REKLAMA

Setki martwych robotników. Ta szokując modyfikacja opowiada o wydarzeniach, które mają miejsce ku naszej uciesze

Mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku odbędą się w Katarze. Kontrowersyjna decyzja nie dziwi aż na tyle, aby trwające właśnie w tym momencie prace zostały przerwane. Nadchodzący World Cup stał się okazją do zarobku dla ponad 1,4 miliona imigrantów, z czego ogromną część stanowią Nepalczycy. Pracując w olbrzymim słońcu i szokujących warunkach, wielu z nich wróciło do domu znacznie wcześniej, niż przypuszczało. W czerwonych trumnach, odbieranych na lotnisku przez członków rodziny. Co na to FIFA? Udaje, że sytuacja nie ma miejsca i to właśnie o tym mówi szokująca modyfikacja do Civiliation V - FIFA World Cup Host Resolution.

22.07.2014 12.58
Setki martwych robotników. Ta  szokując modyfikacja opowiada o wydarzeniach, które mają miejsce ku naszej uciesze
REKLAMA
REKLAMA

Od momentu rozpoczęcia prac związanych z mistrzostwami świata w 2022 roku, Katar stał się nowym, wieloletnim domem dla ponad 1,4 miliona pracowników z różnych części świata. Ogromną część z nich stanowią niewykwalifikowani pracownicy fizyczni, którzy przyjechali do gospodarza mistrzostw z chęcią zarobienia ogromnych jak na ich warunki pieniędzy. Aby zostać zatrudnionym, wielu ludzi zadłużało siebie oraz całą rodzinę, oddając oszczędności niepewnym pośrednikom za sam fakt zatrudnienia do prac przy nadchodzącym Mundialu. Prac głównie fizycznych, opierających się na budowaniu piłkarskiej infrastruktury zgodnej z wymogami, rygorami i postanowieniami FIFA.

Niestety, warunki, z jakimi zderzyli się fizyczni pracownicy po przylocie do Kataru, były zbyt ciężkie nawet dla nich samych

W momencie pisania tej wiadomości w państwie – gospodarzu igrzysk w 2022 roku panuje 45-stopniowy gorąc. Dzień po dniu, dokładnie takie temperatury utrzymują się przez długi okres czasu. Fizyczni pracownicy wykonują swoje prace właśnie w takich warunkach atmosferycznych, w czasie pracy znacznie przekraczającym 8 godzin.

Zagwarantowany im dach nad głową w ogromnej części przypadków nie różni się zbytnio od stodół i obór. Chociaż sytuacja, w których pracownicy nie dostawali swoich wynagrodzeń należą do rzadkości, te prawie za każdym razem są znacznie niższe od obiecywanych, a także wstrzymywane, nieraz po kilka miesięcy. Przepisy BHP obowiązują tylko bardziej wykwalifikowanych pracowników, natomiast „fizyczna masa” nie może mówić o żadnych zabezpieczeniach na ich stanowiskach. Wszakże mówimy o łatwo wymiennym, anonimowym tłumie, który dokonuje najcięższych i najbardziej niebezpiecznych czynności.

FIFA World Cup Host Resolution 2

Co najgorsze, imigranci chcący zarobić na siebie i swoją rodzinę nie mogą powrócić do kraju bez porozumienia z pracodawcą

W wielu przypadkach to właśnie ci pracodawcy posiadają wymagane dokumenty do odprawy, będąc panem życia i śmierci dla wielu Malezyjczyków i Nepalczyków. Ci, uwięzieni na miejscu w pożal się godnych warunkach, pracują po kilkanaście godzin dziennie w przerażającym upale i niedostatecznych warunkach, bez szans na szybki powrót do domu. Oczywiście inny niż w drewnianej, czerwone trumnie.

Tych z katarskiego lotniska wyjechało dotychczas kilkaset. Najcięższe prace mają potrwać do 2019 roku, więc łatwo można sobie wyobrazić, ile jeszcze śmierci pochłonie nadchodzący Mundial. Wszystko to ku naszej uciesze – widzów wygodnie siedzących przed telewizorami, klepiących się z zadowoleniem po brzuchach. Z zimnym piwem w jednej ręce i smartfonem w drugiej. Jak pokazał świat już kilka razy, łamane podczas olbrzymich imprez masowych prawa człowieka mamy w nosie. Między innymi o tym jest modyfikacja do Civilization V autorstwa Stepha Caskenette, studenta i programisty.

FIFA World Cup Host Resolution 3

FIFA World Cup Host Resolution zmusza gracza do rywalizacji o mistrzostwa świata

Na zaszczytny tytuł ma chrapkę przynajmniej kilka nacji i już nasza w tym głowa, aby stworzyć infrastrukturę na tyle odpowiednią, byśmy to właśnie my zostali gospodarzami. Jak pokazuje przykład Brazylii, Rosji i Kataru, kluczem do sukcesu jest właśnie połowicznie darmowa, anonimowa i odczłowieczona siła robocza, za którą opinia publiczna nie uroni ani jednej łzy. Założenia rozgrywki modyfikacji są brutalne i szczere, doskonale wpisując się w wydarzenia z Kataru. Jak pisze sam producent na witrynie swojej modyfikacji w Steam Workshop:

FIFA World Cup Host Resolution 4

Jako pierwsza symulacja organizacji FIFA, World Cup Host Resolution koncentruje się na rozwoju krajów ubiegających się o prawo organizowania turnieju. Im większy wkład w infrastrukturę, tym większa szansa na World Cup na własnym podwórku. Kiedy już prawa zostaną nam przyznane, wtedy zaczyna się prawdziwa „zabawa” z modyfikacją.

Twór Stephana Caskenette wprowadza do środowiska Civilization V nową jednostkę – taniego, pracującego imigranta

Ten jest o połowę tańszy w utrzymaniu od normalnego pracownika. Jednostka nie powstaje w ramach posiadanych budynków, ale można ją kupić za niską cenę. Imigrant może pokonywać dłuższą odległość w czasie jednej tury. Co więcej, taki pracownik doskonale działa również na terenach nieobfitych w wodę oraz jedzenie. Ze względu na odebrane dokumenty jego dezercja bądź przechwycenie jest niemożliwe. Imigrant może co prawda umrzeć, ale jak pisze sam producent modyfikacji - kto bym się tym przejmował, skoro można kupić 1,4 miliona następnych?

FIFA World Cup Host Resolution 5

Uważam, że modyfikacje takie jak FIFA World Cup Host Resolution to rewelacyjny pomysł. Nawet, jeżeli większość z nas nigdy nie zagra w moda, samo pisanie o tak ciekawej inicjatywie, o tak nowoczesnej formie protestu, pełnej cynizmu i ironii, jest dla mnie ogromną przyjemnością. Cieszę się, że za sprawą gier komputerowych coraz częściej mam okazję pisać o rzeczach niezwykle poważnych, natomiast społeczność graczy wciąż nie jest szczelnie zamknięta na wydarzenia z otaczającego go świata.

Czy World Cup Host Resolution wywoła jakąkolwiek akcję na szeroką skalę? Śmiem wątpić. Nie jest przecież tajemnicą, że ogromny biznes rządzi dzisiaj światem za sprawą polityków sprowadzonych do roli kamerdynerów. Kapitał bez narodowości, historii i ziemi to dzisiaj najpotężniejsza władza, która zniewala tak samo obywateli jak i rządzących. Wszyscy jesteśmy współczesnymi niewolnikami wskaźników, sondaży, rankingów, liczb, danych i statystyk, ale dzięki przedsięwzięciom takim jak FIFA World Cup Host Resolution mamy również szansę dowiedzieć się, że obok takiej formy zniewolenia stale istnieje druga, znacznie bardziej makabryczna. Chociażby za to Stephowi Caskenette należy się uznanie.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA