REKLAMA

Wyjrzyjcie za okno. Mamy dziś szansę zobaczyć w Polsce zorzę polarną

Zorza polarna jest zjawiskiem bardzo rzadko obserwowanym na terenie naszego kraju, i w ogóle na naszej szerokości geograficznej. Obserwować ją można raczej bliżej biegunów.

12.09.2014 17.33
Wyjrzyjcie za okno. Mamy dziś szansę zobaczyć w Polsce zorzę polarną
REKLAMA
REKLAMA

Ze względu na to, że zjawisko to wywoływane jest przepływem naładowanych cząstek w jonosferze, to większa aktywność Słońca może spowodować, że i u nas się pojawi. Mamy taką szansę dziś w nocy.

Dziesiątego września zaobserwowano ogromny wyrzut materii ze Słońca - tzw. koronalny wyrzut masy. Kiedy te cząstki dotrą do Ziemi, będziemy mogli obserwować zarówno przyjemne tego strony - czyli zorzę polarną, ale i te mniej przyjemne - na przykład zakłócenia w łączności i w działaniu urządzeń elektrycznych.

latest_512_0171

Obserwacją aktywności słonecznej zajmuje się należące do NASA Solar Dynamics Laboratory. To dzięki temu satelicie wiemy o aktywności słonecznej jeszcze zanim jej efekty dotrą do naszej planety.

Jak obserwować zorzę polarną?

Po pierwsze, trzeba mieć dużo szczęścia. Niebo musi być bezchmurne, a równocześnie dobrze żeby otoczenie było ciemne - najlepiej więc wyjechać za miasto. Obserwację należy przeprowadzić dziś w nocy, miedzy północą a godziną trzecią w nocy.

Zorza polarna wygląda jak światło przenikające przez firankę, i jeśli będzie widoczna, to na północnej stronie nieba. Będzie też lepiej widoczna na północy Polski niż w centrum i na południu. Możliwe też, że aparat nastawiony na dłuższy czas naświetlania, będzie w stanie zobaczyć coś, co jest niewidoczne dla oka nieuzbrojonego.

Życzymy powodzenia w obserwacji tego rzadkiego zjawiska!

REKLAMA

Grafika główna pochodzi z serwisu ShutterStock.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA