REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Sprawdziliśmy aplikację Nokia Kreatywne Studio w wersji 6.0 - jest świetna

Po niedawnej premierze mobilnej aplikacji Photoshop Express na Windows Phone, nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź Nokii. Użytkownicy smartfonów Nokia Lumia mogą już pobrać najnowszą aktualizację aplikacji Nokia Kreatywne Studio, którą naprawdę warto mieć w swojej kolekcji.

18.07.2014
15:18
Sprawdziliśmy aplikację Nokia Kreatywne Studio w wersji 6.0 – jest świetna
REKLAMA
REKLAMA

Niecały miesiąc temu na Windows Phone pojawił się długo wyczekiwany Adobe Photoshop Express, który z miejsca stał się moją główną mobilną aplikacją do obróbki zdjęć. Po ostatniej aktualizacji aplikacji Nokia Kreatywne Studio, mobilny Photoshop odszedł na dalszy plan.

Nowy interfejs, nowe funkcje i brak dwóch dobrze znanych narzędzi

Po uruchomieniu aplikacji Nokia Kreatywne Studio w wersji 6.0, pierwsze co rzuca się w oczy, to odświeżony interfejs. Teraz narzędzia umieszczone są logicznie i bardzo intuicyjnie. Po aktualizacji aplikacja Nokii (podobnie jak i PS Express) wyposażona jest w przycisk automatycznego poprawiania zdjęcia. Funkcja ta działa bardzo dobrze i dzięki niej faktycznie zdjęcia wyglądają znacznie lepiej. To szybki i wygodny sposób edycji.

Nokia kreatywne studio 08

Jedną z najważniejszych nowości jest możliwość zapisu kopii edytowanego zdjęcia. Dzięki temu nie musimy się martwić, że przepadnie nam oryginał zdjęcia. W aplikacji zupełnie przemodelowano filtry kolorystyczne – teraz zestaw filtrów jest bogatszy, ale nie pokrywa się z filtrami z poprzedniej wersji. Osobiście bardziej przypadły mi do gustu filtry z nowej wersji aplikacji.

Niestety po aktualizacji z aplikacji zniknęły dwie dość ważne funkcje. W wersji 6.0 całkowicie wycięto funkcję kolaży, a po próbie wejścia w „Uwydatnianie koloru” aplikacja informuje nas, że funkcja pojawi się „już wkrótce”.

Nowy „workflow”

Nokia Kreatywne Studio w wersji 6.0 przynosi bardzo logiczny „workflow” edycji zdjęć. Zaczynamy od kadrowania i wyboru proporcji zdjęcia (dostępne są 16:9, 3:2, 4:3 i 1:1). Kolejnym etapem jest nałożenie na zdjęcie filtrów kolorystycznych. Menu filtrów zostało zupełnie odmienione. Teraz filtry widoczne są w postaci małych miniaturek, na wzór aplikacji PS Express, czy Instagram. Filtrów jest dokładnie 10 i są one bardzo estetyczne, choć niektóre z nich pasują tylko do specyficznych ujęć.

Nokia kreatywne studio 11

Następnie przechodzimy do zakładki „popraw”. Daje ona dostęp do przycisku automatycznej poprawy zdjęcia, a także do pięciu narzędzi, których wartości regulujemy przy pomocy suwaka. Narzędzia to podbijanie nasycenia kolorów, wyciąganie cieni, regulowanie ogólnej jasności zdjęcia, wyrazistość i temperatura barwna.

Czwartą zakładką jest panel „rozmycie”, który pozwala nałożyć na zdjęcie gradient rozmycia. Do wyboru są dwie opcje – ostry może być okrąg, bądź pas. Szerokość obu kształtów można dowolnie regulować. Generalnie funkcja „rozmycie” działa bardzo podobnie, jak w Instagramie, z tą różnicą, że Nokia Kreatywne Studio pozwala na płynną regulację siły rozmycia.

Nokia kreatywne studio 07

Po rozwinięciu menu opcji dodatkowo mamy dostęp do zaawansowanej funkcji „rozmyj tło”. Możemy w niej dokładnie wskazać obszary zdjęcia, które mają być ostre, oraz te, które powinny być rozmyte. Wystarczy na zdjęciu zaznaczyć mniej więcej poszczególne obszary. Aplikacja całkiem sprawnie wykrywa krawędzie, więc z naszej strony wystarczy nawet niezbyt precyzyjne zaznaczenie.

Na koniec możemy zdjęcie zapisać. Do wyboru są dwie opcje – nadpisanie oryginału lub zapisanie zdjęcia jako kopii. Jeżeli podczas obróbki coś pójdzie nie tak, można przywrócić zdjęcie do stanu sprzed obróbki. Niestety, nie ma tu przycisku "wstecz", więc jedyna opcja to usunięcie całej edycji zdjęcia.

Podsumowując

Nokia Kreatywne Studio w wersji 6.0 jest bardzo udaną aplikacją, w której znacznie poprawiono interfejs. Doszły także nowe funkcje, które powinny spodobać się osobom, które chcą na szybko poprawić zdjęcie, bez przesadnie długiego „dłubania” w aplikacji. Z kolei wszyscy „dłubacze” znajdą uwielbiane przez siebie suwaczki, które pozwalają na całkiem zaawansowaną obróbkę.

Nokia Kreatywne Studio stoi w rozkroku między prostą, a zaawansowaną stroną edycji foto, ale ten rozkrok nie jest bynajmniej pokraczny. Aplikacja zgrabnie łączy oba światy. Trzeba przyznać, że efekty obróbki mogą się podobać:

Nokia kreatywne studio 01
Nokia kreatywne studio 02
REKLAMA

Aplikacja nie ustrzegła się kilku wad. Czasem przeszkadza brak możliwości cofnięcia ostatniej zmiany, a brak opcji utworzenia kolażu jest zupełnie niezrozumiały.

Mimo wszystko szósta wersja Kreatywnego Studia od Nokii jest aplikacją wartą polecenia. Może ona śmiało konkurować z najlepszymi aplikacjami do edycji zdjęć, chociażby z Adobe Photoshop Express. Aplikację Nokia Kreatywne Studio pobierzesz za darmo ze sklepu Windows Phone Store. Można ją zainstalować tylko na smartfonach Nokia Lumia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA