Sprzęt  / News

Szybsza praca w Photoshopie dzięki akceleracji graficznej AMD

Picture of the author

Jeśli Twoja obróbka zdjęć polega głównie na oglądaniu paska ładowania, a podczas obróbki wideo masz czas na zrobienie kilku filiżanek herbaty – AMD ma dla Ciebie dobrą wiadomość. Od teraz Photoshop, oraz programy do obróbki filmów z pakietu Adobe Creative Cloud, potrafią wykorzystać dobrodziejstwa akceleracji sprzętowej kart graficznych AMD.

Czasy kiedy Photoshop wymagał do działania 16 MB pamięci RAM już dawno minęły. Obecnie ten sztandarowy program Adobe zamienił się w naprawdę duży kombajn, który choć dużo oferuje, to także wiele wymaga. Posiadacze starszych komputerów z pewnością odczuwają zwolnienie najnowszych wersji Photoshopa. Zwłaszcza tego w najnowszej odsłonie Creative Cloud, który sam się aktualizuje przynosząc niemal co tydzień nowe funkcje. Może być to ślepa uliczka – Photoshop dziś może działać płynnie, a za kilka tygodni, po serii auktualizacji, może zacząć zwalniać.

A wystarczy tak niewiele!

Na przykład dobra karta graficzna, której potencjał jest w stanie wykorzystać Photoshop. Dlatego wszystkich fotografów i grafików powinien zainteresować fakt, że AMD właśnie ogłosiło początek współpracy z Adobe, który przełoży się na zwiększenie wydajności w programach pakietu Creative Cloud.

Od teraz programy Adobe CC potrafią wykorzystać akcelerację graficzną komputerów bazujących na technologiach AMD, a także potencjał najnowszego Apple Maca Pro, wyposażonego w profesjonalne karty graficzne AMD FirePro. Nowymi funkcjami Photoshopa potrafiącymi korzystać z akceleracji graficznej są np. nowe filtry Blur Gallery symulujące rozmycie ruchu i rozmycie soczewkowe. Skrzydeł dostanie również inna nowa funkcja Photoshopa CC 2014, mianowicie Focus Mask, który służy do szybkiego zaznaczania ostrych obszarów na zdjęciu

To nie wszystko, ponieważ nawet starsze funkcje programu Photoshop skorzystają z dobrodziejstw akceleracji sprzętowej. Automatyczne narzędzie szybciej złoży panoramy, a na idealnie przetworzony plik HDR nie będzie trzeba czekać kilka minut. Nawet przy standardowej pracy Photoshop CC nabierze wigoru – np. w takich operacjach jak powiększanie, czy obracanie obrazu, które teraz mogą być całkowicie płynne.

Photoshop to jednak nie wszystko

Prawdziwym testem wydajności sprzętu są programy do obróbki filmów, takie jak Adobe Premiere Pro, a także Adobe SpeedGrade, Media Encoder CC i Prelude CC. One również zyskały wsparcie akceleracji graficznej od Adobe. Praca z formatem Full HD, a ostatnio także z 4K, jest szalenie wymagająca i na tym polu poprawa wydajności jest bardzo mile widziana.

Dzięki akceleracji graficznej możliwe będzie m.in. płynne przeskalowywanie klipów wideo z zachowaniem szczegółów. Profesjonalni filmowcy będą mogli szybko dekompresować obraz i usuwać nieprzyjemne efekty mory nawet z takich kamer, jak RED R3D. Ponadto filmowcy na pewno docenią płynniejszą obróbkę formatów CinemaDNG, nowe funkcje masek, jak i generalne przyśpieszenie pracy nad klipem źródłowym.

Technologia AMD AppAcceleration wykorzystuje zalety otwartego standardu OpenCL i dostępna jest na profesjonalnych kartach graficznych AMD FirePro, konsumenckich kartach graficznych AMD Radeon oraz w procesorach APU firmy AMD. Obecnie już ponad tuzin nowych funkcji wideo w Adobe CC potrafi wykorzystać zalety akceleracji OpenCL, będącej częścią Mercury Playback Engine.

Jest to dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że rynek się rozwija i widzi, że istnieją inne możliwości wykonywania skomplikowanych obliczeń niż używanie do tego procesorów x86, które nie nadają się najlepiej do tego celu. Zarówno AMD, jak też nVidia, widzą potrzebę odejścia od korzystania głównie z architektury x86 i otwarcia się na nowe, szybsze rozwiązania. Przykład OpenCL, CUDA oraz innych nowych technologii wykorzystywanych w coraz większej liczbie programów sprawia, że wizja dwóch największych firm na rynku GPU powoli to powoli, ale jednak zaczyna się spełniać.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst