REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Temat tygodnia: Stories, czyli w którym kierunku zmierza Spider's Web

W piątek ogłosiliśmy otwarcie naszego nowego podserwisu Spider's Web Stories, gdzie publikować będziemy opowiadania. Najlepsze opowiadania - spieszę dodać.

24.08.2014
20:53
Temat tygodnia: Stories, czyli w którym kierunku zmierza Spider’s Web
REKLAMA
REKLAMA

Stories spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem. Także zainteresowanie pierwszymi opowiadaniami przynajmniej wyrównało nasze wewnętrzne oczekiwania, za co ślicznie dziękujemy. Dostaliśmy przy okazji mnóstwo zgłoszeń kolejnych opowiadań, propozycje współpracy i wiele e-mailowych komentarzy podekscytowanych Czytelników, co pozwala nam oceniać start Spider's Web Stories jako bardzo udany.

Pojawiło się także kilka głosów zaskoczenia i krytyki. Literatura na blogu technologicznym? Jak to, skąd to, po cóż to? Pozwólcie więc, że pokrótce wytłumaczę.

Spider's Web się zmienia.

Kto stoi w miejscu, cofa się. W internecie jeśli się nie rozwijasz, to stajesz się irrelewantny, a w konsekwencji znikasz, bo przychodzą nowi, a w zasadzie nowsi, z lepszym pomysłem.

Zmienia się też internet, w tym ten medialny. Zmienia się charakter blogów.

Jeszcze 4 lata temu, kiedy Spider's Web startował w nowej formule (platformy blogowej), blogi były nowym internetowym fenomenem. Powiewem świeżości. Piękną opozycją do coraz gorszych portali. Dziś format blogowy, czyli publicystyczny, opiniowy, subiektywny, jest najpopularniejszym formatem medialnym. Jest przynajmniej taki w tej części internetu, do której codziennie zaglądam i którą uwielbiam.

Jeśli forma blogowa/publicystyczna jest dziś obowiązująca, to oznacza to, że gdzieś tam na obrzeżach tworzą się przyszłe obowiązujące formaty. Co innego zaczyna być nowym gorącym fenomenem.

Wierzę, że longform, czyli dłuższe, wyczerpujące teksty to jeden z takich nowych trendów. Pięknych trendów, bo sygnalizujących powrót do wysokiej jakości treści pisanych, które zanikają w formie prasowej. Oczywiście ze wszystkimi różnicami wynikającymi z odmiennego charakteru medium.

Opowiadania, reportaże, artykuły - na takie treści właśnie nadchodzi najlepszy czas w Sieci. Chcemy w nim zająć własne stałe miejsce.

To jedno; drugie to treści.

Technologie to dziś zupełnie inny temat, niż 4 lata temu, gdy był zarezerwowany dla geeków składających swoje pecety ze śrubokrętem w dłoni i wypiekami na twarzach.

Dziś tech to tematyka ciekawa dla każdego. Smartfony, które zajęły miejsce pecetów jako głównych komputerów w użyciu człowieka, znacznie poszerzyły zasięg tematyki technologicznej. A to dopiero początek, bo wkrótce tech to będą ubrania, sprzęty domowego użytku i zdecydowana większość czynności, jakie wykonujemy w ciągu dnia.

Dla nas na Spider's Web tech dziś to nie tylko mobile i internet. To także nauka, science-fiction, astronomia, socjologia, psychologia, life-style, czas wolny, rozrywka, sport, i inne.

Stąd sPlay, Stories, a wkrótce kolejne projekty. W naszej wizji Spider's Web staje się centrum treści około-technologicznych obejmujących szeroki zakres tych wszystkich zagadnień, które wymieniłem powyżej.

Nie zatrzymamy się w tych zmianach, nawet jeśli będzie to oznaczało odejście kilku naszych zagorzałych fanów.

maciek gajewski

Maciej Gajewski: Tak się składa, że najczęściej osoby, które pasjonują się elektroniką, zazwyczaj mają zbieżne pasje w innych kwestiach. Dyskutują o wyższości Gwiezdnych Wojen nad Star Trekiem. Mają kilka zarwanych nocek z grami wideo za sobą, nawet jeżeli nie uważają się za graczy. Ciągnie ich do podobnych form ekspresji artystycznych, od grafiki po opowiadania. I tak dalej, i tak dalej, a my to rozumiemy. Właśnie w ten sposób też chcemy i będziemy się rozwijać. Chcemy móc wam zapewniać ciekawe treści i miejsce do dyskusji nie tylko w temacie elektroniki użytkowej. Sami jesteśmy nerdami i geekami, więc, mamy nadzieję, trafimy w wasz gust i smak.

grabiec nowe

Piotr Grabiec: Z początku do pomysłu na Spider's Web Stories podchodziłem dość sceptycznie. Nie byłem pewien, czy tego typu treści będą pasowały do profilu działalności naszego serwisu blogowego, który skupia się bądź co bądź na publicystyce. Wszystkie moje obawy rozwiały się jednak w momencie, gdy zobaczyłem pierwsze pomysły na implementację Stories jako weekendowego wydania SW. Nowy dział to de facto osobny serwis, który tylko w ogólnych założeniach przypomina nasze Blog Forum.

Dla naszych czytelników to szansa na przeczytanie kawałka świetnej prozy, a także na zaprezentowanie swojej twórczości szerszemu gronu odbiorców. To co w całym projekcie Stories podoba mi się najbardziej, to zupełnie nowa, śliczna podstrona dla każdej opowieści, którą aż chce się przeglądać. Opowiadanie Łukasza Orbitowskiego z kolei, które zostało opublikowane jako pierwsze, pokazuje mi dokładnie, czym SW Stories ma być: krótka forma, która trzyma w napięciu, wciąga, jest napisane świetnym językiem i tylko lekko zahacza o temat tech. Sam nie mam w planach publikacji w tym konkretnym miejscu i sam tak jak czytelnicy - czekam na więcej!

OPOWIADANIE ŁUKASZA ORBITOWSKIEGO: Skała i inni

Skała_i_inni
dawid kosiński

Dawid Kosiński: Nie bójmy powiedzieć się, że pojawienie się Spider'sWeb Stories to rewolucja. A każda rewolucja ma swoje ofiary. Dlatego nie wątpię, że znajdzie się wiele osób, którym pomysł opowiadań na naszym blogu się nie spodoba. Jednak cała branża widzi, że długie, wyczerpujące teksty uzupełniające standardową ramówkę to przyszłość. My, naTemat, gazeta.pl - wszyscy zauważyliśmy, że z biednego krewnego papieru sieć stała się medium od niej lepszym. Skończyły się czasy, gdy publikowane w sieci teksty były dwuzdaniowymi, pełnymi błędów newsami. Dodatkowo pojawienie się tabletów i czytników książek sprawiło, że blogi i strony internetowe czyta się wygodniej niż standardową gazetę. Jeszcze niedawno było to nie do pomyślenia. Cyfrowa rewolucja trwa w najlepsze, a my robimy wszystko, by za nią nadążyć. I póki co ta sztuka się nam udaje.

Hubert Taler

Hubert Taler: Publikowanie opowiadań w blogu czy czasopiśmie technologicznym nie jest niczym nowym. Szczególnie jeśli są to opowiadania science fiction, czy ogólnie inspirowane naszymi interakcjami z technologią.

Przecież opowiadania publikuje na przykład Wired, a z czasopism na naszym rynku Młody Technik wręcz wylansował całe pokolenie autorów science fiction. Jednak osobny dział tego typu, do tego wypełniony pełnowartościową prozą to coś nowego.

Po przeczytaniu pierwszych opowiadań trafiających na łamy Spider's Web Stories, jestem spokojny dobrego przyjęcia przez czytelników. A widząc "za kulisami" z jakimi autorami rozmawiamy i co się jeszcze szykuje sprawia, że jest naprawdę podekscytowany tym, co na Spider's Web Stories zobaczymy.

Paweł Okopień

Paweł Okopień: Spider's Web Stories to kolejne i zapewne nie ostatnie poszerzenie tematyki naszego serwisu. Dla wielu naszych stałych czytelników technologie współcześnie kojarzą się głównie z rynkiem mobilnym. Od ponad 3 lat staram odkrywać przed wami świat rynku RTV i telewizyjnego, coraz częściej poruszamy też tematy motoryzacyjne, nie brakuje tematów około naukowych, a sPlay zajmuje się cyfrową rozrywką. Stories idzie o krok dalej, wprowadzając do serwisu zupełnie nowy format. Ja już wiem, że będzie ciekawie.

OPOWIADANIE BARTŁOMIEJA PIOTROWSKIEGO: Kopia bezpieczeństwa
Kopia_bezpieczeństwa

marcin bąkowski

Marcin Bąkowski: Do zespołu Spider’s Web dołączyłem niedawno, ale już od dawna śledzę wprowadzane na blogu innowacje. Teraz, gdy mogę od środka spojrzeć na perspektywy rozwoju Spider’s Web stwierdzam śmiało, że czekają nas emocjonujące, ale i pracowite czasy.

Spider’s Web Stories to moim zdaniem strzał w dziesiątkę. Pierwsze trzy opowiadania tylko potwierdzają, że wśród internautów jest mnóstwo fanów ciekawych i wciągających historii. Formuła Spider’s Web Stories, która przypomina nieco Blog Forum, daje szansę na zaistnienie wielu autorom, którzy do tej pory swoje opowiadania chowali do szuflady. W końcu sam trafiłem na Spider’s Web wcześniej publikując na Blog Forum.

szymon radzewicz

Szymon Radzewicz: Spider’s Web zawsze było, jest i będzie kolektywnym blogiem dotyczącym technologii. Dzień w dzień piszemy dla Was teksty, Wy z kolei zaszczycacie nas wyświetleniami oraz swoją obecnością w komentarzach. Spider’s Web to dla nas normalna, poważna, nieraz bardzo ciężka praca. Z kolei jak to zwykle po pracy bywa – lubimy sobie odpocząć. Weekend to idealny moment, żebym już jako czytelnik zajrzał na Spider’S Web z zupełnie innej, nowej perspektywy.

Cieszy mnie, że w sobotę i niedzielę możemy oddać pałeczkę innym, uzdolnionym twórcom, zaczytując się w ich tekstach. To zupełnie nowa perspektywa, która nadaje zawartości oferowanej przez Spider’s Web jeszcze większej atrakcyjności i różnorodności. Nie mogę się doczekać, kiedy tym razem to ja będę czytał od deski do deski Wasze teksty, dając sobie upust w komentarzach. Byle do następnej soboty!

OPOWIADANIE EWY LALIK: Duch Peppera

Duch_Peppera
Mateusz Nowak

Mateusz Nowak: Spider's Web jest mocnym startupem, który cały czas pędzi przed siebie. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że mimo morderczego tempa, wielu zmian, uruchamiania nowych projektów, serwisów i usług, Spider's Web jest dopiero na początku swojej drogi.

Wierzę mocno w to, że submarki SW, takie jak debiutujący w tym tygodniu Stories będą mocnym motorem napędowym, który pozwoli nam dotrzeć do szerszego grona odbiorców, zapewniając przy tym stałym Czytelnikom niezłą rozrywkę.

REKLAMA

Niesamowicie mnie cieszy jak większość odbiorców przyjęła SW Stories. Tak ciepłych i pełnych optymizmu reakcji, przyznam szczerze, że się nie spodziewałem.

Mam aż motyle w brzuchu, gdy myślę o tym, jak zareagujecie na nasze kolejne zmiany, nad którymi w pocie czoła aktualnie pracujemy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA