RTV  / News

Tizen TV - Samsung rozpędza się ze swoim nowym systemem

Tizen w telefonach będzie debiutował w krajach rozwijających się. Z kolei atak systemu Samsunga i Intela w krajach rozwiniętych prowadzony jest po cichu. Zaczęło się od urządzeń noszonych. W przyszłym roku przyjdzie pora na telewizory.

W San Francisco trwa właśnie nie tylko Apple WWDC ale również Tizen Developer Conference, czyli impreza na której Samsung zachęca programistów do pisania aplikacji na ich nową platformę. Wczoraj dowiedzieliśmy się o pierwszym smartfonie z tym systemem. Teraz otrzymaliśmy potwierdzenie na temat pojawienia się Tizena w telewizorach.

Platforma Tizen TV w wersji beta pojawi się w lipcu, a pierwsze telewizory z nowym systemem zapewne zobaczymy na targach CES 2015, by następnie ujrzeć je na sklepowych półkach na przełomie marca i kwietnia 2015 r. Od strony użytkownika-konsumenta, nie oczekiwałbym jednak większych zmian. Tak jak w przypadku smartfonów, Tizen doskonale nawiązuje graficznie do nakładki Samsunga dla Androida, tak w przypadku Smart TV będziemy mieli ewolucję obecnej platformy.

Dla programistów Tizen OS może być sporym ułatwieniem jeśli chodzi o tworzenie aplikacji. Ponadto telewizory staną się wtedy jeszcze bliższe całemu ekosystemowi Samsunga, co z pewnością zaowocuje jeszcze silniejszą pozycją Koreańczyków na tym rynku.

tizen konferencja

Jestem przekonany, że Tizen w telewizorach może odgrywać sporą rolę marketingową w rywalizacji z LG. Obecnie LG podkreśla, że ich nowa platforma Smart TV oparta jest o webOS - system szerzej nieznany a jednocześnie lubiany przez wąskie grono użytkowników Palma, które nigdy nie doczekała się globalnej popularyzacji. Tymczasem LG już się chwali pierwszym milionem sprzedanych telewizorów z WebOS. Samsung będzie mógł też komunikować w swoich materiałach promocyjnych informacje o platformie Tizen. Obecnie to po prostu bezimienny Smart TV.

Niestety Tizen nie sprawi, że telewizory Smart staną się od razu bardziej Smart. Jednak dzięki tej zmianie istnieje szansa na dalszy rozwój platformy i pojawienie się jeszcze większej liczby ciekawych aplikacji na telewizory podłączone do internetu. Otwartym pozostaje pytanie, czym w rzeczywistości ma być Smart TV - czy ma być to przerośnięty smartfon, czy może telewizja nowej generacji?

W chwili obecnej Samsung stara się mieszać oba zagadnienia i wychodzi mu to najlepiej na rynku. Poszukiwania złotego środka wciąż jednak trwają, także u Samsunga.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst