REKLAMA

Tak, Surface Mini wraca, ale... co z pakietem Office?

Wczoraj informowaliśmy, że Surface Mini wraca do produkcji i „roadmapy” Microsoftu. Dziś kolejne źródła potwierdzają tę informację, jednak kwestionują jedną, dość istotną rzecz z wczorajszych doniesień. I tyczy się ona również, nieco rykoszetem, nowej wersji Microsoft Office.

08.07.2014 19.43
Tak, Surface Mini wraca, ale… co z pakietem Office?
REKLAMA
REKLAMA

Wczorajsze doniesienia opierały się na naszej dotychczasowej wiedzy oraz informacji, jaką opublikował „Evleaks”. To ostatnie źródło nie myli się… zazwyczaj. Czasem zdarzają mu się wpadki. Dziś na temat Surface Mini wypowiedziały się osoby, które specjalizują się w obserwowaniu Microsoftu, mają wewnątrz firmy swoje źródła i które cechują się wysoką rzetelnością w swoich publikacjach. Mowa tu o Mary Jo Foley i Paulu Thurrott.

Oboje stwierdzają, że większość informacji, jakie przekazał „Evleaks” brzmi wiarygodnie. Surface Mini faktycznie istniał w planach Microsoftu i jeśli chodzi o jego walory sprzętowe, nie było żadnego powodu, by owego, dość unikatowego produktu, nie wprowadzać na rynek. Foley i Thurrott potwierdzają również, że decyzja o anulowaniu premiery zapadła tuż przed planowaną konferencją i dlatego pokazano „tylko” Surface Pro 3.

„Evelaks” ma rację, ale…

Oboje z wyżej wymienionych dziennikarzy-blogerów donosili również swego czasu, że główną motywacją decyzji o „skasowaniu” małego tabletu Microsoftu był kierunek rozwoju Windows. Jego nowe wersje na małych tabletach w ogóle nie będą udostępniały trybu Pulpitu, koncentrując się wyłącznie na przyjaznych dotykowi aplikacjach w Sklepie Windows.

microsoft_surface_companion___mini_by_nik255-d5lwb65.png

A to oznacza podstawowy problem: na tablecie marki Microsoft byłaby dostępna wyłącznie wersja Office, która przez sam Microsoft uznawana jest za „niedostatecznie komfortową”. To kiepski pomysł jeżeli chodzi o wizerunek firmy. Alternatywą więc jest tylko i wyłącznie Office dedykowany Modern UI. I tu zaczyna się robić ciekawie.

„Evleaks”, przy okazji doniesień na temat Mini, twierdził, że tablet ten pojawi się jeszcze tego lata. Jednak zarówno Foley, jak i Thurrott wiedzą ze swoich źródeł, że nie ma na to szans. Ze źródeł pochodzących nie z działu Surface, a z działu Office.

Dotykowy Office nie tak prędko

tablet microsoft surface

We wczorajszym tekście sugerowałem, że skoro tablet pojawi się latem, to by oznaczało również, że premiera Office w wersji dedykowanej na tablety z Windows pojawi się dużo wcześniej, niż zakładano. Niestety, jak się okazuje, nie ma na to szans.

REKLAMA

Office dla Modern UI, jak twierdzą powyższe źródła, nie wszedł nawet w fazę rozwoju beta. Jest ponoć w dużo większych powijakach, niż wersja dla tabletów z Androidem: te mają otrzymać mobilny pakiet pod koniec bieżącego roku. A tablety z Windows?

Najwcześniej na wiosnę 2015 roku. Dlatego też i Surface Mini nie pojawi się w sklepach ani nawet na konferencjach ani tego lata, ani przed sezonem świątecznym. To niezmiennie dalej bardzo intrygujące urządzenie i ma szansę odnieść sukces nawet i za trzy kwartały, jeżeli faktycznie będzie tak unikatowy, jak wynika z nieoficjalnych zapowiedzi. Jeżeli jednak teraz polujecie na mały tablet z Windows… na Surface’a nie ma co czekać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA