedsiębiorstwo platform transakcyjnych (czyli Allegro właściwe) zatrudniać będzie 901 pracowników;
- przedsiębiorstwo serwisów ogłoszeniowych (czyli głównie OLX, dawna Tablica) 102 pracowników;
- w segmencie korporacyjnym pracować będzie 298 osób.

Zwolnienia związane są, jak informuje zwalnianych pracowników Allegro, z:

- automatyzacją procesów w platformie transakcyjnej;
- centralizacją procesów biznesowych;
- migracją na nową technologię w serwisach ogłoszeniowych;
- decentralizacją w funkcjach korporacyjnych spółki i przejęciem procesów przez poszczególne przedsiębiorstwa;
- koncentrację na wyłącznie zadaniach kluczowych.

Zwolnienia odbędą się pomiędzy 27 październikiem a 26 listopada bieżącego roku. W ramach odpraw według kodeksu pracy, pracownicy, którzy pracują w Allegro krócej niż 2 lata dostaną wartość jednomiesięcznego wynagrodzenia, ci, którzy pracują pomiędzy 2 a 8 lat równowartość dwumiesięcznego wynagrodzenia, a ci, który pracują ponad 8 lat - 3-miesięczną. Dodatkowo w wyniku porozumień z pracodawcą, wszyscy zwalniani pracownicy dostaną równowartość 2-miesięcznych wynagrodzeń. W najlepszym wypadku więc, osoby pracujące ponad 8 lat mogą liczyć na odprawę równą 5 miesięcznych pensji.

Z dokumentu można się przy okazji dowiedzieć kilku ciekawostek związanych z funkcjonowaniem Allegro.

REKLAMA

To że najwięcej osób zatrudnionych jest w dziale obsługi Allegro.pl (178) jest raczej oczywiste, ale że aż 26 pracowników zajmuje się UX serwisu to już spore zaskoczenie. Natomiast liczba 167 programistów platform transakcyjnych Allegro przesadnie nie dziwi (to druga najliczniejsza grupa pracowników po obsłudze klienta). Dodatkowo 27 programistów pracuje nad rozwojem mobilnego Allegro.

Z kolei w Citeam.pl pracuje zaledwie 3 pracowników, w iStore.pl 14, a w Sendit.pl 19.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA