REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Hyperlapse od Instagram - pokazujemy jak stworzyć swój pierwszy film poklatkowy

Hyperlapse from Instagram to nowa aplikacja, która pozwala uzyskać efekt timelapse bez większej wiedzy i umiejętności. Jak z niej korzystać?

27.08.2014
8:58
Hyperlapse od Instagram – pokazujemy jak stworzyć swój pierwszy film poklatkowy
REKLAMA

Timelapse, czyli film poklatkowy to technika polegająca na wykonywaniu zdjęć w pewnych odstępach czasu, a następnie wyświetlanie ich w przyśpieszonym tempie. W ten sposób w kilka sekund lub minut możemy zobaczyć zmiany zachodzące w przeciągu kilku godzin, czy nawet dni.

REKLAMA

Pierwotnie takie filmy wykorzystywano przede wszystkim w dokumentalnych produkcjach przyrodniczych. Dziś timelapse jest znacznie popularniejszy i często dostępny jako dodatkowy tryb w amatorskich kamerach, aparatach, czy nawet smartfonach.

Hyperlapse from Instagram, czyli właściwie co?

Aplikacja stworzona przez należący do Facebooka Instagram nie oferuje prawdziwego Timelaps, a jedynie przyśpieszenie (maksymalnie 12 razy) nakręconego filmu. Jednocześnie nagrywany obraz jest wygładzony i ustabilizowany, przez co można otrzymać rewelacyjne efekty. Jak z aplikacji korzystać?

1. Pobierz i uruchom aplikacje Hyperlapse from Instragram

Hyperlapse from Instagram jest aplikacją dostępną wyłącznie na urządzenia Apple i wymaga systemu iOS 7 lub nowszego. Należy pobrać ją z App Store, a następnie uruchomić. Co ważne, program nie wymaga żadnej rejestracji, czy posiadania konta w serwisie Instagram.

Hyperlapse iOS poradnik

2. Przejrzyj powitalny samouczek, zaakceptuj dostęp do mikrofonu i rolki aparatu

Pierwsze co zobaczymy po instalacji to ekran powitalny w języku polskim. Na kilku slajdach twórcy wyjaśniają idee aplikacji. W trakcie pierwszego uruchomienia pojawią się też systemowe komunikaty proszące o zezwolenie aplikacji na korzystanie z aparatu, mikrofonu oraz możliwości zapisywania zdjęć w rolce aparatu, czyli natywnej aplikacji Zdjęcia.

3. Rozpocznij nagrywanie

Kolejny ekran i ekran, który zawsze będziemy widzieć jako pierwszy po uruchomieniu aplikacji służy bezpośrednio do nagrywania filmów Hyperlapse. Znajdziemy tam tylko jeden duży biały okrągły przycisk na dole w trybie pionowym, lub na boku w trybie poziomym. Wystarczy go dotknąć aby rozpocząć nagrywanie.

Po wciśnięciu rozpocznie się nagrywanie. Na białym przycisku pojawi się czerwony kwadrat umożliwiający zakończenie kręcenia filmu. Po jego lewej stronie pojawi się rzeczywisty czas kręcenia filmu, a po prawej długość filmu w wersji przyśpieszonej sześciokrotnie.

4.Podejrzyj i dostosuj film Hyperlapse

Po zakończeniu nagrywania sekwencji znów wciskamy biały przycisk. Pojawi się podgląd zrealizowanego filmu. Na dole ekranu zobaczymy suwak, umożliwiający dostosowanie prędkości filmu. Możemy go wyświetlić zarówno w rzeczywistym czasie trwania, jak i przyśpieszyć nawet do 12 razy. Jeśli film nam się nie spodobał możemy go porzucić, klikając na krzyżyk w lewym górnym rogu. Jeśli jednak akceptujemy go, to klikamy na zielonego "ptaszka" w prawym górnym rogu.

5. Udostępnij i rozpocznij kolejny film

Hyperlapse iOS poradnik instagram 10

Po akceptacji film zapisze się w systemowej aplikacji zdjęcia dla iOS. Natomiast w Hyperlapse for Instagram pojawi się ekran umożliwiający udostępnienie zrealizowanego timelapse w serwisach Facebook i Instagram oraz rozpoczęcie kręcenia kolejnego przyśpieszonego filmiku. Po kliknięciu na przycisk udostępniani zostaniemy w zależności od wyboru przeniesieni do aplikacji Instagram lub Facebook, jeśli takowe posiadamy na swoim iPhonie, iPadzie lub iPodzie Touch.

Efekty zależą od doboru sytuacji, baw się Hyperlapse

Hyperlapse for Instagram upraszcza rozwiązania zarezerwowane dla zaawansowanych filmowców do trzech kliknięć. W dodatku zastosowane algorytmy sprawiają, że film nie jest poruszony i wygląda naprawdę dobrze.

REKLAMA

Przy tworzeniu Hyperlapse trzeba jednak pamiętać, że najlepsze efekty zobaczymy przy dynamicznych scenach. Dużo akcji w trakcie kręcenia, gwarantuje ciekawe filmiki. Dobrym sposobem na wypróbowanie aplikacji jest ustawienie się na chodniku przy jakimś ruchliwym skrzyżowaniu. W sieci już pojawiły się bardzo ciekawe przykłady zastosowania nowej aplikacji od Instagram.

Hyperlapse from Instagram to nie jest aplikacja z której musimy korzystać na co dzień. Jednak w pewnych sytuacjach może zaowocować niesamowitymi efektami. A jak widać, korzystanie z niej nie wymaga większych umiejętności.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA