Tech  / Felieton

Skróty meczów na stronie TVP Sport porażają… jakością

123 interakcji
dołącz do dyskusji

Jestem kibicem piłki nożnej, a właśnie trwają Mistrzostwa Świata, więc staram się oglądać niemal wszystkie mecze. Niestety, późne pory rozgrywania spotkań, np. o północy lub 3:00 w nocy, nie pozwalają mi na to. Dlatego też sięgnąłem po powtórki na stronie TVP Sport i jestem… załamany.

Żyjemy w czasach wysokich rozdzielczości. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. HD, czyli popularne 720p lub nawet Full HD 1080p to już standard, a nie przyszłość. Co więcej, coraz częściej w ofertach pojawiają się zarówno monitory, jak i telewizory w rozdzielczości 4K. Jednak powtórki prezentowane na stronie TVP Sport udowadniają, że sama liczba pikseli to nie wszystko.

TVP całkiem nieźle przygotowało się do Mundialu.

Każdy mecz jest transmitowany na żywo, na stronie internetowej można obejrzeć skróty spotkań, a każdego dnia rano, na antenie TVP Sport powtórki. Pod względem organizacyjnym jest naprawdę nieźle, gorzej w kwestiach technicznych.

Od kilku dni oglądam skróty meczów na stronie TVP Sport. Jednak doprowadzają mnie one do szału. Dlaczego? Z powodu tragicznej jakości. Mam szybkie łącze, dobry komputer i monitor Full HD. Dlatego też wszystko oglądam w rozdzielczości 1080p. Tak samo jest z powtórkami. Jednak Full HD prezentowane przez stronę TVP Sport to jakiś żart.

Według prezentowanych przez stronę informacji, materiały mają rozdzielczość 1080p oraz bitrate wynoszący 10 Mbps (dla wideo i audio).

Nie jest to oczywiście poziom filmów Blu-ray, który jest mniej więcej 5 razy wyższy (dokładnie 48 Mbps), ale biorąc pod uwagę, że Full HD na YouTube ma 8 Mbps (tylko wideo), spodziewałem się czegoś więcej. Tymczasem owe 1080p na stronach TVP Sport wygląda zdecydowanie gorzej niż… spora część materiałów 720p na serwisie filmowym Google’a.

Średnia prędkość internetu w Polsce przekracza w tym momencie 20 Mbps, co daje nam miejsce w piątej dziesiątce na świecie i odpowiada mniej więcej globalnej średniej. Biorąc to pod uwagę, wydaje mi się, iż TVP Sport mogłoby się postarać nieco lepiej. Tym bardziej, że sam bitrate nie jest przecież tragiczny, a prezentowane materiały są naprawdę słabe.

TVP, czas obudzić się z letargu. Mistrzostwa Świata wypadają naprawdę świetnie. Czas dostarczyć też odpowiednią jakość.

* Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst