REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Zła wiadomość dla wszystkich klientów telewizji satelitarnej w Polsce - realizuje się czarny scenariusz przyszłości nc+

Wkrótce kanał nSport zmieni nazwę na nSport+. Niby drobny szczegół, a jest kolejnym już w ostatnim czasie sygnałem, że nc+ powraca do wizji cyfry+ i wcale nie jest to powód do radości, zwłaszcza pod względem technologicznym.

30.07.2014
19:53
Zła wiadomość dla wszystkich klientów telewizji satelitarnej w Polsce – realizuje się czarny scenariusz przyszłości nc+
REKLAMA
103 interakcji
dołącz do dyskusji

Gdy startowała platforma n, startowało też w Polsce HD, była to nowoczesna oferta, może uboga jeśli chodzi o treści programowe, ale pod względem sprzętowym prezentowała najlepsze rozwiązania w dodatku opracowane przez Polaków. Cyfra+ natomiast była ubogim krewnym swojego francuskiego właściciela, który nad Wisłę wysyłał sprzętowy szrot, nowości pojawiły się dopiero wraz z pojawieniem się konkurencji.

REKLAMA

Do fuzji nc+ od początku podchodziłem mocno sceptycznie. W sierpniu 2011, czyli na 2 lata przed połączeniem zatytułowałem tekst "Wizja krwawej rewolucji francuskiej". Pisałem w nim wtedy tak:

Wariant francuski niestety nie zapowiada się optymistyczne dla klientów platformy n oraz dla wszystkich którzy zamierzają się kiedykolwiek przenieść na platformę satelitarną. Niestety w tej sytuacji czeka konsolidacja i powrót do dwóch platform satelitarnych drogiej Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu nie odczuwającego zagrożenia. Vivendi zależy bardzo na takiej sytuacji – ogranicza to bowiem koszty inwestycji w nowe technologie, brak też potrzeby wydawania pieniędzy na nowe kanały, oraz uzyskuje niższe koszty pozyskiwania praw sportowych, a przede wszystkim filmowych. Czarny scenariusz może przynieść sytuację jaka zdarzyła się na początku płatnej telewizji satelitarnej w Polsce kiedy to Cyfra+ przejęła Wizję tv. Wielkim wygranym tej fuzji byliby kibice sportowi posiadający prawie wszystkie rozgrywki piłkarskie w jednym miejscu.

Do pełnego przejęcia Grupy TVN nie doszło, za to w rękach francuzów znalazła się telewizja n i nastąpiła konsolidacja. Obecne działania wyraźnie wskazują, że moje słowa zaczynają się ziszczać.

O blamażu na starcie wielu już zapomniało. Wielki kryzys został zażegnany, a pierwszy rok upłynął raczej spokojnie, klienci którzy pozostali i wynegocjowali atrakcyjne warunki powodów do narzekań zbyt wielu nie mieli. HBO i Canal+ pod jednym dachem to gwarancja sporej dawki filmów i piłkarskich emocji. Kolejne lata jednak już nie będą tak ciekawe.

Dziś nc+ poinformowała o zakończeniu oferowania kolekcji VOD PictureBox. Może nie jest to jakaś duża strata, ale jednak jest to zubożenie filmowej oferty wideo na żądanie. Kanał nSport zmienia nazwę na nSport+ w celu spójnej identyfikacji kanałów, dołączając tym samym do grupy Canal+, Minimini+, Planet+, Alekino+. Drobny szczegół, ale to kolejne odcinanie się od nki i TVNu.

turboBOX_ 148

Dowodów na "Cyfryzację" (od Cyfry+) jest jeszcze więcej. Ostatnio dekodery mediabox i dawne nbox turborecordery doczekały się aktualizacji oprogramowania, która przede wszystkim zmieniła interfejs, stał się on "bardziej kwadaratowy", na wzór tego stosowanego przez lata w Cyfrze+.

WiFi_BOX-980×300-z-odbiciem

Do sprzedaży wprowadzono też nowy dekoder o nazwie wifibox+. Nie jest to konstrukcja polskiego ADB, choć na szczęście to ponoć oni odpowiadają za jego oprogramowanie.

Wewnątrz obudowy podobnej do +Le Cube z Francji kryje się Sagemcom DSIW74. Z pewnością nie jest to sprzęt wybitny.

REKLAMA

Do tego dodajmy jeszcze odejście ze spółki wielu ludzi związanych z platformą n i sytuacja jest jasna. Jak to zwykle bywa fuzja jest tylko ładnie brzmiącym określeniem na przejęcie. Jeśli ktoś liczył na wyższą jakość, rychłe nadejście 4K, ciekawe dodatki i nowoczesne dekodery to się przeliczył.

Platforma nc+ przeistacza się w starą Cyfrę+, która razem z Cyfrowym Polsatem ze spokojem będzie dzielić polski rynek satelitarny, bez innowacji, czy wojen cenowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA