REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Człowiek z wielkim plecakiem Street View, czyli Trekker po raz pierwszy w Polsce

Samochody Google Street View, wyposażone w charakterystyczną kamerę umieszczoną na dachu pojazdu, z łatwością rozpozna niemal każdy. Nie we wszystkie miejsca da się jednak dotrzeć takim pojazdem - czasem odpowiedni sprzęt trzeba zapakować na... plecak i na własnych plecach zanieść w najciekawsze zakątki kraju. W ostatnich dniach, po raz pierwszy w Polsce, w taki właśnie sposób Google postanowiło uwiecznić wybrane lokalizacje.

18.08.2014
13:32
Człowiek z wielkim plecakiem Street View, czyli Trekker po raz pierwszy w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Noszony na plecach zestaw jest przy tym wszystkim na tyle lekki (choć wcale tak nie wygląda) i kompaktowy, że pozawala na dotarcie nie tylko do miejsc, do których wjazd samochodem czy innym pojazdem byłby trudny, ale też tam, gdzie nie byłoby nawet o tym mowy - np. do wnętrz budynków. W rezultacie mapy Google wzbogacono o szczegółowe zdjęcia pochodzące z takich lokalizacji jak Wielki Kanion, kompleks świątynny Angkor Wat czy wyspy Galapagos. Teraz przybył do Polski.

Street View Trekker – Giżycko 15

Dzięki niemu, na zdjęciach Street View, wykonywanych na razie głównie na terenie Mazur, udało się uchwycić m.in. widoki z kładki i tarasu widokowego w Giżycku, Twierdzy Boyen, a także przygotować wirtualną podróż łodzią po jeziorze Niegocin.

Liczba miejsc uwiecznionych przez Google Street View Trekkera na tym obszarze była jednak o wiele większa. Wśród nich była m.in. Twierdza Wilczy Szaniec, Pałac Zabytków Warmii i Mazur czy Muzeum Budownictwa Ludowego. Jak na "mapowanie noszone", wynik jest całkiem imponujący, ale to wszystko nie koniec przygody tego osobliwego sposoby fotografowania w Polsce.

Street View Trekker – Twierdza  Boyen Giżycko 12

Mobilna kamera Google odwiedziła bowiem także trzy inne województwa. Na Dolnym Śląsku, m.in. zdobywała  szczyt Ślęży, przechadzała się szlakami turystycznymi w pobliżu wodospadów w Karkonoskim Parku Narodowym i odwiedziła Szklarską Porębę. W województwie Łódzkim wstąpiła do Ogrodu Zoologicznego i Skansensu Lokomotyw w Zduńskiej Woli, a na Mazowszu zwiedziła Łazienki Królewskie.

Street View Trekker – Twierdza  Boyen Giżycko 23
REKLAMA

Niestety musimy jeszcze chwilę poczekać, zanim anulujemy nasze plany wakacyjne i zwiedzimy największe atrakcje tych czterech województw bez wychodzenia z domu. Zarejestrowane zdjęcia czeka jeszcze obróbka i wprowadzenie do baz danych. Ile dokładnie trzeba będzie czekać? Tego na razie nie wiadomo. Pewne jest jedynie to, że polskie nowości trafią do Street View wraz z kolejną aktualizacją, planowaną na 2015 rok.

W te wakacje można więc wybrać się na Mazury czy Dolny Śląsk bez obaw, że "przecież to wszystko jest już za darmo w internecie...".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA