REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Twój telefon został skradziony? Sprawdź jak go odzyskać i zabezpieczyć się na przyszłość

W okresie wakacyjnym jesteśmy bardziej narażeni na kradzież lub zagubienie telefonu. Wpływ na ten fakt ma wiele czynników związanych z miejscem, które odwiedzamy i stanem w jakim jesteśmy. Co możemy zrobić w przypadku, gdy nasz telefon zostanie skradziony?

09.07.2014
20:48
Twój telefon został skradziony? Sprawdź co zrobić
REKLAMA
138 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Pierwszą czynnością, którą naturalnie każdy z nas wykonuje, gdy nie możemy znaleźć telefonu to próba wykonania połączenia na swój numer. Gdy stracimy telefon, być może osoba, która go odnalazła, okaże się na tyle uczciwa, że uda nam się szybko odzyskać urządzenie.

Zablokuj połączenia wychodzące

Jeżeli jednak mamy pewność, że telefon został skradziony i nie ma co liczyć na odzyskanie go “po dobroci”, najlepiej zadzwonić do operatora i zablokować połączenia wychodzące. Zwłaszcza, gdy jesteśmy za granicą i ewentualne wykonane rozmowy mogą nas słono kosztować. Będąc poza Polską, polecam również dezaktywację poczty głosowej, która również może niepotrzebnie podnieść nasz rachunek.  Blokadę połączeń aktywujemy także podczas wizyty w salonie lub za pomocą konta użytkownika - na stronie internetowej sieci komórkowej.

Po zablokowaniu rozmów wychodzących możemy udać się do salonu operatora i poprosić o wydanie duplikatu karty, a następnie odblokować możliwość wykonywania połączeń. Pamiętajmy, że kontakty zapisane na karcie sim nie są możliwe do odtworzenia i najlepiej jest mieć włączoną synchronizację danych z chmurą (np. Google lub iCloud).

Najważniejsze, czyli blokada połączeń już jest aktywna. Następne kroki nie muszą być wykonywane chronologicznie.

Spróbuj zlokalizować telefon

Korzystając ze współczesnych smartfonów mamy często możliwość namierzenia urządzenia poprzez stronę internetową producenta lub specjalną aplikację.

Namierzenie telefonu

Przykładem jest tutaj BlackBerry Protect, dzięki któremu można ustalić położenie urządzenia, odtworzyć dźwięk na telefonie, zablokować urządzenie lub wyczyścić pamięć. Dzięki temu nikt nie będzie miał dostępu do prywatnych zdjęć, wiadomości czy kontaktów.

Zdalne zarządzanie w przypadku telefonu z Androidem możliwe jest np. poprzez “Menedżer Urządzeń Android” dostępny z poziomu przeglądarkowej wersji Sklepu Play. Możemy zadzwonić na swoje urządzenie (przez 5 minut telefon będzie dzwonił na najwyższym poziomie głośności), określić ostatnie miejsce położenia lub usunąć dane.

znajdz android

Posiadając iPhone, wystarczy włączyć iCloud i użyć funkcji “Znajdź”, po uprzedniej konfiguracji tej opcji w swoim urządzeniu. Możliwe jest także wymazanie wszystkich wrażliwych danych z pamięci telefonu.

znajdz iphone

Aby dokładniej móc określić lokalizację swojego telefonu w przypadku kradzieży, warto mieć włączone opcje lokalizacji telefonu za pośrednictwem GPS. Może to przełożyć się na krótsze działanie urządzenia na jednym naładowaniu, ale w razie potrzeby możemy szybciej odnaleźć zgubę.

Zablokuj numer IMEI

Aby możliwe było zablokowanie numeru IMEI (International Mobile Equipment Identity), należy w pierwszej kolejności udać się na policję i złożyć zawiadomienie o kradzieży. Konieczne jest zabranie ze sobą dokumentów potwierdzających własność urządzenia (np. pudełko, dowód zakupu, umowa, karta gwarancyjna). Pamiętajmy, że policja nie przyjmuje zgłoszeń dotyczących zagubienia telefonu.

Z potwierdzeniem zarejestrowania kradzieży udajemy się do salonu operatora, w którym wypełniamy formularz zgłoszenia zablokowania urządzenia końcowego. Następnie zgłoszenie jest przesyłane wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami do centrali sieci i tam aktywowana zostaje blokada IMEI.

ochrona smartfona

Dzięki włączeniu blokady numeru IMEI niemożliwe będzie korzystanie z danego telefonu w żadnej polskiej sieci komórkowej. Zgodnie z prawem telekomunikacyjnym, operatorzy nie mogą umożliwiać korzystania ze skradzionego telefonu w ramach swojej sieci. W związku z tym, informacja o nałożeniu blokady urządzenia przesyłana jest między poszczególnymi przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi maksymalnie w ciągu 24 godzin.

Na chwilę obecną w UE nie ma żadnego systemu przesyłania informacji o zablokowanych telefonach. Musimy więc zdawać sobie sprawę, że nasze skradzione urządzenie w Polsce nie zadziała, ale w Niemczech już tak. Nawiasem mówiąc, kupując nowy telefon omijajmy aukcje z opisem “nie działa w UK”, które mogą wskazywać na wątpliwe pochodzenie sprzętu.

Istnieje także możliwość zmiany numeru IMEI, która w obecnych smartfonach jest trudniejsza do wykonania, acz możliwa. Legalność takiej przeróbki jest podobna, jak w przypadku przebicia numerów nadwozia w samochodzie.

REKLAMA

Aby zminimalizować ewentualne skutki kradzieży najlepiej jest synchronizować na bieżąco dane zapisane w pamięci telefonu z dyskiem w chmurze lub z komputerem. Oprócz tego, zabezpieczajmy nasze urządzenia hasłem. Wiem, że niektórzy nie rozstają się ze swoim smartfonem i wprowadzenie hasła tylko wydłuża czas odblokowania telefonu, ale w przypadku kradzieży lub zgubienia może się to okazać zbawienne.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA