REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

House of Cards debiutuje w polskim VOD - właściwie nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać

House of Cards już wyrósł do miana kultowego serialu. Debiutował w serwisie VOD Netfilx, a teraz pojawia się w polskim VOD..

05.08.2014
13:22
House of Cards debiutuje w polskim VOD – właściwie nie wiadomo czy się śmiać, czy płakać
REKLAMA

Jak na początku każdego miesiąca, VOD.pl ogłasza listę najciekawszych premier. W sierpniu w ofercie premium znajdzie się nagrodzony 3 Oscarami "Zniewolony. 12 Years a Slave", "Sabotaż", Disneyowskie "Muppety poza prawem", czy polska komedia "Kochanie, chyba Cię zabiłem". To stosunkowo nowe filmy, które będą dostępne, jak zwykle, w przystępnej cenie i w słabej jakości wideo oraz audio.

REKLAMA

Trzecia premiera House of Cards w Polsce

Najbardziej promowaną premierą jest jednak pierwszy sezon House of Cards. Pierwotnie wszystkie 13 odcinków serialu z Kevinem Spacey w roli Franka Underwooda pojawiło się w Stanach Zjednoczonych 1 lutego 2013 roku w serwisie Netflix. Amerykańscy użytkownicy otrzymali go w ramach dostępu do całego serwisu, kosztującego 7,99 dol. miesięcznie (obecnie Netflix kosztuje już 8,99 dol.).

W Polsce pierwszy sezon w oficjalnej dystrybucji pojawił się 1 lipca 2013 w ramach VOD Seriale+ platformy nc+. Tam jednak kolejne odcinki pojawiały się co tydzień. Dostęp do usługi w zależności od promocji wynosił od 0 do 30 zł i należało być abonentem nc+. Później, od 19 października ubiegłego roku, pierwszy sezon emitowała stacja AleKino+.

House of Cards w VoD

House of Cards praktycznie w każdym VOD

Teraz serial jest wreszcie dostępny legalnie w polskim internecie. Promuje go VOD.pl, ale jest też dostępny w innych zakątkach, ponieważ udostępnia go AXN.

Pierwszy sezon House of Cards obejrzymy w VOD.pl, wykupując dostęp do pakietu AXN Now za 9,90 zł. W ramach tej samej usługi znajdziemy go w serwisie ipla, gdzie płacąc 12,30 zł otrzymamy jeszcze inne filmy i seriale niepochodzące z pakietu AXN Now.

Aż 15 zł za pierwszy sezon House of Cards zapłacimy w serwisie Kinoplex od Agory, tam jednak serial jest dostępny w ramach pakietu MAX i obok seriali zyskujemy możliwość obejrzenia ponad 200 filmów. Pakiet AXN Now jest też dostępny dla klientów Orange za 9,90 zł w ramach Telewizji Tu i Tam.

Takie mamy umowy licencyjne

Zapewne każdy, kto był zainteresowany pierwszym sezonem serialu, już go zobaczył w mniej lub bardziej legalny sposób. Losy Franka cieszą się dużą popularnością, więc serwisy VOD starają się to wykorzystać, nie patrząc na to , że serwują produkt mocno nieświeży.

Nie ma się co dziwić, że serial ląduje w polskim VOD dopiero teraz. Trafił tu tylko dzięki umowie AXN. Wkrótce emisja serialu powinna też pojawić się na jednym z kanałów AXN. Później serial jeszcze wyemituje któraś z ogólnodostępnych stacji telewizyjnych. Taki wygląda proces "wędrowania" seriali od kanałów premium aż do stacji otwartych. Na fali popularności serialu próbuje się jeszcze wykorzystać internetowe VOD - pomimo tego, że w sieci bez większych problemów znajdziemy wersje naruszające prawa autorskie w lepszej jakości obrazu i oczywiście bez opłat. Nie wspominając o pirackim dostępie do drugiego sezonu.

Duma, którą dało się wyczuć w informacji prasowej o premierze pierwszego sezonu House of Cards w VOD.pl, trochę śmieszy, ale sytuacja jeszcze długo się nie zmieni.

Onet na premierę serialu rychło po Amerykańskiej musiałby wyłożyć potężną sumę pieniędzy, a i tak przegrałby z piratami. Gra na warunkach dyktowanych przez Amerykanów nie jest warta świeczki dla lokalnych dystrybutorów, wolą więc poczekać.

REKLAMA

Po półtora roku od premiery jeden z najgłośniejszych seriali jest dostępny w polskich serwisach VOD. Agora, Cyfrowy Polsat oraz Onet mogą sobie to wpisać do portfolio.

W sumie tyle.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA