REKLAMA

Nowa karta graficzna z obsługą dźwięku przestrzennego. Oto Radeon R9 285

Podczas sobotniej konferencji z okazji 30-lecia działalności AMD na rynku kart graficznych zaprezentowana została pierwsza karta graficzna oparta na 28-nanometrowym rdzeniu Tonga Pro. Jest nią Radeon R9 285.

24.08.2014 08.35
Nowa karta graficzna z obsługą dźwięku przestrzennego. Oto Radeon R9 285
REKLAMA
REKLAMA

Wszystkie plotki dotyczące jej specyfikacji potwierdziły się. Oznacza to, że znajdziemy tu 1792 jednostki cieniujące, 32 jednostki ROP oraz 112 jednostek teksturujących. Oprócz tego karta będzie wyposażona w 2 GB pamięci GDDR5 pracującej na szynie o szerokości 256-bit. Domyślne zegary rdzenia wynoszą 918 MHz, a pamięci 5500 MT/s efektywnie. Karta jest oparta na architekturze Graphic Core Next, dzięki czemu obsługuje DirectX 12 i Mantle. Oprócz tego została wyposażona we własny cyfrowy procesor dźwięku, dzięki czemu obsługuje technologię dźwięku przestrzennego AMD TrueAudio.

specyfikacja

Jeśli chodzi o wydajność karty, ma być ona szybsza niż GeForce GTX 760. AMD pochwaliło się, że karta jest o 15% szybsza od modelu Nvidii w grze Battlefield 4. Warto jednak pamiętać, że seria Battlefield jest tworzona przy współpracy z AMD i dlatego można spodziewać się, że ogólne rezultaty będą nieco gorsze. Jednak w ogólnym rozrachunku Radeon R9 285, tak jak inne Radeony będące na rynku, powinien okazać się szybszy od karty konkurencji.

REKLAMA
R9

Zapotrzebowanie karty na energię to 190W, przez co musi być ona dodatkowo zasilana za pomocą dwóch wtyczek 6-pin. Standardy wyjść obrazu zastosowane na referencyjnym modelu karty to DVI-D, DVI-I, HDMI 1.4a i DP 1.2. Cena karty wynosi 249 dolarów, co oznacza, że zastąpiła ona model Radeon R9 280. Karta trafi do sklepów już 2 września. Wówczas mają pojawić się nie tylko wersje referencyjne karty, ale też modele stworzone przez wielu producentów, takich jak Sapphire, PowerColor, HIS, Club3D, Asus, MSI, XFX oraz Gigabyte.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA